• Wed. Sep 29th, 2021

WMWNEWSTURKEY WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE

ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA

Yeni Kısıtlamalar Sürecinde Seyahat Edeceklerin Bilmesi Gerekenler / By Arzu Aksaya / WMWNEWSTURKEY 2021 / 01 / 07 JANUARY / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE ” EVERYTHING SHOULD BE AS IN YOUR DREAMS ”

ByJENNIFER BAR

Jan 7, 2021
Hem dünyada hem de ülkemizde Covid-19 vaka sayılarının arttığı bir dönemden geçiyoruz. Haziran ayındaki normalleşme sürecinin ardından kışın gelmesi ve şehirlerdeki nüfusun yoğunlaşmasıyla salgın daha da arttı..
Yeni Kısıtlamalar Sürecinde Seyahat Edeceklerin Bilmesi Gerekenler
Hastalığın seyrini sakinleştirmek, hızını azaltmak adına alınan bir dizi kısıtlama kararı da 1 Aralık 2020’den itibaren uygulanmaya başlandı.
Çıkmak zorunlu olmadıkça evlerimizde kalacağız elbet ama seyahat etmek gerektiğinde uyulması gereken kurallar neler olacak, yeni kısıtlamalar seyahatleri nasıl etkileyecek bilmek ister misiniz?
Sokağa Çıkma Kısıtlaması Nasıl Uygulanacak, Kimler İçin Geçerli, Kimler Muaf?
sokağa çıkma yasağı ne zaman?
Bu kısıtlamaları hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki ayrı başlık altında açıklayalım isterseniz.
Hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması ülkemizin bütün şehirlerinde her gün akşam 21:00-sabah 05:00 saatleri arasında ve herkesi kapsayacak şekilde uygulanacak. 65 veya üzerindeki yaş grubu saat 10:00-13:00 arasında,
20 yaş altındaki grup ise (1 Ocak 2001 ve sonrasında doğanlar) 13:00-16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Ama bu yaş kategorisinde şöyle bir istisna var; çocuk kreşe, bakıcıya veya doktor randevusuna gitmek gibi zorunlu durumlarda yanında velisi olması koşuluyla bu saatler dışında da çıkabiliyor.
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması da cuma günü akşam 21:00’de başlayıp pazartesi sabah 05:00’de bitiyor ve yine tüm illerimizde geçerli. Hafta içinde yaş gruplarına bölüştürülmüş saat dilimleri hafta sonu yok,
kısıtlama tüm hafta sonu sürecek. Herkesi kapsayan uygulamada tek istisna ise o günlerde çalışmak zorunda olmak! Sağlıkçılar, veterinerler, güvenlikçiler, belediye çalışanları,
kargo elemanları, teknik servisler ve buna benzer sektörlerde izne tabi çalışan yerler ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaflar.
Ayrıca ülkemizde bulunan yabancı turistler için de hafta sonu dışarı çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.
Bu arada 65 yaş üstü veya 20 yaş altı olan bireylerin kısıtlamalar dahilinde toplu taşıma kullanamayacaklarının da altını çizelim.
65 Yaş Üstü veya 20 Yaşın Altında Olanlar Nasıl Seyahat Edecek?
sokağa çıkma yasağı kimleri kapsıyor?
Pandemi hayatımıza girdiğinden beri daha bir sınırlanan dünyada tıpkı pasaport gibi seyahat belgesi ve HES koduna da alıştık bir nebze.
Eğer 65 yaş veya üzerindeyseniz şehirler arası yolculuğa çıkmadan önce seyahat izin belgesini hazırlamanız ve HES kodunu da almış olmanız gerekiyor.
Yeni kısıtlamalar doğrultusunda 20 yaş altındaki gençler ve çocuklar ise yanlarında bir yetişkin olmadan şehirler arası seyahat edemiyor.
Bu grup ve yanlarındaki veliler de dahil olmak üzere her yaş için HES kodu alınması da şart!
İlginizi Çekebilir: HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler: HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?
Sokağa Çıkma Kısıtlaması Varken Uçuşu Olanlar, Tren veya Otobüs Seferine Yetişmesi Gerekenler Ne Yapacak?
sokağa çıkma kısıtlaması
Uçağınız hafta sonu kalkıyorsa veya şehirler arası bir trene, otobüse bilet almışsanız; biletinizi, PNR kodunu ya da rezervasyon numaralarınızı, sorulduğunda göstermeniz halinde yasaktan muaf oluyorsunuz.
Ama seyahat edecek kişi 20 yaşın altındaysa İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre yanında ebeveyni olmadan şehir dışına çıkmasına izin verilmiyor.
Havalimanlarına ve garlara transferlerde ise (örneğin bir kişi eşini ve çocuğunu uçağına götürüyorsa) transferi sağlayacak kişinin oturduğu ilçenin kaymakam ya da kolluk kuvvetlerine yola çıkacağı saati ve araç bilgilerini bildirmesi gerekiyor.
Dönüş yolunda yolcuların kimlik ve bilet fotokopilerinin yanında olması da yasaklardan muaf olmasını sağlıyor.
İlginizi Çekebilir: Covid-19 Salgını Döneminde Uçağa Bineceklere Tavsiyeler
Hafta Sonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması Varken Özel Araçla Seyahat Edecekler Ne Yapacak?
seyahat yasağı var mı?
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması sürerken özel araçla şehirler arası veya şehir içi yolculuklara ancak istisnalar dahilinde izin veriliyor. Bu istisnalar ise şöyle;
Tedavisi bitip taburcu olduğu hastaneden ikametine dönenler, doktordan sevk alanlar veya doktor randevusuna gidenler,
ÖSYM’nin açtığı ya da başka merkezi sınavlara katılanlar refakatçileriyle birlikte,

              Kamu veya özelden günlü sözleşme davet yazısı alanlar,

Askerlik hizmetini bitirip ikametine dönenler,

  • Bulunduğu şehre 5 gün önce gelip, ikameti olan başka bir şehre gidenler (5 gün önceki yolculuk biletini, özel araçla gelmişse plakasını ve seyahatle ilgili başka belgeleri ibraz ettiğinde),
  • Ceza infaz kurumundan tahliye olanlar,
  • Kendi veya eşinin birinci derece yakınlarından biri vefat etmişse cenazesine katılmak veya cenaze nakil işlemlerine refakat etmek için gidenler (en fazla 4 kişi olmak şartıyla).
Eğer durumunuz bu istisnalardan birini kapsıyorsa İçişleri Bakanlığı’nın ALO 199 veya e-Başvuru platformu üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvurarak seyahat izin kurullarından izin alabilir, özel aracınızla çıkacağınız yolculukta yasaktan muaf olabilirsiniz.
Seyahat amacınız bu durumlardan hiçbirini kapsamıyorsa şehirler arası seyahatler için ancak uçak, otobüs, gemi ve tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.
Yeni Kısıtlamalar Sürecinde Oteller ve Restoranlar Açık Olacak Mı?
oteller açık mı?
İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde oteller üzerine bir düzenleme yok. Oteller misafirlerine pandemi kurallarına uyarak konaklama ve restoran hizmeti vermeye devam ediyor.
Sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde bir otel rezervasyonununuz varsa belgeleyerek özel aracınızla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.
Havalimanlarının restoran ve kafeleri de kısıtlama sürecinde sadece yolcular ve personel tarafından kullanılabiliyor.
İlginizi Çekebilir: Corona Virüs Önlemi Alan Oteller (Sertifikalı)
Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Olmadığı Hafta İçi Saatlerinde Şehirler Arası Seyahat Yasağı Var Mı?
şehirler arası seyahat yasağı var mı?
Hayır, kısıtlanan saatler dışında şehirler arası yolculuk yapabiliyorsunuz.
Sağlıklı günler dileğiyle…

JENNIFER BAR

Style & Beauty Editor / Jennifer Bar jennifer@wmwnewsturkey.com   ALMATY Baytursynov Street 132b, Almaty City, KAZAKHSTAN +7 702 230 42 17 NEW YORK  797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2021 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.   WEEKLY  TRAVEL  & LIFESTYLE MAGAZINE ...Everything should be as in your dreams / TRAVEL EXCLUSIVE WMWNEWSTURKEY'S / MOST BEAUTIFUL AND LUXURIES HOTELS ,RESTAURANTS,BARS,IN THE WORLD...