• Tue. Sep 21st, 2021

Şehir İçinde Güvenli Yolculuk Yapmak İçin İpuçları / By Bengi Alkaya

Şehir İçinde Güvenli Yolculuk Yapmak İçin İpuçları
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle büyük bir kısmımız bir süredir evlerimizdeyiz. Fakat şehir içinde bir yere ulaşmamız gerektiğinde hepimizin aklında beliren tek bir soru var;

“Nasıl gideceğim?” Eğer özel aracınız yoksa gideceğiniz yerin uzaklığına göre kullanabileceğiniz çeşitli alternatifler bulunuyor. O halde gelin bu alternatiflere ve dikkat etmeniz gereken hususlara biz göz atalım.

1 – Toplu Taşımada Bunlara Dikkat Edin

toplu taşıma

Yaşadığınız şehre göre alternatiflerini çoğaltabileceğimiz toplu taşıma araçları otobüs, minibüs, metro, yüksek hızlı tren gibi çeşitli ulaşım araçlarından meydana geliyor. Aracınız yoksa ulaşım için ilk aklınıza gelen elbette ki bu araçlardan birini kullanmak oluyor. Peki güvenli bir yolculuk için nelere dikkat edeceğinizi biliyor musunuz?

Her şeyden önce eldiveninizi ve son günlerde zorunlu hale gelen maskenizi takmanız şart.

Bunun yanı sıra yaş aralığı fark etmeksizin yaşı sizden büyük olan kişilerden mümkün olduğunca en uzak yerde durmanız, kişilerle sosyal mesafeyi koruyacak şekilde oturmanız, eldivensiz binmeniz durumunda ise araçtan indiğinizde alkol oranı yüksek kolonya ya da dezenfektan ile elinizi dezenfekte etmeyi ihmal etmemeniz izlemeniz gereken en temel adımlardan.

2 – Varsa Bisikletinizi Tercih Edin

 

Gideceğiniz yer çok uzak değilse ve bisikletiniz varsa mümkün olduğunca toplu taşıma yerine onu tercih etmeniz oldukça önemli. Böylece hem toplu taşıma yükünü hem de risk durumunu en aza indirmiş olursunuz. Bisiklet konusunda dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle.

Eğer bisikletiniz evde değil de garajda ya da başka kişiler tarafından kullanılan kapalı-açık alanlarda duruyor ise binmeden önce onu da iyice dezenfekte ettiğinizden emin olmanızda fayda var. Bunun için onu yıkama şansınız varsa yıkamalı, yoksa köpüklü ya da alkollü bir bez ile silmelisiniz.

3 – Taksi Çağırmak da Bir Seçenek

covid-19 taksi

Toplu taşıma ve kalabalıktan uzak durmak isteyenler tarafından tercih edilebilecek bir diğer alternatif ise taksi. Elbette ki toplu taşımaya kıyasla daha izole bir yolculuk çeşidi olan taksi için de alınması gereken bazı önlemler var.

Her şeyden önce yola maske ve eldiven ile çıkmanız oldukça önemli. Bunun yanı sıra şoför ile mesafeyi koruyabilmeniz adına ön koltuk yerine arka koltuğu tercih etmeli, bineceğiniz araç şoförünün de maskesinin olup olmadığına dikkat etmeli ve araca bindiğiniz anda camı açarak aracı havalandırmalısınız.

4 – Elektrikli Scooter – Bisiklet Kiralamayı Düşünebilirsiniz

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanlar için kısa mesafelerde sıklıkla tercih edilen araçlardandır elektrikli scooter ve bisiklet kiralama. Bir yere kısa sürede ulaşmanıza olanak sağlayan bu araçlar ile diğer insanlarla temasınızı keserek tek başına yolculuk etme şansı bulabilirsiniz.

Gelelim bisiklet ya da elektrikli scooter kiralamayı düşünenlerin dikkat etmesi gerekenlere. Bu araçlara binmeden önce mutlaka eldiven takmanızı ve araçlardan indikten sonra ise eldivenlerinizi çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Eğer eldiven kullanmıyorsanız kolonya ya da dezenfektan kullanarak, araçların gidonlarını iyice dezenfekte ettiğinizden emin olmalısınız. Son olarak her iki durumda da araçlardan indikten sonra yeniden ellerinizi dezenfekte etmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

5 – Yürüyerek Ulaşma Seçeneğini Hemen Elemeyin

covid-19 yürüyüş

Yürüyüş genellikle büyük şehirde yaşayanlar tarafından çok sık tercih edilmez. Kişiler kısa mesafeler için dahi olsa araç kullanmayı tercih ederler; ancak içinde bulunduğumuz durumu göz önünde bulundurursak bir yere yürüyerek ulaşmak oldukça sağlıklı alternatiflerden biridir.

Yürürken dikkat etmeniz gereken ise yalnızca iki şey var. Biri maske takmak, diğeri ise yol boyunca başkaları ile 1,5 metre ya da 3 adım olarak tanımlanan sosyal mesafeyi korumaya özen göstermeniz.

2020 / 01 / 07 MAY / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE …Everything should be as in your dreams / TRAVEL EXCLUSIVE WMWNEWSTURKEY’S / TRAVEL EXCLUSIVE / MOST BEAUTIFUL AND LUXURIES HOTELS ,RESTAURANTS,BARS,IN THE WORLD…

JANBOLAT KHANAT

JANBOLAT KHANAT EDITOR IN CHIEF jk@wmwnewsturkey.com Baytursynov Street 132b, Almaty City, KAZAKHSTAN +7 702 230 42 17 TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2021 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.