• June 20, 2021

WMWNEWSTURKEY / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE

THE MOST POPULAR TRAVEL EXPERIENCES IN THE WORLD

İstanbul’un Göbeğinde Yer Alan 8 Esrarengiz Mahalle / By Diley Kuru / Neredekal.com / WMWNEWSTURKEY 2020 / 01 / 07 DECEMBER / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE ” EVERYTHING SHOULD BE AS IN YOUR DREAMS ”

ByJENNIFER BAR

Nov 1, 2020
İstanbul‘da yaşamak dediğimiz şey ikiye ayrılıyor. Büyük gökdelenler arasında sıkışmış, işten eve evden işe plaza hayatı, bir de mahalle kültürünün soluksuz devam ettiği, tabiri caizse taşra hayatının sürdüğü esrarengiz mahalleler.
Bu bahsi geçen esrarengiz mahaller, İstanbul’un sahne arkasını oluşturuyorlar aslında. Bazılarında karanlık çöktüğünde yürümek biraz cesaret istiyor mesela.
Sokak aralarında yarısı sönmüş topla futbol oynayan çocuklar, bir balkondan diğerine asılmış çamaşırlar, pencereden sarkan mahallenin güzel kızları ve köşe başlarını tutan mahalle delikanlıları…
Hayır, yeni başlayacak bir dizinin kahramanlarından bahsetmiyoruz. Fotoğraf makinenizi hazırlayın. Zira bu defa sizleri gerçek bir İstanbul turuna çıkartıyoruz.

1 – Zeyrek

zeyrek
Geleneksel dar yolları, kendine has mimarisi ile Zeyrek, bir bütün olarak günümüze ulaşabilmiş sayılı mahallelerden biri. 
Fatih‘te, şehrin dördüncü tepesi üzerinde bulunan Zeyrek, sahip olduğu tarihi dokusuyla geçmişten günümüze bir basamak niteliği taşıyor adeta. Dik merdivenleri, camileri, hamamları, türbeleri ve parke taşlı yolları, cumbalı ahşap evleri ile Zeyrek, sanki bir açık hava müzesi misali.
Zeyrek’in sokaklarını arşınladığınız her dakika, fotoğraf makinenizi elinizden düşüremeyeceksiniz.

2 – Soğukçeşme Sokağı

soğukçeşme sokağı
Sultanahmet semtinde yer alan bu sokak, Ayasofya Müzesi ile Topkapı Sarayı‘nın hemen arasında bulunuyor. Sokağın içerisinde 12 adet tarihi ev, 1 adet Türk çeşmesi ve 1 adet de Roma sarnıcı var.
Evlerin hepsi de restore edilmiş. Sokak ise trafiğe kapalı. Şehrin tarihi sürecine tanıklık etmek isteyenler sıklıkla ziyaret ediyorlar Soğukçeşme Sokağı‘nı. Sizin de görmenizi tavsiye ettiğimiz bu farklı atmosfer, İstanbul’un sayılı mahallerinden biri.

3 – Ayrancı Sokağı

ayrancı sokağı
İstanbul Süleymaniye‘de yer alan Ayrancı Sokağı, ahşap ve taş evlerin süslediği tarihi sokaklardan biri. Evlerin bir kısmı harabe halinde, ancak bazıları restore edilmiş.
Özellikle Haliç tarafına bakan evlerin şahane ötesi bir manzarası var. Hatta o evlerden biri restore edilerek Haliç Kafe ismiyle hizmet ediyor. Bu güzel sokağı fotoğrafladıktan sonra, hem manzarayı seyretmek hem de soluklanmak için tercih edebilirsiniz.
İstanbul Müftülüğü’nün önündeki yokuştan aşağı inip sağ döndüğünüzde, tarihi dokusuyla karşılayacaktır sizi Ayrancı Sokağı.

4 – Yeldeğirmeni Mahallesi

yeldeğirmeni mahallesi
Kadıköy‘ün en merkezi noktasında yer alan sımsıcak bir mahalle Yeldeğirmeni Mahallesi. En güzel tarafı ise tüm sokaklarının denize açılıyor olması. Rıhtıma inerken tüm yokuşlarından muhteşem bir deniz manzarası görülür Yeldeğirmeni Mahallesi’nde.
Eskiden şemsiyeli dondurmacıların sokaklarda dondurma sattığı, en sıcak komşulukların kurulduğu mahallelerden biriymiş Yeldeğirmeni. Şimdilerde ne kadarı sürüyordur bilemeyiz ama, yolunuz Kadıköy’e düştüğünde Yeldeğirmeni Mahallesi’ne de mutlaka bir uğrayın deriz.

5 – Yedikule

yedikule
İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı mahallelerden biri olan Yedikule, şehrin en esrarengiz tarafını oluşturuyor.
Sahil yolunda bizi karşılayan o devasa surların ardında, aslında bambaşka bir hayat var. Koskoca bir tarihin ardına gizlenmiş bir mahalle olan Yedikule, ilk bakışta tekinsiz gibi geliyor ama sonrasında manavı, bakkalı, berberi çıktıkça karşımıza, hah işte diyorsunuz, demek ki bu devasa metropolün bir yerlerinde hala daha mahalle kültürü devam ediyor. Ve o an bir şükretme duygusuyla kaplanıyor içimiz nedensizce.

6 – Vefa

vefa
Tarihi Yarımada‘da yer alan Haliç manzaralı yitip giden bir mahalle Vefa. O ünlü bozacıya ismini veren Vefa Mahallesi, 
Vezneciler ile Unkapanı arasında bulunuyor. Oldukça eski bir mahalle olan Vefa’nın her köşesi buram buram tarih kokuyor. Harabe evler, yanan çöp yığınları, salaş kıraathaneler ve esnaf dükkanları ile Vefa, şehrin arka sokak kültürünün en iyi göstergelerinden.

7 – Ayvansaray

ayvansaray
Sessiz ve sakin sokakları, manzarası, tarih kokan atmosferiyle Ayvansaray, İstanbul’un mütevazı mahallerinden biri. İstanbul’da yaşamanın ne demek olduğunu tam anlamıyla hissettiren nadir semtlerden biri olan Ayvansaray’da, fotoğraf makineniz yine elinizden düşmek bilmeyecektir.
Şehrin en güzel dekorlarından biri olan Ayvansaray, Haliç’in en eski mahallerinden biri olma özelliği taşıyor.

8 – Tarlabaşı

tarlabaşı
Beyoğlu‘nun en esrarengiz yaşamlarına ev sahipliği yapan Tarlabaşı, İstanbul’un yitip giden değerlerinden biri maalesef.
İstanbul’da çamaşır ipi dendi mi akla ilk gelen mahallelerden biri olan Tarlabaşı’nın bu saf ve tarihi dokusu, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yok oluyor ne yazık ki. Şehrin mahalle kültürünü diri tutan Tarlabaşı, artık İstanbul’un en değerli semti olarak yaşamına devam edecekmiş. Tabi eski değerlerinden yoksun bir şekilde.

JENNIFER BAR

Style & Beauty Editor / Jennifer Bar jennifer@wmwnewsturkey.com   ALMATY Baytursynov Street 132b, Almaty City, KAZAKHSTAN +7 702 230 42 17 NEW YORK  797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com

 

Geleceğe hazır olanlar! Zamanın ötesinde bir M.I.C.E. deneyimine hazır mısınız?

ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines 28-30 Haziran tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde!

Future-minded people of the universe! Are you ready to unique M.I.C.E. experience beyond future? ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines is gearing up on 28-30 June 2021 at Istanbul Congress Center!

https://ameistanbul.com/

Copyright2012-2021©All rights reserved.All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission. This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA – We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız...www.wmwnewsturkey.com da yer alan fotoğraf, tarif, metot, kod, program, işleyiş tasarım, logo, resim, yazı dahil olmak üzere tüm içerikler  www.wmwnewsturkey.com alan adı, alt alan adları ve tüm sayfalara ilişkin tüm fikri ve sınai mülkiyet haklar WMWNEWSTURKEY MEDIA GROUP’a aittir veya tarafımızdan bunların kullanımına ilişkin olarak hak sahiplerinden kanunlara uygun şekilde izin alınmıştır. Bu nedenle; söz konusu içerikler bizden yazılı izin alınmaksızın hiçbir surette kullanılamaz, yayınlanamaz, işlenemez, çoğaltılamaz, yayılamaz, temsil suretiyle faydalanılamaz, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletilemez. Aksi halde; tüm hukuki ve cezai işlemleri başlatma ve taleplerde bulunma haklarımız saklıdır.WMWNEWSTURKEY.COM da bulunan reklamlar ücretsiz kullanılmaktadır.Ücretli reklamlarda Advertising yada Advertorial ibareleri kullanılmaktadır…