Mon. Aug 19th, 2019

WMWNEWSTURKEY

The Most Popular Travel Experiences In The World / AUGUST 2019 / 19 / 25

Engelsiz Turizmde Önemli Adımlar Atılıyor…Bilgi Turizm Klübü Doğru İletişim İle Sınırları Zorluyor… By Tony Bar / Istanbul

4 min read
                          ENGELSİZ TURİZM İÇİN HANGİ ADIMLAR ATILMALI ?

“Türkiye’de 7 milyon engelli birey konaklama ve gastronomi işletmelerinden faydalanamıyor”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, BİLGİ Turizm Kulübü ile “Konaklama ve Gastronomi İşletmelerinde Mimari Erişilebilirlik ve Doğru İletişim” konulu bir konferans düzenledi.

Konferansta mimari erişilebilirlikte yerel ve uluslararası standartlar, ulaşım hizmetleri, turizm işletmelerinde iletişim ve davranış konuşuldu…

Konferansın açılış konuşmasını yapan BİLGİ Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Onur Gülbahar, engelli bireylerin turizm ve gastronomi işletmelerinden eşit bir şekilde yararlanmasının sektör için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, bu konunun daha sık gündeme gelmesi gerektiğini kaydetti.

Konferansın konuğu Engelsiz Hayat Danışma Derneği Başkanı, Engelsiz Erişilebilir Turizm Uygulamaları ve Engelli ve Yaşlılarla Doğru İletişim Danışmanı, Eğitmen Adem Kuyumcu oldu.

Kuyumcu, hem rakamlarla güncel durumu değerlendirdi hem de konaklama ve gastronomi işletmelerinin engelli bireylerin faydalanabileceği şekilde tasarlanmasının önemini aktardı.

Oda sayısı çok yetersiz olmakla birlikte, iletişim problemleri devam ediyor: Turizmde tüm kesimlerin eğitimi şart.

Engelsiz turizmin tanımını yapan Adem Kuyumcu, “Engelsiz turizm herkesin birlikte seyahat edebildiği, konaklayabildiği, sosyal mekanlardan faydalanabildiği, başka birinin yardımı olmadan özgür ve eşit imkanlar sunan tesisler ve aktiviteler olarak tanımlanabilir” dedi.

“Türkiye’de yaşayan 10 milyondan fazla engelli ve engelli haline gelmiş yaşlı vatandaşın en az 7 milyonu, maddi imkanları olduğu halde konaklama ve gastronomi işletmelerinden faydalanamıyor. Türkiye’de Turizm Bakanlığı’na kayıtlı engelli bireylere uygun 1.176 adet oda bulunuyor.

Mevcut yönetmeliğe göre 80 odadan 1’inin erişilebilir olma zorunluluğu bulunuyor. Odalar var, ancak erişim sorunları ve otel çalışanlarından kaynaklanan iletişim problemleri devam ediyor.

Turizm sektöründe çalışanların doğru iletişim ve yaklaşım yöntemlerini öğrenmesi gerekiyor” açıklamasında bulunan Adem Kuyumcu,

herkes için erişilebilir turizmin, hem engelliler ve yaşlıların özgürleşmesini hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Konferansın ilk bölümünde konaklama ve gastronomi işletmelerinde engelliler, yaşlılar ve çocuklu ailelerle doğru iletişim hakkında bilgiler verilirken ikinci bölümde konaklama ve gastronomi işletmelerinde mimari erişilebilirlik ele alındı.

Ortopedik engelliler, görme, işitme, konuşma engelliler ile otizmli ve farklı gelişen bireylerin oteller ve turizm tesislerinden yararlanabilmeleri için mimari erişilebilirlik düzenlemelerinin gerekliliğine dikkat çeken Adem Kuyumcu, “Herkes için tasarım ilkesi benimsenmeli.

Tüm tesisler her vatandaşın eşit şekilde faydalanabileceği bir tasarıma sahip olmalı. Burada mimarlara ve inşaat mühendislerine büyük görevler düşüyor. Yasaların getirdiği gereklilikleri hayata geçirmek onların sorumluluğundadır.

Engelsiz herkes için erişilebilir mimari herkese özgürlük sağlar” dedi. Kuyumcu, evrensel tasarımın 7 ilkesini şu şekilde sıraladı: “Kullanımda eşdeğerlik, kullanımda esneklik, basitlik ve sezgilenebilirlik,

algılanabilir bilgilendirme, hatanın tolere edilmesi, fiziksel gücün az kullanımı, yaklaşım ve rahat kullanım, TSE erişilebilirlik standartlarına uygun mekanlar.”

Konferansın eş zamanlı işaret dili tercümanlığını Tuğçe Elender yaptı. Sektörde hizmet üreten taraflar da konferansta bir araya geldi.

İst Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Koraltan Saygın, TURSAB Sağlık Turizmi Komitesi Üyesi Emre Afanyalı, Otizm Dernekleri Federasyonu ada Tolga Gökçe, Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Besnik Türkeşi,

Türkiye Otizmli Çocuklar Destek Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Av. Pınar Yüksel, Şişli İşitme Engelliler Derneği başkanı Güler Dağıdır,

Özel Çocuklar Eğitim Derneği Başkanı Parin Yakupyan, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Jale Yanık etkinliğe katılan isimler arasındaydı.

Detaylı Bilgi:

Eda Ertürk / İz İletişim / 0531 874 35 44 / eda.erturk@iziletisim.com

Gökçe Kopuk / İstanbul Bilgi Üniversitesi / 0538 095 61 56 / gokce.kopuk@bilgi.edu.tr

                                           İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında:

1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı’nın Türkiye’deki tek üyesidir.

Yaklaşık 1500 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’i aşkın mezunu bulunmaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Sağlık Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’yi aşkın ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Kozyatağı olmak üzere dört kampüsü bulunmaktadır.

Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2018 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda BİLGİ, en iyi 140 üniversite arasında yer almaktadır.

Sıralamaya göre BİLGİ, Türkiye’deki en iyi 16 vakıf üniversitesi arasında bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tradresinden ulaşılabilir.

By Tony Bar / Istanbul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar