• Tue. Sep 21st, 2021

Seyahatinizden Ne Kadar Önce Uçak Bileti Almalısınız? / By Arzu Aksaya / WMWNEWSTURKEY 2021 / 01 / 07 JANUARY / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE ” EVERYTHING SHOULD BE AS IN YOUR DREAMS ”

ByTONY BAR

Jan 7, 2021
Elbet bugünler de bitecek ve Korona geldiği gibi gidecek. Tedbir alarak sağlıklı kalmaya çalışalım, geçmesini bekleyip sabredelim yeter.
Sonrasında camın ardında kalan uzaklar yakınlaşacak, ertelenmiş yollar çağıracak ve “kalk gidelim” diyen o iç ses daha bir coşkuyla bağıracak.
Yine planlar yapacağız, yıllık izin hesaplayacağız ve özlediğimiz uzaklar için ucuz uçak bileti peşine düşeceğiz.
İster hayalini kurduğumuz özgür günlere hazırlık diyelim ister şimdiye yoralım ama seyahat öncesi uçak bileti alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.
Yapılan araştırmalar seyahate çıkmayı düşünenlere uygun fiyata doğru zamanda uçak bileti bulma konusunda rehber niteliğinde. Hadi bir göz atalım!
1 – Uçak Biletini Ne Zaman Rezerve Etmelisiniz?
uçak bileti ne zaman alınır
Uluslararası bir kaynağın sadece Türkiye için belirttiği son üç yılın seyahat verilerine göre ister yurt içi ister yurt dışı olsun, en uygun fiyata bilet alım zamanı seyahatten 27 hafta öncesi!
Böylece bilet fiyatında %15’e yakın bir karlılık olabiliyormuş. Ama şu da var ki, uçuş şirketleri bilet fiyatlarını 1 yıl öncesinden düzenleyip sisteme girmeye başlıyor ve uçuşa kadar da çeşitli dönemlerde indirime gidebiliyor.
Yaptıkları kampanyaları ise aboneliğiniz varsa mail veya başka kanallarla duyurabiliyor. Bu durumda önden rezervasyon yapıp, rezervasyon bitişini kaçırmadan ve bileti satın almadan fiyat kontrolü yapabilir, en doğru zamanı bu takiple yakalayabilirsiniz.
2 – Özel Günlerde Yapacağınız Seyahatler İçin Uçak Biletini Ne Zaman Almalısınız?
özel günlerde ne zaman uçak bileti alınır
Seyahat için planladığınız zaman dilimi bayramlar ve özel günler mi? Gideceğiniz yerde o günlerde fuar, konser, festival veya maç var mı? Cevabınız ‘evet’ ise o zaman elinizi çabuk tutmanız ve daha erken davranmanız gerekiyor.
Çünkü bu günlerde uçuşlara büyük bir yığılma olacağı ve birçok insanın tıpkı  sakın ola geç kalmayın!sizin gibi erkenden bilet almayı düşüneceği kuvvetli bir ihtimal. Bileti satın almak için
Ama ben çok şanslıyım dedirten durumlar da olmuyor değil, bazen uçuşa bir gün, hatta saatler kala çok ucuza bir bilet de bulabiliyorsunuz.
Yalnız şunu belirtelim ki bu durum en çok da süresi 5 saati aşan uzun uçuşları kapsıyor ve uçuş süresi yaklaştıkça bilet skalası da tıpkı borsa gibi hareketleniyor. Bu hareket bazen artış yönünde de olacağından risk almış oluyorsunuz.
3 – Hangi Aylarda Yapılan Uçuşlar Daha Ucuz?
hangi ay uçak bileti alınır
Araştırmaların Türkiye için yayınlanan sonucunda yurt içi ve yurt dışı en ucuz uçuş ayı mayıs olarak belirlenmiş.
Ama rotanız Almanya veya ABD olacaksa fiyat açısından en uygun zaman şubat ayı. İspanya’ya gidecekseniz Türkiye’den en uygun uçabileceğiniz ay ise ocak. Yurt içi destinasyonlarda ise mevsim farkı önemli.
Kayak sezonu veya deniz sezonu gibi faktörler bu illere gidiş fiyatlarını yukarı yönde etkiliyor. Dolayısıyla bilet alımlarını bu dönemlere bırakmamanız gerekiyor.
4 – Hangi Günlerde Yapılan Uçuşlar Daha Ucuz?
hangi gün uçak bileti alınır
Salı günü en uygun fiyata uçuş bulacağınız günlerde başı çekiyor.
Sebebi de şu; uçuş şirketleri pazartesi günü bir önceki haftanın bilet satışlarını değerlendiriyor ve az bilet satılmışsa indirime gidilebiliyor.
Bu indirimin fiyatlara yansıması da en erken salı günü oluyor. Uçuş günü olarak çarşamba ve cumartesi günlerini ve pazar günü en erken saatleri seçtiğinizde de avantajlı olabiliyorsunuz. İstatistiklere göre bu günler de yolcu sayısının en az olduğu günler.
Eğer yurt içi bilet alacaksanız cuma en kaçınmanız gereken gün. Çünkü 2018 verilerine göre en pahalı biletler haftanın bu gününde satılmış.
Genel olarak hafta içi başlatılan seyahatler hafta sonuna göre daha avantajlı oluyor. Dolayısıyla seyahatinizi bu günlerden birinde başlatmanız mümkünse, daha uygun fiyata bilet bulabilme şansınız da var.
5 – Hangi Saatlerde Yapılan Uçuşlar Daha Ucuz?
hangi saatlerde uçak bileti alınır
Sabah uçuşları yerine akşam saatlerini tercih etmek de uçak biletinizi uygun fiyata satın almada önemli bir etken.
Geçmiş yılların verilerine göre en uygun fiyatlı yurt içi uçuş biletleri 23:00 – 00:00 saatleri arasında, yurt dışı biletleri ise 03:00 – 04:00 arasında satılmış.
İyi uçuşlar dileğiyle…

TONY BAR

Travel, Food & Drink Editor / Tony Bar tonybar@wmwnewsturkey.com   NEW YORK  797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2021 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.