• Tue. Sep 21st, 2021

İlerleyen günlerde nelerin olacağını bilemiyoruz ama bu belirsizlik içinde geleceğe “uyum” sağlamamız gerekiyor.
Ne iyi ki insan, ortamına kolay adapte olabilen bir canlı. Eğer süreci daha iyi gözlemleyebilirsek, hayatımızda çok daha etkin sonuçlar elde edebiliriz.
Peki, Covid-19 sonrasında ne yapmak gerekiyor? Sürece nasıl uyum sağlayabiliriz?
1 – Pandemi Sonrası Psikolojimiz
pandemi sonrası psikokoji
Sürecin psikolojik sağlığınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Eğer gerçekten de baş edemediğinizi düşünüyorsanız profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin. İniş çıkışlar yaşamak, korkmak, belirsizlik içinde olmak çok normal.
Hepimiz benzer süreçlerden geçiyoruz. Bunun yanında bir insanın en iyi doktoru çoğu zaman kendisidir diye düşünenlerdenim. Bilinmezlikleri ve korkuları bir kenara koyma zamanı gelmedi mi? Bu tarz endişeler zihninizi bulanıklaştırıp, sizin ilerlemenizi engelleyecektir.
Endişelenin ama panik yapmadan. Mantık çerçevesinde korkularınızı kabul edin ve çözümler üretin.
2 – Fırsata Dönüştürün, Doğaya dönün
pandemi sonrası hayat
Yapılan araştırmalara göre insanların çoğu yaşamlarında kontrollü bir sosyal iletişimden yana olduğunu gösteriyor. Bu durumun insan ilişkilerinize zarar vermesine izin vermeyin. Bize gerekli olan sosyal (fiziki) mesafe, iletişim mesafesi değil.
Bunun yanında bu durumun doğa ile bağlarınızı kuvvetlendirmenin bir fırsatı olarak görebilirsiniz. Daha çok doğa içinde tatil geçirebilir, doğayı okumanın kaybolmuş sanatı hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Bu size yeniden güvenli bir alan yaratacaktır.
3 – Temkinli Olmakta Fayda Var
pandemi sonrası ekonomi
İnsanların çoğu korona sonrası süreçte en az üç ay temkinli olmayı planlıyor. Belirli bir süre daha temkinli olmak faydalı olabilir.
En azından zorunlu olmadıkça aşırı kalabalık ortamlara girmemek iyi fikir olabilir.
4 – Hibrit Çalışma Hayatı
pandemi sonrası iş hayatı
İster kabullenin ister kabullenmeyin ama bu bir gerçek. Her sektör gittikçe daha da dijitalleşecek. Sürece ayak uyduramayan şirketlerin durumunu tahmin etmek çok zor olmasa gerek.
Zaten birçok işe alım görüşmelerinin online ve çalışma hayatı sürecinin de evden çalışma modeline uyum sağladığını gözlemledik. Günümüz teknolojisi ile hibrit modele geçmek çok da zor değil.
Pandemi sonrasında da iş hayatımızı biraz daha hibrit şekilde geçireceğiz. Bununla birlikte her türlü duruma göre planlarınız olsun.
Sürecin başka yeni olayları da ortaya çıkarabileceği ihtimalini unutmayın. Hazırlıklı olmakta her zaman fayda var.
İlginizi Çekebilir: Neredekal.com’dan Evden Çalışan Ekiplere Motivasyon Arttıracak Öneriler
5 – Pandemi Sonrası Seyahat
pandemi sonrası turizm
Eğer tatillerinizi farklı bir şehirde geçirmek istiyorsanız, seyahatlerinizi yurt içi odaklı planlayabilirsiniz. Nihayetinde aşı da olsa pandemi istatistiklerinin biraz içimize su serpmesi gerekiyor.
Zorunlu olmayan yurt dışı seyahatlerinizi şimdilik rafa kaldırabilirsiniz. Ayrıca konaklama seçeneği olarak kalabalık oteller yerine kiralık evleri tercih edebilirsiniz.
Daha detaylı bilgi için Yeni Normal, 2021’de Seyahatler Nasıl Olacak yazısını da okumanızı öneriyorum.
6 – Yeni Döneme Selam Harekete Devam
pandemi sonrası hayat nasıl olacak
Eve kapanmak ne yazık ki kondisyonumuzu düşürdü. Kendimizi lezzetli ev yemeklerine verdik ve kilo aldık.
Bunun sonucunda da risk faktörlerimiz arttı. Pandemi sonrası kendimize uygun bir antrenman programı ile bu riskleri azaltmamız lazım.
Tekrar spora başlarken yoğun bir antrenman planı ile başlamayın, yavaş yavaş artırın.
7 – Asılsız Haberlerden Uzak Durun
pandemi sonrası iletişim nasıl olacak
Sosyal medyada gördüğümüz her habere anında inanma huyundan artık vazgeçmemiz gerekiyor.
Çok fazla bilgi kirliliği var. Hem pandemi sürecinde hem de pandemi sonrasında da bu karmaşaya kapılmamak için karşımıza çıkan haberleri iyi incelemek lazım. Pandemi olsun ya da olmasın asılsız haberler ne yazık ki hep sosyal medya mecralarında var olacak.
Bunları elemek ise bizim elimizde. Bir haberin asılsız olduğunu anlayabileceğiniz bazı noktalar var, bunlar konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca yanlış haberleri mercek altına alan internet sitelerini takip edip, birçok haberi teyit edebilirsiniz.
Tarihteki her olay gibi bu da geçecek. Hayati soru ise şu şekilde: hayatımızı şekillendiren ne gibi seçimler yapacağız?
Sağlıklı günler dilerim!

TONY BAR

Travel, Food & Drink Editor / Tony Bar tonybar@wmwnewsturkey.com   NEW YORK  797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2021 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.