Views: 1057
1 0

WMWNEWSTURKEY GLOBAL

Exclusive Mega Edition Global Brands Magazine Awards Ceremony

G-SHOCK 40TH ANNIVERSARY ABSOLUTE TOUGHNESS

” International Thought Leaders Who Shape Tourism ”

Ready to make your dream trip a reality? Create your account and unlock the best that wmwnewsturkey & wmwnewsworld has to offer to help you get there…

Travel Exclusive News / Akdeniz’in En Göz Alıcı Tatil Köyü Sherwood Exclusive Kemer Ev sahipliğinde ” Burada Turizm Çok ” Çok Ses Getirdi / Jennifer Bar,Tony Bar, Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Views: 1058
1 0

Travel Exclusive News / Akdeniz’in En Göz Alıcı Tatil Köyü Sherwood Exclusive Kemer Ev sahipliğinde ” Burada Turizm Çok ” Çok Ses Getirdi / Jennifer Bar,Tony Bar, Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

 

Türkiye ve dünyanın önde gelen turizm destinasyonlarından olan Antalya’da düzenlenen Mesut Yar ile ‘Burada Turizm Çok’ isimli panel ve www.tourismjournal.com.tr haber sitesinin Yaza Merhaba Lansman Partisi sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

  Antalya Sherwood Exclusive Kemer Otel’de düzenlenen etkinliğin düzenleyicisi Tourism Journal Genel Yayın Yönetmeni Aşkın Koç, sektörün desteklenmesi ve çeşitlendirilmesinin önemine dikkat çekti.
  “10 dilde yayın”

  Turizm sektörünün deneyimli isimlerinden gazeteci ve Tourismjournal.com.tr sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Aşkın Koç, sitenin şu anda Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak hizmet verdiğini 6 ay içinde bu rakamı 10’a yükseltmek istediklerini belirtti.

  Sitenin sade ve haber odaklı bir tasarıma sahip olduğunu dile getiren Aşkın Koç “Tourismjournal.com.tr, bir reklam kalabalığı olmayan ve haber odaklı yapıya sahip. Türkiye’deki turizm destinasyonlarından günlük ve anlık olarak içerik üreten bir haber sitesi.

Türkiye turizmi, dünya sıralamasında ön sıralarda yer alıyor. Haber sitemizi çok dilde yaparak, Türk turizminin dünyada hak ettiği yeri sağlamayı misyon edindik.

Bu etkinliğimizle sektör temsilcilerini bir araya getirerek daha neler yapılabilir diye konuştuk. En önemli turizm destinasyonları arısındayız çünkü gerek yatırımlar gerekse de hizmet kalitesiyle önemli bir güce sahibiz ve bunu dünyaya daha çok duyurmalıyız” diye konuştu.

  “Kaynak pazarımızdan 1 ve 3 birbiriyle savaşıyor”
  Akdeniz Turistik Otelciler Birliği(AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, Antalya’ya gelen turist sayısının 2 milyonu geçtiklerini belirterek, hedeflerinin yıl sonunda 15 milyonu bulmak olduğunu kaydetti.

  Rekor bir nisan ayı geçirdiklerini ifade eden Kavaloğlu, “Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 bir artış var. Bu sene 3.5 milyon Rus turist gelirse güzel bir sezon geçirdik deriz.

Kaynak pazarlarımızdan 1 ve 3 umara hala kendi arasında savaşıyor. Bu gözle bakıldığında Ukrayna pazarı yüzde 90’la kayboldu. 10 bin Ukrayna’lı geldi Antalya’ya 30 Nisan’a kadar bunlarda yerleşik hayata geçenler diye düşünüyorum. Rusya ilk kez Almanya pazarının altına düştü. 3.5 milyon Rus turist kente getirilirse 15 milyon tamamını yakalarız” diye konuştu.

  “İngiltere pazarı 1.5 milyonu görebilir”
  Rusya pazarının eksiğini kapatabilecek bir pazar olmadığının altını çizen Kavaloğlu, “Artı görünen 1 milyonu geçen İngiltere pazarı var. Bu pazarda 1.5 milyon kişinin gelme durumu var. Almanya ve İngiltere’den dünya turizmine 55-60 milyon paket çıkışı var. Biz daha İngiltere pazarında çok yol katetmeliyiz. Antalya ve Türkiye dünya turizmi resort turizmi olamaz. İngiliz turlarının konsantre olduğu bir bölge Antalya” ifadelerini kullandı.
  “Maliyetler arttı”

  Turizmde 2019 gelir rakamının yakalanmasına rağmen karlılığı elde etmenin uzun süre alacağına değinen Kavaloğlu, “Maliyetler yüzde yüzün üzerinde arttı. Karlılıklar uzun bir süre 2019 karlılığına ulaşamayacaktır. 2020-2021 pandemi dönemi olduğu için fiyat artışı bile söz konusu değildi. O dönemde istihdamda kaçtı. Fiyatlarımızı peyder pey arttırmalıyız. 1000 doları ilk defa paket fiyatlarında gördük. Yıl boyu ise 869 dolar seviyelerinde. Ama 1000 doların üzerine çıkarmalıyız.

Geceleme fiyatını 80-85 dolar civarında, İtalya ve İspanya’da 110-115 dolar civarında o seviyeye yaklaşmalıyız” diye konuştu.
  Antalya için iç turizmin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Kavaloğlu, yurt içi pazarının da yurt dışı pazarıyla paralellik göstermesi gerektiğini işaret etti.
  “Otellerin yüzde 90’ı her şey dahil”

  Antalya’nın Bodrum gibi bir destinasyon olmadığına değinen Kavaloğlu, “ Bodrum’da benim bölgem. Bizim sistemimizde otellerin yüzde 90’ında her şey dahil. Maliyetlerin yükseldiği ortamda her şey dahilin içini çok fazla doldurduk. Pastane kalitesinde bir dondurmayı biz her şey dahilin içinde veriyoruz. Bizim tasarrufa gitme lüksümüzde yok.

Bu hizmetin toplu karar alınarak içinin bir parça boşaltılması gerekir”dedi.
  “Rusya beklenmeyen bir durumdu”

  Türkiye’nin rekabet edilmesi çok zor bir ülke olduğunun altını çizen Kavaloğlu,” Doğasıyla, kültürüyle, gastronomisiyle, sağlık ve spor imkanlarıyla önce çıkıyor. Fiyatı birazcık kaçırmaya başladık. Her şeyiyle rakiplerinden önde bir ülkeyiz. Bir takım ülkelerle, bir takım ülkelerin kendi içinde seyahat ediyor olması var. Aynı para birimi, birbirine yakın kültür olması dolayısıyla onların bizden sayısal olarak önde, gelir olarak öndeler. Türkiye’de iyi bir yol aldı. İspanya ve İtalya’da 50 sene önce başlamış turizm, bizde gerçek anlamda kitle turizmi 1984’lerde başladı.

Bebek bir sektör sayılırız”dedi.

  TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sezonun ilk 3 ayının iyi başlamasına Mayıs’ın durağan geçtiğini belirtti.
  Bu ayda özellikle Rusya pazarında ciddi düşüş olduğunu işaret eden Bağlıkaya, “ Yıl sonunda bu rakamların toparlayacağını düşünüyorum. 2019  rakamlarına göre kıyaslandığında bu ay sonunda belli olur.

Avrupa pazarı için bir bekleme süreci var gibi görünüyor. Türkiye sunduğu ürünler ve rekabetçi fiyatlarıyla öne çıkıyor.  Rusya’da savaştan yaşanan durum beklenmeyen bir durumdu.

Rus turist Türkiye için 2-3 saatlik bir uçuşla ve uygun ulaşım bedeli öderken, şimdi uçuş 5 saate çıktı ve fiyat yükseldi. Fiyat yükselmesi ve  ambargo Rus turistin destinasyonları için Türkiye avantajı ortadan kalktı. Rus turist 5 saatte Dubai’ye yada başka ülkelere gidiyor. Böyle bir türbülasyon yaşıyoruz. Bir kaç sene sonra bu yaraların sarılacağını süreçten geçiyoruz” ifadelerine yer verdi.
  “Bebek bir sektörüz”

  Depremin ilk gününden itibaren ciddi organizasyonlar yaptıklarını hatırlatan Bağlıkaya, “ Yardım konvoyları, mutfak kurulmasından, depremzedelerin daha güvenli bölgesine taşınmasına kadar. Rezervasyonlar bıçak gibi kesildi, yurt dışı yansımasına.

Turizm keyifli bir iş, dertli, sıkıntılı yerden doğal olarak uzak durmaya çalışır. Türkiye’de deprem olmuş, sürekli İstanbul’a geldi geliyor, deniliyor. İstanbul’da rezervasyonlar hemen kesildi. 20-25 gün durdu. Depremle ilgili konuyu pozitife çevirmeye çalıştık” diye konuştu.

  “Erken rezervasyon tavsiyesi”

  Fiyat artışlarının maliyetlerle doğru orantılı olduğunun altını çizen Firuz Bağlıkaya, “ Burada en masum olanlar, bu fiyatları uygulamak zorunda kalanlardır. Yerli turist için fiyatın fazlalığı rekabet ettiği ülkelerle ilgili. Erken rezervasyondan yeteri kadar yararlanılmadığını düşünüyorum. Alman, kasım ayında paketini satın alıyor. Onu taksitle az ödüyor. Erken rezervasyon bizim için çok kritik bir şey. Otellerin, seyahat acentelerinin planlama yapması için önemli. Türkiye’de kasım, aralık ayında satın alıyorsun 12 taksit. Böyle almazsanız temmuzda, ağustosta bunun 3 mislini alırsınız” diye konuştu.

  “İç turizm hareketli olmalı”

  İç turizm hareketi kuvvetli olmayan ülkelerin dış turizm hareketinin de iyi olmadığını vurgulayan Bağlıkaya, “Biz kendi vatandaşımızı seyahat ettiremiyorsak, dışarıya yaptığımız hiçbir şeyin sürdürülebilir olması mümkün değil. Bunun için devlete sektöre düşen şeyler var. Otellerin yerli kontenjanı için vergi indirimi yapılabilir, KDV alınmayabilir.

Gergin bir ülkeyiz tatil yapmak zorundayız” açıklamasını yaptı.

  Bodrum’da 450 liralık lahmacun fiyatı sorulan Bağlıkaya, “Nerede yediğinize bağlı. Nasıl yendiğini biliyoruz. Orası için ucuz o.

Bu fiyata bence maydanozu falan yoktur” dedi.

Turizm yatırımcıları, turizm profesyonelleri, ulusal ve yerel basın temsilcileri, akademisyenlerin katıldığı panelde, “Antalya ve Turizm” oturumunda AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu ,

“Türkiye ve Turizm” oturumunda TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya,

“Havacılık ve Turizm” oturumunda Fraport TAV Genel Müdür Deniz Varol,

“Resort Turizmi” Hasan Ali Ceylan Sherwood Exclusive YKB,

“Sağlık Turizmi oturumunda “ATSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRSAB Sağlık İHT Kom. Bşk. Hatice Öz Ö.Uncalı

Meydan Hastanesi Kurucusu Dr Cengiz Yılmaz,

Sanitas SPA Kurucu ve TÜGİAD Bşk.Yrd. Dr Şebnem Akman Balta Mesut Yar’ın sorularını yanıtladı.

Antalya Aquarium Genel Müdürü İsmail Arık “Antalya ve Kent Turizmi”,

Medilux&Sanitas Kurucu ortağı Abdurrahman Balta “Sağlık Turizminde İnsan Kaynakları ve Eğitim” konusunda görüşlerini belirtti.

  HOMS Global A.Ş. Genel Müdürü  Gökhan Uçarkaya Bebek bir sektör sayılırız”dedi.

“Turizmde Dijital Dönüşümü”anlattı.

  “Gastronomi Turizmi” oturumunda ise Rixos Sungate şefi Recep Güler, Sherwood Exclusive şefi Zafer Tok ve Sky Business Otel ve Fener Restaurant Genel Müdürü Nurten Sarı konuşma yaptı.

Pop your email address below to be notified of new posts by email. You can unsubscribed at any time, although I hope you won’t!

[contact-form-7 id=”19838″ title=”Untitled”]

About Post Author

JANNIFER BAR

JANBOLAT KHANAT CO - FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR
administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Views: 1059
1 0

Very Special With İstanbul Guide / 7 Of The Best Neighborhoods In Istanbul / Turkey / By Jennifer Hattam / lonelyplanet.com/Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Jennifer Bar / Tony Bar / Janbolat Khanat Almaty Travel,Tourism News Office

Very Special With İstanbul Guide / 7 Of The Best Neighborhoods In Istanbul / Turkey / By Jennifer Hattam / lonelyplanet.com/Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Jennifer Bar / Tony Bar / Janbolat Khanat Almaty Travel,Tourism News Office

Pop your email address below to be notified of new posts by email. You can unsubscribed at any time, although I hope you won’t!

Very Special With İstanbul Guide / 7 Of The Best Neighborhoods In Istanbul / Turkey / By Jennifer Hattam / lonelyplanet.com/Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Jennifer Bar / Tony Bar / Janbolat Khanat Almaty Travel,Tourism News Office

Dear Guest,

Thank You For Contacting wmwnewsturkey Media Group – A World Away From Your Everyday.

We Value Your e-mail Communication And We Will Respond To Your Request Within 24 hours.

Regards,

SEDAT KARAGÖZ
General Manager and Senior Vice President, Operations | WMWNEWSTURKEY ISTANBUL,NEW YORK,ALMATY
+90 0541 732 90 64
sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com

Very Special With İstanbul Guide / 7 Of The Best Neighborhoods In Istanbul / Turkey / By Jennifer Hattam / lonelyplanet.com/Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Jennifer Bar / Tony Bar / Janbolat Khanat Almaty Travel,Tourism News Office

About Post Author

JANNIFER BAR

JANBOLAT KHANAT CO - FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR
administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %