• Tue. Sep 21st, 2021

whatsapp sharing buttonKışı öyle böyle geçirdik ama havalar ısınmaya başladı. Temiz havaya, masmavi denizlere, yemyeşil doğaya kavuşmak için sabırsızlanıyoruz! linkedin sharing button

Pandeminin ilk döneminden bu yana gerçekleştirilen “’Güvenli Turizm”’ çalışmaları her geçen gün daha fazla tesisin katılmasıyla büyüyor ve özlem duyduğumuz tatile, güvenli konaklamaya ulaşmamız için sürüyor.

Tesisler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı tedbirleri yerine getirerek akreditasyon yetkisi olan kuruluşlara başvurarak “Güvenli Turizm Sertifikası” alabiliyorlar.

Neredekal.com’da otelleri karşılaştırırken sol üstte “’sertifikalı”’ yazan oteller bu sertifikaya sahip.

Ayrıca aşağıdaki kutuyu kullanarak Güvenli Turizm Sertifikası olan otelleri listeleyebilir,

fiyatlarını ve özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.

Corona Virüs Önlemi Alan Otelleri görüntülemek için tıklayınız.

Peki Güvenli Turizm Sertifikası Tek Başına Bizi Korumaya Yeter mi?

Bu sorunun cevabı bazılarımız için çok netken bazılarımız için muallakta kalabilir.

Çünkü tesisler kendileri ne kadar sıkı pandemi güvenlik önlemleri alsalar da güvenli turizm herkesin iş birliğiyle mümkün olabilir. Bu yüzden de hepimize iş düşüyor.

Ama şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki konaklayanlar kişisel olarak tedbiri elden bırakmadıklarında, doğru maske, mesafe ve hijyen kurallarını takip ettiklerinde güvenli turizm sertifikası olan ve gereklilikleri uygulayan tesislerde konaklamak güvenli olacaktır.

Gelin “Güvenli Turizmi” sürdürmek için bizlerin neler yapabileceğine bir bakalım:

  • Rezervasyon yaptırırken: Rezervasyon yapacağınız tesisin güvenli turizm sertifikası olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Rezervasyon öncesinde/sonrasında tesisle pandemi koşulları hakkında konuşup kuralların uygulanıp uygulanmadığını sorabilirsiniz.
  • Bu hassasiyet tesislerin motivasyonlarını yüksek tutmalarına yardımcı olacaktır.
  • Yolculuğa hazırlanırken: Yolculuk esnasında yeme-içme, alerjik reaksiyonlar, tuvalet ihtiyaçlarınızı kontrol altında tutmak için birkaç gün önceden beslenme ve uyku alışkanlıklarınızı dengelemeyi düşünebilirsiniz.
  • Yolculuğu hangi yolla yapacaksanız yol boyunca izole olmanızı sağlayacak planları yapıp malzemeleri toplayabilirsiniz.

ilk yardım seti

  • Yolculuk esnasında: Uçak, otobüs, vapur veya tren… Her neyle seyahat ediyorsanız maske-mesafe-hijyen üçlüsünü unutmadan hareket etmelisiniz.
  • Gideceğiniz tesis her ne kadar güvenli seyahat sertifikasına sahip olsa da siz oraya virüs taşırsanız sertifika sizi korumayacaktır.

resepsiyon önlemler ateş ölçme

  • Tesise giriş yaparken: Tesise giriş işlemlerinizi yaparken tesis çalışanlarıyla mesafenizi korumaya özen göstermelisiniz. Bu hem sizin için hem ekip için hem de tesiste konaklayan diğer konuklar için önemli bir tedbirdir.
  • Odanıza çıkarken, tesis ortak alanlarını kullanırken tesis ekibinin yönlendirmelerini sıkı sıkıya takip etmelisiniz. Unutmayın onlar bu konuda tecrübeliler.

resepsiyon koronada seyahat

  • Tesiste konakladığınız süre boyunca: Güvenli Turizm Sertifikalı tesislerin belirli hijyen protokolleri var ve bunları düzenli olarak işletiyorlar. Tesisin çalışma ritminin sorunsuzca sürmesi için temizlik saatlerine göre hareket etmeniz gerekebilir.
  • Bu durumlarda tesis ekibiyle iş birliği içinde olmanız herkes için en kolayı olacaktır. Tesislerde yemek ve içecek alırken mesafe kuralları ihlal edilebiliyor. Hem bu anlarda hem de ortak alanların kullanımında maske, mesafe ve hijyen kurallarını takip etmeyi unutmayın.

tesis temizliği

 • Tesisten ayrılırken: Odaların temizliği ve dezenfektasyonu her zamankinden önemli olduğu için çıkış saatine riayet etmeniz çok önemli. Böylece tesis çalışanları sizin arkanızdan odanızı uygun şekilde temizleyebilirler.
 • Evinize dönerken: Evinize virüs taşımamak için dönüş yolu boyunca aynı titizlikle izolasyonunuza azami şekilde dikkat ederek seyahat etmelisiniz.

maskeli kadın

Güvenli Turizm ancak seyahat edenlerin de desteğiyle mümkün olacaktır. Kalabalık bir ülkede yaşıyoruz ve bizlerin bireysel dikkatinin çok önemli olduğunu unutmayalım!
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

[everest_form id=”4530″]

JANBOLAT KHANAT

JANBOLAT KHANAT EDITOR IN CHIEF jk@wmwnewsturkey.com Baytursynov Street 132b, Almaty City, KAZAKHSTAN +7 702 230 42 17 TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2021 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.