• Tue. Sep 21st, 2021

Farklı Konseptleriyle Dikkat Çeken İstanbul’un 10 Enfes Kahvaltıcısı / By Arzu Aksaya / WMWNEWSTURKEY 2021 / 07 / 14 JANUARY / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE ” EVERYTHING SHOULD BE AS IN YOUR DREAMS ”

ByTONY BAR

Jan 9, 2021
“Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” diyen Cemal Süreyya çok haklı! Çaysız yapamayan bir millet olmamızın da etkisiyle sade de olsa, mükellef de olsa kahvaltı sofralarını çok seviyoruz.
Ama bazı mekanlar var ki manzarasıyla, lezzet ustalığıyla fark yaratıyor ve kahvaltı denilince “kalk gidelim” dedirtiyor.
İstanbul gibi bir mega kentte bu mekanlardan eminiz ki daha onlarcası var ama biz şimdilik 10 tanesini derledik. Haydi, güne güzel bir kahvaltıyla başlamaya ne dersiniz?
1 – Çınaraltı Aile Çay Bahçesi / Çengelköy
çınaraltı aile çay bahçesi
Çayın ince belli bardakta geldiği, sunumu ise canınız ne yemek istiyorsa menüden seçerek yönlendirebileceğiniz en ekonomik denize nazır kahvaltı burada.
“Hazır Çengelköy’e gelmişken meşhur böreğini yemeden gitmeyeyim” diyorsanız, sokak girişindeki börekçiden böreğinizi kapıp yanına da bir çay söyleyebiliyorsunuz.
Yani yiyecekle girilmez gibi bir kuralı yok. İstanbul Boğazı’nı en güzel açıdan izleyebileceğiniz yerlerden olan bu salaş mekanda serpme sunum yerine çay hariç 25 TL’ye kahvaltı tabağı da tercih edebiliyorsunuz.
Adını tarihi çınarından alan çay bahçesi 7/24 açık ve ödemeler sadece nakit olarak yapılıyor.
2 – Apartıman / Yeniköy
apartıman
Yeniköy’ün Köybaşı Caddesi’ndeki mekan, adı gibi bir apartmanda hizmet veriyor. Tüm katlar mekana ait ve konsept de gerek dekorasyonu gerekse yaratıcı tabaklarıyla bildiğiniz diğer kafelerden farklı.
Mutfakta kullandıkları ürünlerin çoğu kendi çiftliklerinden. Ekmeklerini kendileri yapıyor, soslarını da kendileri hazırlıyorlar.

Pazartesi hariç her gün sabah 10:00’da açılan mekanın kahvaltısı için biraz gurme işi diyelim.

Çünkü karamelize soğanlı saray yumurtası ya da pane ördek yumurtasını başka yerde sipariş ettiğinizde garip kaçıyor ama buranın menüsünde var. Eğer hafta sonu kahvaltısına gelirseniz daha geniş bir menü ve daha sürpriz lezzetlerle de karşılaşıyorsunuz.

Siyez gevreği, avokado salatası, limonlu Alman pancake ve “acaba nasıldır” diye düşündüren tatmadığınız bir sürü lezzeti de Apartıman’da tatma şansınız mevcut. Fiyatlara gelince, serpme kahvaltıda masaya serpiştirilen her tabağın ayrı bir fiyatı var.

Örnek verecek olursak, zeytin tabağı 25 TL, peynir tabağı 30 TL. Çay ise sınırsız değil, bardağı 5 TL. İki kişilik mükellef bir kahvaltı sofrası tutarı ise ortalama 130 TL’yi buluyor.

3 – Emek Cafe / Yeniköy
emek cafe
Çayınızı kahvenizi karşı kıtayı seyrederek içebileceğiniz, meşhur Aşk-ı Memnu yalısına yakın bir yer Emek Cafe. Ziyagillerin bile arada gelip menemen yediği söylenen (şaka tabii) Emek Cafe 40 yaşını geçmiş birçok müdavim için yaşından büyük bir maziye sahip.
Peynir, zeytin, domates ve reçel çeşitleriyle standart bir kahvaltısı olan Emek Cafe’de isterseniz bu menüye pastırmalı, kaşarlı türevleriyle omlet, börek ve menemen ekleyebiliyorsunuz.

Hafta içi sakin bir atmosfere sahipken, hafta sonu gittiğinizde boş masa bulmakta zorlanıyor, hatta uzun bir süre ayakta bekleyebiliyorsunuz.

Ama inanın ki gelen yılmıyor ve denize sıfır bir masa için beklemeyi göze alıyor. İki kişilik bir kahvaltıya ortalama 60 TL ödeyeceğiniz Emek Cafe nostaljiyi ve çayı ince belli bardakta içmeyi sevenlere…

4 – Grandma Bakery / Nişantaşı
grandma bakery
Kapısından içeriye girdiğinizde üzerinde ekşi mayalı ekmeklerin, poğaçaların, keklerin ve stil sahibi sandviçlerin dizildiği acıktıran bir tezgahla karşılaşacağınız Grandma Bakery sadece bir pastane değil, Nişantaşı’nın geç kahvaltıcısı.
Her gün 08:30’da açılan ve 21:30’a kadar hizmet veren Grandma’da öğlen ya da akşam, ne zaman isterseniz kahvaltı yapabiliyorsunuz.
Peynir, reçel, biber kavurması, acuka, zeytin çeşitleri gibi klasik kahvaltı sunumlarının yanında atıştırmalık lezzetleri de tadabiliyorsunuz.
Menemeni, granolası, pestolu yumurtası ve genellikle kahvaltıda önerilen yemyeşil bir “detox green” içeceğiyle bol çeşit bulacağınız Grandma kahve ve çay çeşidi açısından da zengin.
Avrupa Yakası’nın en güzel caddelerinden birinde, mis gibi ekmek – pasta kokan şirin mi şirin bir yerde kahvaltı etmek isterseniz iki kişilik bir kahvaltı için ortalama 130 TL ödüyorsunuz.
5 – Çeşme Bazlama Kahvaltı / Nişantaşı
çeşme bazlama kahvaltı
Nişantaşı’ndan fazla uzaklaşmadan çok acıkanlar ve öyle kolay doymayanlar için bir mekan daha önerelim.
Çeşme Bazlama Kahvaltı 7/24 çalışan ve siz dur demezseniz sofrayı donattıkça donatan bir mekan. Sloganı da “doymadan kalkmak yasak!”
Menüsünde el yapımı onlarca organik reçel, meze ve bir sürü spesiyal bulunan Çeşme Bazlama’nın en öne çıkan ürünü ise köyün en güzel bazlamasını yapan babaannenin eski tarifi.
Çay ise marketten değil, Rize’den! Ege gibi kokan ve misafirini hakkını vere vere doyuran Çeşme Bazlama’da iki kişilik kahvaltı fiyatı ise 140 TL.
6 – Moda Brekkie / Kadıköy
moda brekkie
Brekkie kelimesi aslında breakfast kelimesinin kısa hali, yani burası adı üstünde kahvaltının ana üssü.
Kapısında her daim kuyruk olmasının ve ayaktakilerin boş masa gözlemesinin sebebi ise meşhur kruvasanları. Brekkie kruvasanlarını farklı kılan Tire’den getirdikleri tereyağı.
Kullandıkları teknik ise tamamen Fransız. İsterseniz sade isterseniz füme sosisli, mozzarella peynirli veya menüdeki birçok seçenekten biri eşliğinde bu lezzeti deneyebilirsiniz.
Kruvasan dışındaki sosları, reçelleri de kendi yapımları olduğundan Brekkie’ye bir kahvaltı imzası da diyebiliriz.

Kadıköy’de Yoğurtçu Parkı karşısındaki mekan her gün 09:00 – 19:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Hafta sonu gideyim diyorsanız erkenden gidip beklemeniz gerekiyor,

lakin kruvasanları parkta yemek zorunda da kalabilirsiniz. Brekkie’de iki kişilik kruvasanlı bir kahvaltı için 80 ila 100 TL arasında bir ücret ödüyorsunuz.

7 – The House Cafe / Ortaköy
the house cafe
Ortaköy İskelesi’nin yanında konumlanan The House Cafe İstanbul’a boğazın en güzel yerinden bakıyor. Masa boşalsın da oturayım diye beklemiyorsunuz çünkü mekan oldukça geniş. Ama hafta sonu gelecekseniz deniz kenarındakileri erken gelenlere kaptırabiliyorsunuz.
Diğer şubelerinden öte bir kalite sunan mekanda hafta içi – hafta sonu menüden seçeceğiniz çeşitlerle mükellef bir kahvaltı yapabiliyorsunuz.
Özel bir ürün sunmasa da özenli dekorasyonu, boğazdan geçen gemiler, prenses tacı bir köprü ve eşsiz mavilik manzarasında çay yudumlamanın en güzel olduğu mekanlardan biri.
The House Cafe’de iki kişilik klasik bir serpme kahvaltı için ödeyeceğiniz ücret ise ortalama 120 TL.
8 – Kastamonu Pastırmacısı / Suadiye
kastamonu kahvaltıcı
Şarküteri olarak akıllara kazınan bir markanın sunduğu kahvaltının çeşitliliğini varın siz düşünün! Suadiye’deki mekan hem gözünüze hem de midenize hitap eden zengin bir çeşitlilikle karşılıyor sizi. Ne yemek istediğinize menüden seçerek siz karar veriyorsunuz.
Ama madem konu pastırma, bir porsiyon mutlaka alın diyoruz. Sofranıza gelecek her ürünün özel seçim olduğunu ve lezzet garantisi verdiğini de belirtmiş olalım. Fiyatlar ise makul, örneklersek zeytin tabağı 12, peynir dilimi ise 6 TL. Bir porsiyon pastırmaya ise 24 TL ödüyorsunuz. İki kişilik bir kahvaltının ortalama fiyatı ise 100 TL civarında.
9 – Namlı Gurme / Karaköy
namlı gurme
Karaköy katlı otoparkı altında hizmet veren Namlı Gurme artık klasikleşmiş ve Tarihi Yarımada’ya imzasını atmış bir mekan. Şarküteriyle iç içe olunca da haliyle her çeşidin onlarca türeviyle karşılıyor sizi.
Ne yiyeceğinize menüden bakarak siz karar veriyorsunuz. Ama mekanın ilk akla geleni sucuk ve hellimin birlik olup damak çatlattığı spesiyali. Üstelik bir zaman sınırı da yok, burada günün her saati kahvaltı yapabiliyorsunuz. İki kişilik bir kahvaltı için ödeyeceğiniz ortalama ücret ise 100 TL’yi buluyor.
10 – Pişi Breakfast & Burger / Beşiktaş
pişi breakfast & burger
Ekonomik, bol çeşitli ve keyifli kahvaltı mekanlarının olduğu Beşiktaş’taki Çelebioğlu Sokak’ta mis gibi pişi kokularının geldiği yer burası. Yağda kızartılmış mayalı hamuru kahvaltı menülerine ekleyerek bir ilki başlatmışlar.
Sıcak sıcak servis ettikleri pişilere çikolatalıyı da eklemişler. Dilerseniz pişiyle birlikte domates ve peynirin de sunulduğu pişi tabağı, dilerseniz serpme kahvaltı alabiliyorsunuz. İki kişi için ödeyeceğiniz ortalama ücret ise 80 TL civarında.

TONY BAR

Travel, Food & Drink Editor / Tony Bar tonybar@wmwnewsturkey.com   NEW YORK  797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TRAVEL EXPERIENCE IN TURKEY AND AROUND THE WORLD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved ( 2012 - 2021 ) All rights reserved by wmwnewsturkey company inc.No news and photos without permission.This site has been installed by TONY BAR and is based in New York.All rights belong to SEDAT KARAGOZ / sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com / Design and editing Tony Bar & Sedat Karagoz / ISTANBUL / NEW YORK / ALMATY / DOHA - We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.