• Wed. Sep 29th, 2021

WMWNEWSTURKEY WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE

ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA

İstanbul 2019’da dünyanın 44’üncü kongre şehri oldu / By Janbolat Khanat / Almaty


İstanbul, 2019 yılında dünyadaki 424 kongre şehri içinde 40 sıra ilerleyerek44’üncü sırada yer aldı. Megakent,Avrupa’da ise 27’nci sırada.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç:
“Kongre şehirleri arasında peş peşe 3 yıl üst sıralara tırmanan İstanbul’da bu yıl yapılacak en az 1000 katılımcılı 6’dan fazla uluslararası kongre ve toplantı, Kovid sebebiyle zorunlu olarak ertelendi”

“Yeni normalde, 2021’den itibaren tüm ertelemeleri fazlasıyla telafi edecek yeni bir kongre ve toplantı takvimi üzerinde çalışıyoruz.Hedefimiz ilk 20”
İstanbul, 2019’da dünyada büyük kongrelere ev sahipliği yapan 424 şehir arasında 44’üncü, Avrupa’da ise 27’nci sırada yer aldı.

İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO) yapılan açıklamaya göre Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği’nin (ICCA) her yıl yayınladığı yıllık raporu açıklandı.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul’unKovid’ekadar peş peşe 3 yıl kongre şehirleri ve toplantı endüstrisi sıralamasındaki yerini hızla yükseltmeyi başardığını söyledi.

İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) başkanlığı görevini de yürüten Avdagiç, “ICCA, önemli uluslararası dernek ve birliklerin dönüşümlü toplantılarını dikkate alıyor. Buna göre İstanbul’da 2019’da dünya çapındaki kongre sayısı bir önceki yıla göre yüzde 75 artış gösterdi. Kovid’siz 2019 yılında İstanbul’un uluslararası kongre ve toplantı sayısında dünyada 40 sıra birden ilerlediği tescil edilmiş oldu” ifadesini kullandı.

Avdagiç, 2020’de şu ana kadar salgın engelinebirçok büyük kongrenin takıldığını belirterek, “Kongre şehirleri arasında peş peşe 3 yıl üst sıralara tırmanan İstanbul’da bu yıl yapılacak en az 1000 katılımcılı 6’dan fazla uluslararası kongre ve toplantı, Kovid sebebiyle zorunlu olarak ertelendi. Şimdi ilk etapta sosyal izolasyonun ön plana çıktığı küçük çaplı etkinliklerle başlayacağız.

Kovid-19 sonrası yeni normalde, 2021’den itibaren tüm ertelemeleri fazlasıyla telafi edecek yeni bir kongre ve toplantıtakvimi üzerinde çalışıyoruz.İlk hedefimiz İstanbul’un kongre şehirleri sıralamasında yeniden ilk 20’ye girmesidir. İstanbul, dünyanın lider kongre, toplantı ve etkinlik destinasyonlarından biri. Tüm bu sıkıntılar sona erdiğinde, İstanbul’un yükselişine kaldığı yerden devam edeceğini öngörüyor ve şehrimizin potansiyeline canı gönülden inanıyoruz” dedi.

“Toplantı endüstrisinde yeni bir defter açıyoruz”
Şekib Avdagiç, ICCA raporuna göre Türkiye’nin 97 kongre ile dünya sıralamasında 40’ncı, Avrupa’da ise 22’nci sıraya yerleştiğini belirtti.

Avdagiç, “Turizm sektörümüz ile birlikte toplantı endüstrisinde yeni bir sayfa açmıyoruz, yeni bir defter açıyoruz. Artık bu defterin biçimi de, özellikleri de bir öncekinden farklı” benzetmesini yaptı.
Dünyada, Türkiye’de ve İstanbul’da, etkinliklerin büyük bir kısmının sanal ortamda devam ettiğini belirten ŞekibAvdagiç, “Dijitalin ön planda olduğu bir normalleşme sürecine gireceğimiz bir muhakkak. Bununla birlikte ihtiyaç duyduğumuz yüz yüze etkileşim ve bir araya gelme arzumuz hiçbir zaman değişmeyecek. İnsan doğasının bin yıllardır alışkın olduğu temposu yeni normalde de sürecektir” dedi.

“En büyük avantajımız kapasitemiz ve aldığımız sağlık tedbirleri”
Avdagiç, “İstanbul ve Türkiye olarak, bu süreçteki en büyük avantajımız hizmet kapasitemiz ve ülke olarak aldığımız sağlık tedbirleri. Doğru bir yol haritası çizerek, kısa, orta ve uzun vadede İstanbul ve Türkiye’yi turizm ve kongre, toplantı ve etkinlik endüstrisi alanlarında güvenilir ve çağa ayak uydurmuş destinasyonlar olarak hep birlikte yükselişe geçireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Turizm ve toplantı endüstrisinin, pandemi sürecinden doğrudan ve öncelikli olarak etkilendiğini hatırlatan Avdagiç, “Dünyadaki destinasyonların yüzde 100’ü seyahat kısıtlamaları gerçekleştirdi. Tüm dünyada ulusal ve uluslararası kongre, toplantı ve etkinliklerin tamamı iptal edildi ya da ertelendi. Bu dönemde, sektörümüzün tüm temsilcilerine, paydaşlarına ve bizlere düşen, önümüzdeki dönemi doğru tedbirler ve adımlarla yönetmek, turizm ve toplantı endüstrisi alanında şehrimizi ve ülkemizi en kısa sürede ayağa kaldırmaktır” dedi.

ICCA’nın dünyada en çok uluslararası kongre ve toplantıya ev sahipliği yapan şehirler sıralamasında ilk üçte Paris, Lizbon ve Berlin yer aldı. Dünya ülke sıralamasında ise ilk üçe ABD, Almanya ve Fransa yerleşti. 2019 yılında dünya genelinde toplam 13 bin 254 toplantı gerçekleşirken, Avrupa bölgesi 7 bin 33 toplantıya ev sahipliği yaptı.
ICCA raporuna göre, İstanbul’da son 10 yılda toplam bin 41 kongre ve toplantı gerçekleştirildi. En çok kongrenin yapıldığı yıl ise 159 toplantı ile 2015 yılı oldu…

JANBOLAT KHANAT

JANBOLAT KHANAT EDITOR IN CHIEF jk@wmwnewsturkey.com Baytursynov Street 132b, Almaty City, KAZAKHSTAN +7 702 230 42 17 TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2021 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.   WEEKLY  TRAVEL  & LIFESTYLE MAGAZINE ...Everything should be as in your dreams / TRAVEL EXCLUSIVE WMWNEWSTURKEY'S / MOST BEAUTIFUL AND LUXURIES HOTELS ,RESTAURANTS,BARS,IN THE WORLD...