• Tue. Sep 21st, 2021

Turkish Special News / Ülkemizin En Etkileyici 10 Mistik Yeri / By Dilek Kuru / Turkish Special News

ByJANBOLAT KHANAT

Mar 3, 2021
Her birinin ayrı bir hikayesi, ayrı bir yaşanmışlığı var. Zaten sahip oldukları etkileyici ve mistik atmosferi de buna borçlular. Bahsi geçen tüm yerler, herkesin mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden oluşuyor.
İçlerinden bazılarının ismini kesin duymuşsunuzdur, bazılarını ise sayemizde öğreneceksiniz belki de.
Ortak noktaları ise, her biri de fırsat yaratılıp ziyaret edilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar.
Tarihin derinliklerine ışık tutan bu yerler sizi zamanda öyle bir yolculuğa çıkaracak ki, hayatınız boyunca bu deneyimi asla unutamayacaksınız.
1 – Efes Antik Kenti
efes antik kentiDünyanın en önemli antik kentlerinden biri olan Efes Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 11. ve 12. yüzyıllara dek uzanıyor.
İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan bu otantik şehir, en az yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı. Bir dönem Yunan şehri olan ve o dönemler Ephesus olarak anılan bu tarihi kenti, en kısa zamanda görmenizi tavsiye ediyoruz.
2 – Göbekli Tepe
göbekli tepeBurası tüm dünyanın tarihi algısını baştan aşağı değiştiren yer.
Şanlıurfa’da yer alan Göbekli Tepe, tarihi M.Ö. 11 bin yıllarına dek uzanması dolayısıyla, dünyanın yaşanılan en eski kenti olma özelliği taşıyor.
Dünyanın en eski ve en büyük tapınma alanı olan Göbekli Tepe’nin ülkemiz sınırları içerisinde olması ise büyük bir şans bizim için.
3 – Göreme Açık Hava Müzesi
göreme açık hava müzesiKapadokya’nın en önemli turistik mekanlarından biri olan Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme’ye yaklaşık 2 km mesafede bulunuyor.
Tamamen doğal bir oluşum olan Göreme Açık Hava Müzesi’nde, kilise, manastır, şapel, yemekhane, mutfak gibi yaşam alanları yer alıyor. Ülkemizin en mistik yerlerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi’ni ilk fırsatta ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.
4 – Sümela Manastırı
sümela manastırıİstinasız ülkemizin en otantik yerlerinden biri Sümela Manastırı. Trabzon’da yer alan manastır, yüksek bir kayalık tepede, ulaşımı bir hayli zahmetli bir yerde bulunuyor.
Manastırın tepesinden, bulutların arasından görülen Karadeniz manzarası, en az Sümela kadar etkileyici. Ülkemizde görülmesi gereken yerlerin başına ekleyebilirsiniz Sümela Manastırı’nı.
5 – Miletos Antik Şehri
miletos antik şehriDidim, Kuşadası ya da Selçuk taraflarına yolunuz düştüğünde, tartışmasız ziyaret etmeniz gereken bir yer Miletos Antik Şehri.
Ege’nin mitolojik dünyası, zaten olabildiğince mistik bir atmosfere sahip. 2000 yıllık tarihi geçmişiyle Miletos Antik Şehri de, bu mistik atmosferi sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir yer.
Notlarınız arasına alın mutlaka. Dilerseniz konaklamanızı Kuşadası’nda yapabilir, hatta bu konaklamanızı Kuşadası otel fiyatları arasında karşılaştırma yaparak çok daha uyguna getirebilirsiniz.
6 – Kayaköy Hayalet Şehir
kayaköy hayalet şehirBurada atacağınız her adım, ayrı bir merak konusu doğuracak sizler için.
Fethiye’nin gezilip görülmesi gereken yerlerinin başında gelen Kayaköy Hayalet Şehir, henüz yeni yeni keşfedilmeye başlamış bir yer olmasına rağmen oldukça eski bir tarihi geçmişe sahip. Dar sokakları ve özgün mimarisi ile sizi bambaşka bir zaman dilimine götürecek Kayaköy Hayalet Şehir.
7 – Hierapolis Antik Kenti
hierapolis antik kentiDenizli’nin Pamukkale ilçesinde yer alan Hierapolis Antik Kenti, fazlasıyla turist çeken bir yer. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yerini alan antik kent, geçmişte tedavi amaçlı kullanılıyormuş.
Hemen yanı başında yer alan Pamukkale Travertenleri ile birlikte Hierapolis Antik Kenti, hem manzarası hem de atmosferi ile büyülüyor ziyaretçilerini.
8 – Nemrut Dağı Milli Parkı
nemrut dağı milli parkıAdıyaman’ın Kahta ilçesinde, 2150 metre yükseklikte yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yerini almış durumda.
Yüksekliği 10 metreyi bulan büyüleyici heykelleri, dünyadaki en güzel gün doğumu ve batımı manzarası ile Nemrut Dağı Milli Parkı, bu listenin olmazsa olmazlarından biri.
9 – Aspendos Tiyatrosu
aspendos tiyatrosuAntalya’nın Serik ilçesinde yer alan Aspendos Tiyatrosu, inşa edildiği iki bin yıl öncesinden bugüne kadar mükemmel bir şekilde korunabilmeyi başarabilmiş bir başyapıt.
Ünü ülke sınırlarını aşmış olan Aspendos Tiyatrosu, 180 senesinden kalma bir Roma eseri. Bu kadar yıldır hala daha ihtişamını korumayı sürdüren Aspendos’u mutlaka görmeniz gerekiyor.
10 – Bodrum Kalesi
bodrum kalesiÇoğu insanın deniz ve güneşten ziyaret etmeyi atladığı, ancak ülkemizin görülmesi gereken yerlerinin başında gelen bir tarihi eser Bodrum Kalesi.
Bodrum’un simgesi olarak nitelendirebileceğimiz Bodrum Kalesi, tahmin edemeyeceğiniz ölçüde otantik bir atmosfere sahip. Ne yazık ki ülkemizdeki çoğu kişi Bodrum Kalesi’ni görmeden Bodrum’dan dönüyor. Gerçekten çok üzücü. 
Bonus: Likya Yolu
likya yoluAntalya’dan Fethiye’ye uzanan, dünyanın en uzun ve en mistik yolu olan Likya Yolu’nun bu listede yer alması kaçınılmazdı.
Kat edeceğiniz yol boyunca karşınıza çıkan her şey sizi başka bir zaman boyutuna taşıyacak. Herkes Likya Yolu’nda yürüyene kadar, kendisini tanıtmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

JANBOLAT KHANAT

JANBOLAT KHANAT EDITOR IN CHIEF jk@wmwnewsturkey.com Baytursynov Street 132b, Almaty City, KAZAKHSTAN +7 702 230 42 17 TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2021 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.