HI THERE, We are a travel ,tourism and media group in New York, U.S.A. The world's best travel destinations,top 5 star hotels,the best restaurants and the world's... THIS WEEK’S TOP STORIES - WMWNEWSTURKEY WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE

THIS WEEK’S TOP STORIES

GÜNEYDOĞU ANADOLU’NUN GASTRONOMİ KODLARI DEĞİŞİYOR.MEZOPOTAMYA GASTRONOMİ PLATFORMU HÜSEYİN ASLAN BAŞKANLIĞINDA KURULDU…

Güney Doğu Anadolu coğrafyasının gastronomi zenginliklerini tanıtmak, tarladan sofraya sürdürülebilir projelere destek olmak, bölge şehirlerini birer Gatro-kent’e dönüştürmek macıyla ‘Mezopotamya Gastronomi Platformu’kuruldu.

Diyarbakır The Green Park Hotel’de ilk toplantısınıgerçekleştiren Mezopotamya Gastronomi Platformu (M.G.P)kurularak çalışmalarına başladı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve etrafındaki şehirleri kapsayan platformun ilk toplantısına 11 ilden yaklaşık 60 kişi katılım gösterdi.

Platform kanalıyla öncelikli olarak bölgenin gastronomi potansiyelini artırmak, şehirlerin ve yerel üreticilerin markalaşmasına katkıda bulunmak, az bilinen ürün ve lezzetlerin tanıtılmasını sağlanmak hedefleniyor.

Diyarbakır’da düzenlenen ve yoğun ilgi gören ilk toplantıda Mezopotamya Gastronomi Platformu (M.G.P) Başkanlığına seçilen deneyimli turizmci Hüseyin Aslan şunları söyledi:“Gastronominin ana vatanı Mezopotamya bölgesindeyiz, bu coğrafyanın çocukları olarak adını tarihe büyük puntolarla yazdırmış olan Mezopotamya bölgesinin yiyecek içecek kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için elimizden geleni yapacağız.

Şehirlerimizin her biri Gastro-kent olabilecek potansiyele sahip. Bölgemiz için gastronomi alanında ortak akılla hareket edecek bir yapıya ihtiyaç olduğunu düşünüyorduk. Geniş katılımla ilk toplantımızı gerçekleştirdik.

Toplantıya katılan başta Diyarbakır İl Kültür Turizm Müdürü Cemil Alp, Belediye Kültür Daire Başkanı Ali Çelik, Diyarbakır Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ömer Fındıkdalı, eski Vakıflar Müdürü Metin Efsen, TGA Güneydoğu Anadolu Bölgesi Temsilcisi Selda Çiçek Veske’ye ve katılan diğer tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum.

Platformun kurulmasında bize her konuda fikir ve düşünceleriyle destek olan Gastronomi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Güneli’ye de ayrıca çok teşekkür ediyorum. Amacımız kamu ve özel sektör iş birliğiyle Mezopotamya gastronomi kültürünü daha da yukarılara taşıyıp geniş kapsamlı çalışmalar yapabilmek. Katılım gösteren, destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Mezopotamya Gastronomi Platformu’nun resmiyet kazanması, yönetim, üye ve teşkilatlanma çalışmalarının yürütülmesi için Başkan yardımcılıklarına Selahattin Okçu ve Şemsettin Yıldız getirilirken Genel Sekreter , M.G.P sözcüsü Handan Atay ve Bölge basın danışmanı Nesrin Erdoğmuş oldu. Platform yönetimi önümüzdeki günlerde bölge illerinin valiliklerini ziyaret edecek, il kültür ve turizm müdürlüklerinde temaslarda bulunacak

BİZLERDE WMWNEWSTURKEY MEDIA GROUP OLARAK HÜSEYİN ASLAN VE YÖNETİM KURULUNU TEBRİK EDİYOR,BAŞARILAR DİLİYORUZ…..

Traffic Bot

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com

ACE OF M.I.C.E / 2022

WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE ...Everything should be as in your dreams / TRAVEL EXCLUSIVE WMWNEWSTURKEY'S / MOST BEAUTIFUL AND LUXURIES HOTELS ,RESTAURANTS,BARS,IN THE WORLD... Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2022 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com & JANBOLAT KHANAT / jk@wmwnewsturkey.com Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.