• Tue. Sep 21st, 2021

Muğla’dan Şahane Bir Kamp Tatili Önerisi: Akbük Koyu / By Sevgi Özdil / Turkish Special News

Her köşesi bir başka güzel olan Muğla'nın, yemyeşil doğasının masmavi denizle birleştiği yerlerinden biri olan Akbük, son dönemlerde kampçıların uğrak noktaları arasında bulunuyor.
Huzurun kol gezdiği Akbük; denizi, plajı, çam ormanları ve enfes doğasıyla tatilcilerin ve doğaseverlerin gözdesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
Bölgede birkaç tane özel kamp alanı var. Bu kamp alanlarına kendi çadırınızı getirip kurabileceğiniz gibi karavanınızla da burada kalabilirsiniz.
İkisi de yok ise kampinglerden çadır ya da bungalov kiralayabilirsiniz. Denize sıfır bir noktada sırtınızı çam ağaçlarına dayadığınız önünüze masmavi denizi kattığınız bu tatilde Akbük’ün müdavimlerinden biri de siz olacaksınız.
Kamp Alanı Seçimi
Akbük Kamp alanlarıAkbük Koyu’nda birkaç tane kamp alanı olduğunu söylemiştik. Bu kamp alanları arasında Azmakbaşı Camping, Diem Kamping, Fullmoon Kamping, Doğa Restoran Kamping, Alpina Beach Kamping, Serkan’ın Yeri Kamping, İşte Bu Kamping gibi tesisler mevcut.
Bu tesisler arasından biz en çok Azmakbaşı Kamping alanı hakkında Neredekal.com kullanıcılarından yorumlar aldık.

Bu kamp alanı dünya çapında ve yurdumuzda zaman içinde benimsenmeye başlanmış olan, ‘Ekolojik köy konsepti' adı verilen tatil tarzını yaşatmaya çalışan, ender kamp alanlarından biri olmasıyla beğeni toplamış.
Denize 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Azmakbaşı Kamping'deki bungalovlardan veya çadırlardan birinde konaklayabileceğiniz gibi kendi çadırınızda veya karavanınızda da konaklayabilirsiniz.
Ayrıca Alpina Beach Kamping gibi bazı kamp alanlardaki bungalovlarda klima olduğunu da hatırlatalım.
Yiyecek – İçecek Olanakları
Akbük restoran Akbük’te hizmet veren birçok kamp alanında işletmelere ait rahatça yemek yiyebileceğiniz restoran – büfe tarzında hizmet veren birimler mevcut. Ayrıca bazı kampinglerde alkollü – alkolsüz soğuk içecek servisi yapan bar alanları da bulunuyor.
Bu alanlardaki restoranlarının kimisinde ızgaralar ve alakart menü olabildiği gibi kimisi de sadece aperatifler ve sabah kahvaltısı servisi yapılıyor.
Restoran ve yemek servisi ile ilgili en doğru bilgiyi kamp yapmak istediğiniz tesisle iletişime geçerek alabileceğinizi de hemen hatırlatalım.
Deniz ve Plaj Alanı…
Deniz ve PlajAkbük Koyu'nda yaz sezonunda çoğunlukla deniz sakin ve dalgasızdır. Plaj alanın ise irili ufaklı çakıl taşlarından oluşmaktadır. Ayrıca plaj alanında şemsiye ve şezlong hizmeti de kampçılara sunulmaktadır.
Plaj alanında isterseniz kendi kamp sandalyenizi kurabilir ya da havlunuzu taşların üzerine sererek de güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.
Biraz eğlenmek için sahilden deniz bisikleti ya da kano kiralayarak gezintiye çıkabilirsiniz.
Plaj alanında bir de iskele olduğunu unutmadan söyleyelim. Sahilde, dışarıdan gelenlerin ve kampçıların faydalanabileceği restoran da her gün hizmet vermekte.
Dilerseniz çakıl taşlı alanda denize girebilirsiniz dilerseniz de iskele üzerinde kurulmuş şezlonglar, şemsiyeler de güneşlenip oradan deniz girebilirsiniz.
Fotoğraf:Abbasates
Diğer Olanaklar
Olanaklar Kamp alanlarında olmazsa olmaz şeylerden biri de duş ve tuvalet olanaklarıdır. Bölgedeki kamp alanlarında tatlı su, sıcak su, duş ve tuvalet imkanları bulunuyor.
Bu olanakların yanı sıra bölgede hizmet veren birçok kamping misafirlerin rahatı ve konforu için çamaşırhane ile bulaşıkhane imkanları da sunabilmektedir. Bir diğer özellik ise çadırlara elektrik temin edebiliyor olması.
İhtiyaç duyarsanız tesisten elektrik alabiliyorsunuz ve çıkış yaparken de kullandığınız kadarının ücretini ödüyorsunuz. Hemen söyleyelim bu olanak bölgedeki, tüm kampinglerde olamayabilir.
Eğerki elektrik kamp süresince sizin için olmazsa olmazlarınız arasındaysa seçtiğiniz kampingle iletişime geçerek rezervasyon yaptırmadan önce en doğru bilgiyi alabilirsiniz.
Akbük Civarında Gezilecek Yerler
Akbük Yakın yerler Sizin de bizim gibi antik kentlere özel bir merakınız varsa bölgeye yakın sayılabilecek antik kentleri keşfedebilirsiniz.
Antik kentlerin yanı sıra yarım saat mesafedeki Akyaka’da rüzgar sörfü yapabilir ya da buz gibi soğuk suya sahip Azmak Nehri’nin kenarında serin serin oturabilirsiniz.
Diğer taraftan da Mazı, Çökertme ve Bodrum’a doğra günübirlik gezintiye çıkabilirsiniz. Denizle daha çok iç içe olmak isterseniz de bölgede günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz.
Bunları Yanına Almayı Asla Unutma.
AkbükAkbük'e kamp yapmaya giderken yanınıza almayı asla unutmamanız gereken iki şey var. Birincisi sinek kovucu vücut spreyi diğeri de yüksek koruma faktörüne sahip güneş kremi.
Biz bunların yanına bir de kitap, powerbank, müzik dinlemek için kuklalık ya da mini bluetooth hoparlör, kişi sayısına göre eğlenceli vakit geçirebilmek için kutu oyunlarından da ekliyoruz. Böylece olmazsa olmazlar listemizi tamamlıyoruz. Fotoğraf:Abbasates

TONY BAR

Travel, Food & Drink Editor / Tony Bar tonybar@wmwnewsturkey.com   NEW YORK  797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2021 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.