Neredekal.com Press Release Travel Exclusıve News Turkısh Specıal News

Turkish Special News / İlginç Sonuçlarıyla Tatilcilerin Değişen Yeni Seyahat Alışkanlıkları / By Sevgi Özdil / Interview

Haziran ayının içinde olduğumuz bu günlerde hepimizin aklında tek bir soru var, desek yanılmayız galiba. İnsanın içini ısıtan güneşin cömertçe yüzünü gösterdiği, denizin davetkarca parladığı o yaz aylarının güzelliği hepimizin aklını şimdiden çelmeye başladı bile.

Bu sene yaz sezonu her zamankinden biraz daha farklı yaşanacak ve hepimizin tatil alışkanlıkları epey değişecek gibi görünüyor.

Bizler de Neredekal.com ekibi olarak Instagram hesabımızdan yaklaşık 10.000 kişinin katıldığı bir anket yaptık “Türkiye’de tatilcilerin değişen yeni seyahat alışkanlıkları ne olacak?” dedikten sonra 10 tane soru yönelttik.

Hadi gelin çıkan sonuçları hep birlikte inceleyelim. Eğer Instagram’dan yaptığımız bu anketi kaçırdıysanız, yazımızın hemen altında yer alan yorum kısmına düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.

1 – Türkiye’de tatil ve konaklama alışkanlıklarının değişeceğini düşünüyor musun?

tatil ve konaklama alışkanlıkları

Ankete katılan takipçilerimize yönelttiğimiz ilk soru; Türkiye’de tatil ve konaklama alışkanlıklarının değişeceğini düşünüyor musun? şeklindeydi ve takipçilerimizin %74’ü bizlere tatil ve konaklama alışkanlıklarında büyük ölçüde bir değişim olacağını gösterirken, sadece %26’lık bir kesim tatil alışkanlıklarını değiştirmeyeceğini belirtmiş oldu.

2 – Seçeceğin işletmenin “Korona sertifikası” olması tercihini etkiler mi?

Ankete katılan takipçilerimizin %87’si tatil ve konaklama yapacağı tesiste ‘Korona sertifikası’ olmasını önemserken, %13 gibi az bir kesim “sertifikalı otel olsa da olur olmasa da olur” diye düşündüklerini belirtti.

Korona Virüs Önlemi Alan Oteller

3 – Bu sene yolculuk tercihim … olacak.

tatil ve konaklama alışkanlıkları

Bu soru aslında en can alıcı sorulardan biri olsa gerek.

Ancak takipçilerimizden gelen cevap bizleri hiç şaşırtmadı hatta “tam da tahmin ettiğimiz gibi çıktı” dedirtti.

Ankete katılan takipçilerimizin %83’ü önümüzdeki aylarda çıkacakları tatil ve konaklama seyahatleri için ulaşımda otomobillerini kullanacaklarını belirtirken, sadece %17’lik bir kesim uçak, tren ya da otobüsü kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

4 – Ben artık doğaya kaçarım: Kamp / Bungalov

tatil ve konaklama alışkanlıkları

Kamp atmak mı, bungalovlarda konaklamak mı? Dedik ve işte sonuçlar; %59 “kamp bana göre değil, ben odamın rahatını ararım” dedi ve bungalovlardan yana oyunu kullandı.

Takipçilerimizin %41’i ise “kamp atmanın tadı bir başkadır, bu özgürlüğü hiçbir tesise değişmeyiz” diyerek bu yaz da kampçılığı elden bırakmayacaklarını gösterdi.

5 – İstersem deniz kenarında kalırım istersem dağa kaçarım: Karavan / Pansiyon

tatil ve konaklama alışkanlıkları

Takipçilerimize karavancı mısın yoksa pansiyoncu musun, dedik ve işte sonuçlar: %60’lık bir kesim karavan tutkunu çıkarken,

%40’lık bir kesim de pansiyonlardan elini eteğini asla çekmeyeceğini bizlere gösterdi.

Yeni Başlayacaklar İçin Karavanla Seyahat Etmenin 11 Püf Noktası

Doğanın Kalbinde Bir Konaklama Deneyimi: Karavan Oteller

6 – Bu ikisi arasında benim tercihimi sorarsan: Apart Otel / Tatil Köyü

tatil ve konaklama alışkanlıkları

Takipçilerimizin %41’i tatil ve konaklamada evinin rahatından ödün vermeyeceğini ve apart otelleri seçeceğini bize göstermiş oldu.

%59’luk her şey dahilci takipçilerimiz ise “bize lükslerimizi ve rahatımızı verin” diyerek tatil köylerinden ya da 5 yıldızlı otellerden asla vazgeçmeyeceklerini belirtti.

7 – Ekonomik seçenekler arasında tercihim; Pansiyon / Günlük Kiralık Ev

tatil ve konaklama alışkanlıkları

“Ben tatilde ekonomi yapmayı asla bir kenara bırakmam” diyen takipçilerimize dedik ki:

Tatilde pansiyon mu sana göre yoksa günlük kiralık evler mi? %48’lik bir kesim “biz pansiyonumuzu bırakmayız” derken, %52 “ev rahatında ekonomik bir tatili tercih ederim” dedi ve bu yaz tatilinde günlük kiralık evlerde konaklama yapacağını belirtti.

8 – Ben kalabalıkları severim ama bu sefer izole bir yer olsun isterim: Mavi Tur / Orman İçi Tatil

tatil ve konaklama alışkanlıkları

Bize göre tatilciler ikiye ayrılır; denizciler ve karacılar olarak.

Acaba takipçilerimiz de bizim gibi düşünür mü dedik ve izole bir tatil için nereye kaçarsınız diye sorduk. %53’lük bir kesim bu yaz denizin üzerinde tatillerini yaparken, %47’lik bir kesim de karada bizleri yalnız bırakmayacaklarını belirtti.

En Güzel 10 Mavi Tur Durağı

9 – Biz çok kalabalık aileyiz hiç kopamayız diyenler nereyi tercih edecek? Villa / Tekne

tatil ve konaklama alışkanlıkları

Kalabalık arkadaş grupları ve geniş aileler için rahat bir konaklama sunan villa ve teknelerden bakalım en çok oyu kim almış.

Takipçilerimize sorduk ve %69’ü “biz villadan başka tatil tanımayız” dedi. %31’i ise “atın bizi denizlere, villalar size kalsın” dedi.

10 – Ben bu sene bazı kararlar aldım: Yazlıktayım / Oteldeyim

tatil ve konaklama alışkanlıkları

Ve son olarak takipçilerimize dedik ki, “bu yaz otelde misin, yoksa yazlıkta mı?” onlar da bize dedi ki “bu yaz yazlıkçılık kazandı.

” Takipçilerimizin %74’ü bu yaz tatilinde yazlıklarında kalırken, %26’sı “otellerden başka bir yerde tatil yapılmaz” diyerek tesislere olan bağlılıklarına devam edeceklerini belirtti.
JANBOLAT KHANAT
JANBOLAT KHANAT EDITOR IN CHIEF jk@wmwnewsturkey.com Baytursynov Street 132b, Almaty City, KAZAKHSTAN +7 702 230 42 17 TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD
https://www.wmwnewsturkey.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *