Branding Turkiye Business Traveller Culture & Art International Center for Journalists Interview Luxury Boutique Hotels Luxury Small Hotels Of The World Luxury Travel Magazine Press Release Travel Exclusıve News Turkish Economy Turkısh Specıal News

Splendid Palace: Büyükada’da Ufak Bir Mola / By Lal Saatçıoğlu / WMWNEWSTURKEY 2021 / 01 / 07 JANUARY / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE ” EVERYTHING SHOULD BE AS IN YOUR DREAMS ”

Splendid Palace: Büyükada’da Ufak Bir Mola
Büyükada’da ise görenin fotoğraflamadan geçemediği, mimarisine, dekorasyonuna hayran bırakan bir otel var ki, sanırım herkesin aklına aynı yer geliyordur. Tabii ki Splendid Palace’tan bahsediyorum.
Splendid Palace | Fotoğraf: splendidhotel.net
İstanbul’da yaşayanlar benimle hemfikir olacaktır: bu şehri ne kadar çok seviyor olsak da yeri geliyor trafiği, keşmekeşi ve gürültüsü ile bizi bunaltabiliyor. Ve hepimizin zaman zaman kısa bir “kafa tatiline” ihtiyacı oluyor… İçinde bulunduğumuz süreçte evden çalışanlar olarak toplu taşımanın getirdiği zaman kaybını kendi lehimize çevirmiş olsak da, bu sefer de ofise dönüşen evlerimizde kendimizi sıkışmış hissedebiliyoruz.
Limitli sosyal yaşam, dilediğimiz yere seyahat edememe özgürlüğü vesaire derken insan doğası gereği bir molaya ihtiyacımız oluyor.
İstanbul’un karmaşasından en kısa sürede uzaklaşmanın bir yolunu arıyorsanız cevap bir Adalar vapur iskelesi kadar uzağınızda. Şehrin tüm fiziki imkanlarını barındıran ama bir o kadar da şehirden uzak ilk adres ise tabii ki Büyükada. Büyükada’da ise görenin fotoğraflamadan geçemediği, mimarisine, dekorasyonuna hayran bırakan bir otel var ki, sanırım herkesin aklına aynı yer geliyordur.
Tabii ki Splendid Palace’tan bahsediyorum. Siz söylemeden ben peşinen söyleyeyim; fiyat bakımından ekonomik bir seçenek değil kabul. Ama kendinizi şımartmak için ayırabileceğiniz bir miktar var ise, hiç düşünmeden odanızı ayırtın ve 1 geceliğine şehirden kaçın derim.
Splendid Palace‘ın Tarihi

Şehirden kaçan bir İstanbullunun Büyükada’da 2 günde neler yapılabileceğine geçmeden önce, Splendid Palace ve tarihinden bahsetmeden olmaz. 1908’de açılan Splendid Palace, Türkiye’de 1.derecede tarihi eser statüsünde orijinalliği ilk günkü özelliklere sadık kalınarak işletilen tek otel aynı zamanda. 
1929’da düzenlenen bir akşam yemeğinde Mustafa Kemal Atatürk’ü de ağırlayan otel, Cumhuriyet Baloları da olmak üzere pek çok baloya ev sahipliği yapmış. 
Art Nouveau tarzından belli ölçüde esinlenilmiş otelin mimari tasarımında, odaların ve koridorların çevrelediği aydınlık iç avlusu ve avlu etrafındaki sütunlar ile birlikte bir doğu / batı sentezi açıkça görülüyor. 

Resepsiyon, bar ve yemek salonlarının bulunduğu kattaki mobilyalar, özenle seçilmiş aksesuarlar ve uyumları, sanki bir dekorasyon dergisi karıştırıyormuş hissi uyandırıyor insanda. Aynı katta bulunan o meşhur iç avlusuna geldiğinizde ise her detayı hayran hayran incelerken buluyorsunuz kendinizi.
Mevsim itibari ile kapalı olan havuz tarafını inceleme imkanım olmadı ama fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla, kırmızı-beyaz şezlongları, film karesinden fırlamışçasına keyifli bir ortam.

Gelelim kaostan kaçıp huzuru bulduğumuz Büyükadamızın keyif rehberine. Evet gezi rehberi değil, çünkü muhtemelen her İstanbullu adadaki klasik turları birçok kez yaptı. Bu bir iki günlük keyif rehberi olacak o yüzden 🙂
Büyükada Keyif Rehberi
Birinci Gün
Sabah erkenden vapura bindik, ilk adresimiz tabii ki Büyükada Pastanesi. Kahvaltımızı buradan alıp, iskelenin oradaki çay bahçesine oturup güzel bir çay ısmarlıyoruz. Ben son gidişimde Patlıcanlı Poğaça ve Kremalı Börek denedim, kesin önerimdir ikisi de.
Geleni geçeni izleyerek, deniz havasını içimize çekerek kahvaltımızı yaptıktan sonra, otele eşyalarınızı emanete bırakıp adada ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Adalar’da bildiğiniz üzere artık fayton kullanılmıyor. Özgürlüklerine kavuşan atların yerini otobüsten ufak – golf arabasından büyük elektrikli araçlar aldı. Ama tabii bisiklet kiralamak çok daha zevkli bir seçenek, hem de börekleri çörekleri yakma fırsatı 🙂 Bisiklet turumuzu attık, artık odamıza giriş yapabiliriz.
Splendid Palace birçok oda seçeceğine sahip, en ekonomik olanı da bahçe manzaralı odalar, ama şansıza küçük balkonunuzdan bir deniz manzarası da karşılayabilir sizi.

Başta bahsettiğim gibi, bu otel adeta bir mimari ve estetik şölen olduğu için, içeri girer girmez her yeri fotoğraflama isteği geliyor ilk olarak. Yazıyı buraya kadar okuyup, ee pandemi ne oldu diyorsanız hiç merak etmeyin; otelin odaları, her yeri tertemiz ve önlemler gayet yeterli. Odanızda sizi ve maske & kolonya sürprizi bile bekliyor.
Sabahın bisiklet yorgunluğunu atmak için Splendid’in kendi kafesinde bir kahve molası vermenizi öneririm. Sokağa direkt bakan kırmızı sandalyeleri ve mermer masalarıyla Paris’te bir kafede hissetmek garantili. Kahve-kitap keyfi yaptıktan sonra odanızda biraz şekerleme yapabilir, ya da yürüyüşe çıkarak adanın keşfetmediğiniz sokaklarını keşfedebilirsiniz.
Mevsim itibariyle boş olan sokaklarda yalnızca ada sakinlerine rastlayacak ve maskenizi kısa bir süreliğine çıkararak nefes alabildiğinizi hissedeceksiniz.
Akşamüstü olduğunda ise, otelin kendine özel kokteyllerinden birini deneyebilir ve sonrasında Splendid Restaurant’ın özenle oluşturulduğu çok belli olan menüsünden bir akşam yemeği yiyebilirsiniz veya sahile inip kendinize bir rakı ısmarlayıp, birkaç meze tadıp başka bir keyif ortamı da oluşturabilirsiniz tabii.
Gece otele döndüğünüzde de Homemade Aromatherapy’nin müthiş kokulu şampuanları ile sıcak duşunuzu alıp, bir sonraki sabaha huzurla uyanabilirsiniz.
İkinci Gün
Adadaki 2. günün sabahında, eğer kahvaltı dahil konaklama seçtiyseniz otelin serpme kahvaltısı ile karnınızı doyurup, eşyalarınızı emanete bırakarak adada biraz daha vakit geçirebilirsiniz. Otelde kahvaltı etmeyecekseniz de adada birçok kahvaltı mekanı mevcut. Ada Kahvaltı, Bahçede Sinek Cafe, Loc’ada Büyükada bu seçeneklerden öne çıkanlar arasında.
Kahvaltınızı ettikten sonra, bu sefer de bisiklet ile adanın Nakibey tarafına pedallayarak boş iskeleleri, boş kumsalları keşfedebilir, Sedef Adası manzarasında hayallere dalabilirsiniz. Dönüş vakti geldiğinde pastaneye tekrar uğramayı ve eve lokumlu kurabiye almayı unutmayın. Sonraki günler çay saatinde o kurabiyelerden yerken, kendinize hediye ettiğiniz bu keyifli kaçışı hatırlayıp gülümseyeceksiniz 🙂
Pandemi öncesinde de şehrin, iş hayatının stresi bizi yeterince zorluyordu ama özellikle bu süreçte bedensel ve zihinsel olarak kaçışa daha çok ihtiyaç duyuyoruz doğal olarak.
Şehirden çok uzaklaşmadan, paniğe kapılmadan, güvende hissettiğiniz bir kafa tatiline çıkmak, keyif yapmak isterseniz, hazır havalar soğumuş ve kalabalık sezon geçmişken Splendid Palace’ta konaklamanızı gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. 
Kapak Fotoğrafı: splendidhotel.net
JANBOLAT KHANAT
JANBOLAT KHANAT EDITOR IN CHIEF jk@wmwnewsturkey.com Baytursynov Street 132b, Almaty City, KAZAKHSTAN +7 702 230 42 17 TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD
https://www.wmwnewsturkey.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com

Here's how Croatia is reopening to traveler / By Lonely Planet /WMWNEWSTURKEY APRIL / 14 / 21 / 2021 / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE

Here’s how Croatia is reopening to travelers
ANDREA SMITH / Lonely Planet Writer Croatia is reopening to visitors in various ways © Andrew Mayovskyy/Shutterstock
Evening sunset over Vrbnik town on Krk island.
Croatia is reopening to visitors in various ways © Andrew Mayovskyy/Shutterstock
Croatia has announced that foreign travelers can bypass its COVID-19 testing and quarantine requirements, once they have been fully vaccinated at least 14 days prior to departure.

Even if they are not vaccinated, visitors can still be admitted under certain conditions. One way is to show proof of negative PCR or antigen results from a COVID-19 test administered no more than 48 hours prior to arrival.

Those entering based on an antigen test must repeat it within 10 days, if they are staying that long.

Those who tested positive for the virus within the previous 180 days are deemed to be exempt from the mandatory testing and self-isolation obligations upon presentation of a certificate of recovery issued by a physician.

Ask Lonely Planet: which Croatian island is right for me?
With more than 1,000 to choose from, Croatia has an island for every taste and budget. Here are some of our favourite places for seclusion, a buzzing party scene, history and nature.If you have a question, tweet it to us @lonelyplanet using #asklonelyplanet.

Travelers arriving without any of the above can perform PCR testing or rapid antigen testing immediately upon arrival at their own expense, but they must stay in self-isolation until the arrival of a negative test result.

If testing cannot be performed, they must stay in self-isolation for a period of 10 days.

Children under seven years old who are accompanied by a parent or guardian are not subject to testing requirements.

It should be noted that those visiting Croatia for vacation purposes need to show confirmation of booked accommodation and fill out an online form before traveling.

Read more: What countries can I travel to if I’ve had the COVID-19 vaccine?

Those who fulfil the requirements to enter Croatia will be able to visit its sandy and shingly beaches and historic buildings and fortresses.

Its coastline has more than 1000 islands located along the eastern coast, and it appeals to outdoor-lovers thanks to its numerous hiking and biking trails inland.

However, like with all COVID-19 regulations, details may vary based on your country on origin. Further information is available on Croatia’s Ministry of the Interior’s website here.

You might also like:

How to spend a year in Croatia as a digital nomad
Ask LP: I got the vaccine – can I travel now?
The CDC approves travel for fully vaccinated people in the US

Buy Where to go When Europe

Lonely Planet

With more than 300 suggestions for destinations across Europe and the best time of year to experience them, this book is the ultimate trip planner for every month of the year.

[php_everywhere]