Sun. Apr 5th, 2020

WMWNEWSTURKEY

PREMIUM LIFESTYLE & TRAVEL MAGAZINE / EXECUTIVE EVENTS / APRIL / 2020 / 01 / 07 / A FRESH SEASONS,FRESH EXCITEMENT,THE SPECTACULAR NEW SEASON…

Türkiye’de Hafta Sonu Gezilecek 20 Muhteşem Yer / By Janbolat Khanat / Almaty / Travel Exclusive News

9 min read

Türkiye’de Hafta Sonu Gezilecek 20 Muhteşem Yer / By Janbolat Khanat / Almaty / Travel Exclusive News

Antik dönemden günümüze kadar yaşamın kesintisiz devam ettiği bu kadim topraklar üzerinde nice uygarlıklar kurulup yıkıldı. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de jeopolitik önemini koruyan İstanbul, ülkemizin uyku nedir bilmeyen, her an capcanlı bir hayata sahip olan mega kenti. Herkesin çok sevdiği ve doyamadığı İstanbul, bazen de insanı o kadar çok yoruyor ki, hafta sonu gelse de şehirden uzaklaşsak diye günleri saydırıyor.
Özellikle de şehrin keşmekeşliğinden, trafiğinden ve stresinden uzaklaşmak isteyenler kaçış rotalarını hazırlamaya başlıyorlar. Sizler de hem şehirden çok uzaklaşmamak hem de doğayla buluşmak istiyorsanız aşağıda sizler için sıraladığımız İstanbul’a yakın gezilecek yerlere göz atabilirsiniz. Listede bulunan yerlere en fazla 3 ya da 4 saatlik araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz ve her birine ister hafta sonu iki gün isterseniz de günübirlik gidip gelebilirsiniz.

1 – Sapanca Gölü / Sakarya

Sapanca Gölü
İstanbul Sapanca arası 138 km. ve bu yolu araçla 1 saat 40 dakika kadar bir sürede alabilirsiniz. Geldiğinizde göl etrafında mutlaka keyifli bir yürüyüş yapın. Sabah erken saatlerde geldiyseniz göle ilk girdiğiniz yerde bulunan restoranların enfes kahvaltıları var. Kahvaltı yapıp geldiyseniz de yemek menülerini değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Her biri inanılmaz leziz. Göl kenarındaki restoranlarda kahvenizi yudumlarken kitabınızı da okuyabilirsiniz.
Buradaki restoranlarda yemek yemek istemezseniz, Sapanca’ya girdiğinizde yolun solunda kalan dağ yoluna saparak oradaki tesisleri deneyebilirsiniz. Yol üzerinde hizmet veren iki tane büyük tesis var. Bu tesislerde bütün gün hoş vakit geçirebilir, yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

2 – Düzce

Aydınpınar şelalesi düzce
Düzce, İstanbul’a 225 km. uzaklıkta olup buraya araçla 2 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Düzce karşımıza ilk olarak doğal güzellikleriyle çıkmaktadır. Bu sebeple de kampçılara ve doğa tutkunlarına özellikle tavsiye ettiğimiz yerden biridir. Kültürel bir gezi için de Hemşin Köyü ve Dadalı Köyü’nü gezmelisiniz. Güzeldere Şelalesi, Aydınpınar Şelalesi, Kurugöl Kanyonu mutlaka görmeniz gereken iki yerdir.
Bu iki yerde güzel bir doğa yürüyüşü yaptıktan sonra rotanızı sarkıtlarla dikitlerle oluşmuş Sarıkaya Mağarası’na oradan da Fakıllı Mağarası’na çevirin ve bu iki enfes yeri keşfedin. Bir de zamanınız varsa Melen Çayı’nda rafting yapmadan sakın ayrılmayın. Fotoğraf: Ahmet Bozdemir – Aydınpınar Şelalesi

3 – Bolu

Bolu Gölcük
İstanbul’a 264 km. uzaklıktaki Bolu’nun merkezine 3 saatlik bir araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Doğası, yemekleri, tarihi, gezilecek yerleri mis gibi havası ve sıcakkanlı insanlarıyla Bolu dört mevsim gidilecek yerlerden biridir.
Şehrin içinde yer alan ve bölgenin arkeolojik eserlerinin sergilendiği Bolu Müzesi ve Yıldırım Bayezit Cami – Büyük Cami şehirde görülmesi gereken yerlerdendir. Bolu’nun Pamukkale’si Akkaya Travertenler’i, tarihi Seben Kaya Evleri, Gölcük’ü, Yedigöller’i, Abant’ı, Göynük’ü, Mengen’i, Sülüklü Göl’ü, Kartalkaya Kayak Merkezi, Mudurnu’su da şehirden biraz daha uzaklıkta yer alan noktalar.

4 – Gölyazı / Bursa

Gölyazı
Yeşil Bursa’nın en sevilen yerlerinden biri olan Gölyazı, İstanbul’a 180 km. uzaklıkta. Araçla 2 saat 18 dakikada ulaşabileceğiniz Gölyazı’da bütün gün keyifli vakti geçirebilirsiniz. Ulu çınara dokunarak dilekte bulunabilir, kayıkla gölde gezebilir, antik kalıntıları keşfedebilir ve bölgede hizmet veren restoranlarda hem sabah kahvaltınızı yapabilir hem de enfes lezzetlerden oluşan menüden yöresel ve Türk mutfağından seçilmiş yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

5 – Oylat / Bursa

Oylat
Şifalı termal sularıyla öne çıkan Oylat, İstanbul’a 218 km mesafededir. Araçla 2 saat 46 dakikada ulaşabileceğiniz bu sağlık dolu yerde konaklama yapabileceğiniz ve sıcacık kaynak sularında şifalanabileceğiniz tesisler yıl boyunca açık olup misafirlerine hizmet vermektedir. İster hafta sonu iki günlük gidin isterseniz de günübirlik faydalananın, seçim sizin.

6 – Armutlu / Yalova

Armutlu
Yalova’nın hem yaz aylarında hem kış aylarında öne çıkan yeri Armutlu, İstanbul’a 145 km uzaklıkta. Bu yolu yaklaşık 2 saat 30 dakikalık bir araba yolculuğuyla ya da Yenikapı ve Kadıköy İDO iskelelerinden kalkan ve feribotlarla 2 saat süren bir yolculuk sonucunda buraya ulaşabilirsiniz.
Kaplıca ve termal tesisleriyle öne çıkan Armutlu tam bir şifa merkezi. Yaz tatili süresince plajında serinleyebilir, kış aylarında da sıcak kaplıca sularıyla şifalanabilirsiniz.

7 – Avşa Adası / Balıkesir

Avşa adası
Balıkesir’e bağlı Avşa, İstanbul’a deniz otobüsüyle 2 saat 30 dakika, Erdek’ten ise arabalı vapurla 1 saat 50 dakikalık mesafede. Yaz aylarında özellikle tatilcilerin çok sevdiği bir yer olan Avşa Adası’na günübirlik de gidip gelebilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz yaz aylarında giderseniz kesinlikle hafta sonunuzu dolu dolu burada geçirmenizden yana.

8 – Mudurnu / Bolu

Mudurnu
Zamanın adeta akmayı durdurduğu bir yer olan Mudurnu, İstanbul’a 251 km. uzaklıkta. Araçla yaklaşık 3 saat 30 dakika süren bir yolculukla ulaşabileceğiniz Mudurnu’da zamanın yıpratıcılığına meydan okuyan bir yerleşim sizi bekliyor. Mudurnu’da tarihi konaklarda hizmet veren tesislerden birinde bir gece konaklama yapabilir, tarihi hamamı görebilir, yöresel yemekleri tadabilir,
tarihi çarşıda gezinerek, saat kulesinin yanındaki işletmelerde Mudurnu’yu kuş bakışı izlerken kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken birkaç dakikalık mesafedeki Sünnet Gölü’nü de keşfetmenizi tavsiye ederiz.

9 – Abant / Bolu

Abant Gölü
Doğa harikası bir yer olan Abant Gölü, İstanbul’a 275 km. uzaklıkta. Yaklaşık 3 saat 20 dakikalık bir yolculukla ulaşılabilen Abant Gölü ve çevresine hem günübirlik bir gezi düzenleyebilir hem de hafta sonu için konaklamalı bir program yapabilirsiniz.

10 – Yedigöller Milli Parkı / Bolu

Yedigöller
Adeta doğanın bir mucizesi olan Yedigöller, İstanbul’a 300 km. uzaklıktadır. Araçla 4 saatte ulaşabileceğiniz bu muazzam yerde bütün gün sadece doğayla başbaşa olabilirsiniz. Kamp yapmayı sevenlerdenseniz de hafta sonu bir gece de olsa burada, doğanın içinde kalın ve bedeniniz kadar ruhunuzun da nasıl dinlendiğine tanık olun. Unutmadan burada size sadece kuşlar, yemyeşil ağaçlar ve mis gibi bir hava eşlik edecek.

11 – Taraklı / Sakarya

Taraklı
Tarihi evleri ve sıcacık insanlarıyla Taraklı mega kent İstanbul’a 200 km. uzaklıkta. Ortalama 2 saat 30 dakikalık bir araç yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Taraklı’da gün boyunca gezebilir, meydandaki kahvelerin birinde yorgunluk çayınızı yudumlayabilir, yine meydanda tüm heybetiyle dikilen tarihi camiyi gezebilirsiniz. Yöresel lezzetler sunan minik restoranlarda daha önce hiç tadına bakmadığınız yemeklerden yiyebilirsiniz.

12 – Göynük / Bolu

Göynük
Tıpkı Safranbolu gibi oldukça iyi korunmuş bir yer olan Göynük, İstanbul’a 230 km. uzaklıktadır. Arabayla 3 saatlik bir sürüş sonrası ulaşabileceğiniz bu yerde, Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin’in ebedi istirahatgahı olan türbesi de bulunuyor.
Göynük’ün merkezinde bulunan türbenin hemen yanında da yine onun adına yapılmış olan cami halen sapasağlam ayakta. Türbenin arka tarafında yer alan restoranlarda Göynük’e özgü yöresel yemeklerden yiyerek damağınızı şenlendirebilirsiniz. Özellikle de cevizli ve tereyağlı erişteyi ve güveçte etli yaprak sarmayı yemeyi ihmal etmeyin. Göynük turunuzda buraya sadece 10 km. yani 15 dakikalık uzaklıktaki Çubuk Gölü’nü de ziyaret edebilirsiniz.

13 – Kandıra – Kerpe – Kefken / Kocaeli

PEmbe Kayalar
İstanbul’a 140 km. uzaklıkta olan Kandıra, ev sahipliği yaptığı Kerpe ve Kefken ile tam bir hafta sonu rotası. Buraya İzmit üzeri gidebileceğiniz gibi Ağva’dan da gidebilirsiniz. Kandıra halen bakirliğini koruyan doğasıyla tatilcilerin uğrak noktaları arasında.
Özellikle yaz aylarında deniz turizmi ile öne çıkan bu beldeler hafta sonları tatilciler ve yazlıkçılarla dolup taşımakta. Kerpe Kartal Kayalıkları ve Pembe Kayalar mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

14 – Yuvacık Barajı / Kocaeli

Yuvacık
Yemyeşil muazzam bir doğanın kucağında kurulmuş olan Yuvacık Barajı İstanbul’a 115 km. uzaklıkta. Araçla 1 saat 50 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz bu yerin hem alt yolunda, dere kenarında kurulmuş tesisler var hem de yolun üstünde, zirveye giden yol kenarında tesisler var.
Baraj etrafında hizmet veren tüm tesislerde kahvaltı servisi yapılmaktadır. Sabah erkenden yolla çıkıp Yuvacık’a gelebilir ve yemyeşil bir doğa eşliğinde burada enfes bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz.

15 – Şarköy / Tekirdağ

Şarköy
Tekirdağ’ın en şirin yerlerinden biri olan Şarköy, İstanbul’a 230 km. uzaklıkta. Araçla 3 saatlik bir mesafede yer alan Şarköy özellikle yaz aylarında tatilcilerin ve yazlıkçıların akınına uğramaktadır. Bahar aylarında da doğadan ve denizden kopamayanların uğrak yerlerinden biridir burası.

16 – Acarlar Longozu / Sakarya

Acarlar Longozu
Subasar ormanlarımızdan olan Acarlar Longozu, İğneada Longoz Ormanları’ndan sonra gelen en büyük subasar ormanlardandır. İstanbul’a 190 km. uzaklıkta olan bu harika yere 3 saatlik araba yolculuğu sonunda ulaşabiliyorsunuz.
Oldukça büyük bir araziye sahip olan ormanın sadece küçük bir bölümü gezebilmeniz için halka açıktır. Koruma altındaki ormanın herhangi bir zarar görmemesi için yaklaşık 750 metre uzunluğunda tahta bir yürüyüş parkuru vardır. Burada çok fazla zaman geçiremeyeceğiniz için gelmişken Narköy’ü de ziyaret edebilir, bu ekolojik merkezde bütün gün hoşça vakit geçirebilirsiniz.

17 – Erikli / Edirne

Erikli
İstanbul’a 260 km. uzaklıkta olan Erikli’ye, 3 saat 30 dakikalık bir araba yolculuğuyla ulaşabiliyorsunuz. Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Erikli özellikle son birkaç yıldır yaz aylarında yapılmaya başlanan TrakyaFest ile adını duyurmuş bir yer. Saroz Körfezi’nde yer alan Erikli incecik sapsarı kumları, tertemiz ve buz gibi deniziyle yaz aylarının vazgeçilmez tatil beldeleri arasında yerini alıyor.

18 – Bursa

Bursa
Ülkemizin İstanbul’dan sonra gelen en kadim şehirlerinden biri de Bursa’dır. Yeşil Bursa bir hafta sonunu değerlendirmek isteyenler için oldukça ideal bir rotadır. İskenderi, pideli köftesi, cantığı ve daha nice lezzetiyle Bursa damağınızı şenlendirdiği kadar tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de ruhunuzu doyuracak yerler arasında. Olası bir Bursa planı için de Bursa’da Hafta Sonu Yapılabilecek 9 Aktivite ile Bursa’da Yaşama İsteği Uyandıran 10 Şey başlıklı yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

19 – Kartepe / Kocaeli

Kartepe
Kocaeli’nin bir ilçesi olan Kartepe adını ev sahipliği yaptığı kayak merkezi ile duyurmuştur. İstanbul’a 110 km. mesafedeki Kartepe’ye arabayla 2 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Kartepe özellikle kış turizminde önemli bir yere sahiptir. Sadece İstanbul’dan değil Yalova ve Sakarya’dan da hem kışın hem de yazın birçok kişi gelmektedir. Kar sezonu başladığında kayak ve snowboard yapan sporcular, bahar ve yaz aylarında doğa yürüyüşleri yapabilir, ata binebilir, kuş gözlemciliği ve çadır kampı yapabilir.

20 – Edirne

Edirne
İstanbul’a 240 km. mesafedeki Edirne’ye 3 saat süren bir araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Edirne denilince ilk akla gelenlerden biri Selimiye Cami bir diğeri de yaprak ciğer olsa gerek. Bir de ünlü Kırkpınar Yağlı Güreşleri vardır ki oldukça eğlenceli ve çekişmeli geçer.
Edirne’yi keşfetmek için belki bir hafta sonu yetmez ama buraya geldiğinizde harika iki gün geçirebilirsiniz. Tarihi dokuyu keşfedebilir ve yöresel yemekleri tadabilirsiniz.

Türkiye’de Hafta Sonu Gezilecek 20 Muhteşem Yer / By Janbolat Khanat / Almaty / Travel Exclusive News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar