• Tue. Sep 21st, 2021

Oturduğunuz Yerden Keyifli Bir Kültür Turu Yapabileceğiniz 10 Sanal Müze / By Bengi Alkaya / Turkish Special News

Her geçen gün gelişimini şaşkınlıkla izlediğimiz teknoloji sayesinde bugün pek çok şeye erişimimiz çok daha kolay.
Kişisel bakımdan giyime, beslenmeden sosyal etkinliklere kadar pek çok ihtiyacımıza teknoloji sayesinde kısa sürede ulaşım sağlayabiliyoruz. Peki ya sanat?
Teknoloji tabi ki bu konuda da bir hayli gelişme gösterdi. Özellikle son dönemlerin en ilgi çekici deneyimlerinden biri sanal müzelere olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor.
İnternet ortamında çevrim içi olarak ziyaret edebileceğiniz sanal müzeler sayesinde dünyanın dört bir yanından önemli müzelere ulaşım sağlayabiliyorsunuz. İşte oturduğunuz yerden keyifli bir kültür turu yapabileceğiniz 10 sanal müze.
1 – Louvre Müzesi / Paris
louvre müzesi
Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Louvre Müzesi, her yıl sayısız turisti ağırlıyor. Hatta öyle ki yalnızca bu müze için bile Paris’in yolunu tutan milyonlarca sanat tutkunu bulunuyor.
En bilinen sanat eseri Leonardo Da Vinci’ye ait Mona Lisa tablosu olan müzede, antik çağ eserlerinden günümüze kadar uzanan geniş bir koleksiyon sergileniyor. Müze sanal tur ile gezilebiliyor.
2 – Uffizi Müzesi / Floransa
uffizi müzesi
Rönesans’ın başkenti Floransa’da yer alan Uffizi Müzesi, dünya genelindeki sanatseverlerin favori müzelerinden biri.
Bünyesinde ölçülemeyecek değerde bir sanat koleksiyonunu barındıran müzede İtalya’nın en ünlü ailelerinden Medici ailesinin sanat koleksiyonunu görme şansı bulabiliyorsunuz.
Üstelik bunun için kilometrelerce yol kat etmenize gerek olmadan…
3 – Rijksmuseum / Amsterdam
 
Hollanda’nın en kapsamlı müzesi olan Rijksmuseum, Amsterdam seyahatlerinin olmazsa olmazı.
Aynı zamanda çevrim içi olarak keşfedilmesi en keyifli müzelerden biri olmaya aday Rijksmuseum’da Rembrandt, Vermeer gibi ünlü ressamların eserlerinin yanı sıra sanat kütüphanesi de yer alıyor.
4 – Pergamon Müzesi / Berlin
pergamon müzesi
Sanal tur imkanı sunan müzelerden biri de Berlin’de yer alan Pergamon Müzesi.
En ünlü eserlerinden biri Bergama’dan taşınan Zeus Sunağı olan müzede, klasik antik çağ koleksiyonu gibi pek çok önemli eser sergileniyor.
Tabi bu sebeple Pergamon Müzesi sizin de bildiğiniz gibi bir sanatseverin mutlaka ama mutlaka ziyaret etmesi gereken müzelerin başında geliyor.
5 – Ayasofya Müzesi / İstanbul
ayasofya müzesi
İstanbul’da yer alan Ayasofya Müzesi bugün dünyanın dört bir yanından milyonlarca turistin şehirde en sık ziyaret ettiği yerlerden biri.
İç ve dış mimarisi ile tarihe yakından tanıklık etmenizi sağlayan müzede Osmanlı ve Bizans’ın izlerine rastlıyoruz.
Müzenin sanal tur imkanı sunması ise onu henüz görme şansı olmayanları bir hayli sevindiriyor.
6 – British Museum / Londra
british museum
Londra’da yer alan British Museum, tıpkı listede yer alan diğer müzeler gibi dünya çapında bir üne sahip. İlk olarak 1759 yılında ziyarete açılan bu müzede dünyanın dört bir yanından getirilen eserler sergileniyor.
Dört ana bölümden meydana gelen müzeyi fiziki olarak gezebilmek kadar sanal olarak keşfetmek de ayrı bir keyif veriyor.
7 – Ulusal Doğa Tarihi Müzesi / Washington
washington doğa tarihi müzesi
Daha önce Amerika’nın Washington kentinde yer alan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ni görme şansınız olmuş muydu?
Eğer olmadıysa sorun değil. Çünkü burası da sanal müze turu yapabileceğiniz yerlerden biri.
Doğayı konu alan ve içerisinde bitkiler, hayvanlar, fosiller gibi milyonlarca örnekten oluşan bir koleksiyonun yer aldığı müze oldukça ilgi çekiyor.
8 – Hermitage Müzesi / St. Petersburg
hermitage müzesi
Moskova’dan sonra Rusya’nın ikinci büyük şehri olan St. Petersburg’ta yer alan Hermitage Müzesi, 1852 yılından bu yana ziyarete açık.
Dünyanın en eski müzelerinden biri olma özelliğine sahip Hermitage Müzesi, oldukça yüksek sayıdaki resim koleksiyonu ile dikkat çekiyor. Müzenin iç mimarisi ise en az koleksiyonlar kadar görenleri hayran bırakıyor.
9 – Zeugma Mozaik Müzesi / Gaziantep
Zeugma mozaik müzesi
Gaziantep’te 2011 yılında ziyarete açılan Zeugma Mozaik Müzesi, ülkemiz açısından oldukça büyük öneme sahip.
Müzede Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaiklerin yanı sıra Roma dönemine ait pek çok yapıya da rastlanıyor. Burada sergilenen en ünlü eser ise Çingene Kızı mozaiği.
Eğer henüz Zeugma Mozaik Müzesi’ni görme şansınız olmadıysa kısa bir sanal tura çıkmanızı şiddetle tavsiye ederiz.
10 – Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli / Roma
vatikan müzeleri
İtalya’nın başkenti Roma’da yer alan ve Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan, aynı zamanda eserleriyle sanatın da merkezi.
Raffaello, Boticelli ve Michelangelo gibi sanatçıların dünyaca ünlü eserlerini görme şansı bulabileceğiniz müzenin, tavan süslemelerinden heykellerine kadar her bir köşesi büyüleyici.

JANBOLAT KHANAT

JANBOLAT KHANAT EDITOR IN CHIEF jk@wmwnewsturkey.com Baytursynov Street 132b, Almaty City, KAZAKHSTAN +7 702 230 42 17 TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2021 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.