Mon. Mar 30th, 2020

WMWNEWSTURKEY

PREMIUM LIFESTYLE & TRAVEL MAGAZINE / EXECUTIVE EVENTS / APRIL / 2020 / 01 / 07 / A FRESH SEASONS,FRESH EXCITEMENT,THE SPECTACULAR NEW SEASON…

Bursa: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 19 Aktivite / Bursa Büyülüyor / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / By Janbolat Khanat / Astana / Travel Pr

9 min read
Bursa: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 19 Aktivite / Bursa Büyülüyor / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / By Janbolat Khanat / Astana / Travel Pr
Bursa: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 19 Şey
Ülkemizin gurme şehirlerinden biri olan yeşil Bursa, tarihi dokusu, yemyeşil doğası, sıcacık insanları ve daha nice özelliği ile keşfedilmeyi bekleyen bir yer. Bursa kışın Uludağ’ı yazın gezilip görülecek yerleriyle sadece Türkiye’den değil dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.
İster yakın zamanda ister daha uzun vadede olsun, ister yaz ister kış ister bahar ayları olsun Bursa’yı keşfetmek için bir fırsat arıyorsanız aşağıdaki listeyi gördükten sonra Bursa planınızı öne çekeceğinize eminiz.
Bursa’yı keşfetmek için belki bir hafta sonu yetmeyecek ancak yettiği kadarıyla bile Bursa’ya hayran olacaksınız. Hatta gezemediğiniz yerleri gezmek tadamadığınız lezzetleri tatmak için
yeni bir plan dahi yapacaksınız. Bursa’ya gelen gezginler dolu dolu bir tatil geçirmenin yanı sıra ve unutamayacağı anılar biriktiriyor. Size düşen ilk şey ise Bursa otelleri içerisinden bütçenize en uygun tesisi seçmek.

1 – Bursa Kapalı Çarşı

Bursa
Bursa seyahatinizde öncelikli olarak görülmesi gereken yerlerden biri Kapalı Çarşı. Osmanlı’da Orhangazi döneminde bölgede bulunan hanların araları tek bir çatı ile kapatılır ve böylece kapalı çarşı meydana gelmiş olur.
Bursa Kapalı Çarşı, Bursa’nın merkezinde yer alır. Heykel semti sınırları içerisinde yer alan Kapalı Çarşı, kentin simgelerinden biri olan Ulucami’nin yanı başında bulunuyor.

2 – Bursa Ulu Cami

Bursa
Bursa denilince birçok kişinin aklına ilk gelen tarihi yapı hiç kuşkusuz Ulu Cami. Yıldırım Bayezid’in 1396 Niğbolu zaferinin ardından 1396-1400 yılları arasında Osmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid döneminde inşa edilmiş.
Ulu Cami, Osmanlı camileri arasında çok kubbeli anıtsal yapıların ilki. Ulu Cami kullanıma açıldıktan sonra ilk namazı Yıldırım Bayezid, Molla Fenari, Emir Sultan’ın bulunduğu cemaate Somuncu Baba kıldırmış olup caminin ilk imamı da Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebidir.

3 – Bursa Kent Müzesi

Bursa
Bursa Kent Müzesi şehrin tarih öncesi devirlerinden başlayarak günümüze kadar nasıl geldiğini ziyaretçilerine anlatan bir yer. Bursa, Osmanlı’nın ilk başkenti olmasıyla ve Cumhuriyet’in tarım ve sanayide öncü kenti olması ile müze “’yaşayan müze şehir”’ adını almasını sağlamış.

4 – Eski İpek Han

Bursa
Bursa Eski İpek Han, şehrin merkezinde yer alan Ulu Cami Caddesi’nden Fevzi Çakmak Caddesi’ne doğru çıkarken sol tarafta kalan Bakırcılar Çarşısı’nın girişinde bulunuyor. Bursa’nın tarihi çarşılarından biri olan han aynı zamanda en büyük hanlarından da biri.
Arabacılar, Sultan ve Eski İpek Han olarak da isimlendirilen yer, zamanında Çelebi Sultan Mehmet, Mimar İvaz Paşa’ya, Yeşil Külliyesi’ne gelir sağlaması için yaptırmış.

5 – Bursa Koza Han

Bursa
Bursa Koza Han; Bursa’nın merkezinde, Ulu Cami’nin hemen solunda yer alan tarihi bir han. Bursa gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bu tarihi handa alışveriş yapabileceğiniz dükkanların yanı sıra kafe ve restoranlar da bulunur.
Han, 2. Bayezid tarafından 15 yy. sonlarında İstanbul’daki hayır yapılarına gelir getirmesi için yapılmış. Adını, faaliyete başladığı ilk yıllarda ipek böceği kozalarının bu handa satılmasından dolayı almış.

6 – Bursa İnkaya Asırlık Çınarı

Bursa
İnkaya Asırlık Çınarı,nerdeyse Osmanlı’nın kuruluşundan bu yana yaşayan bu ulu çınar, Uludağ yolu üzerinde bulunuyor. 650 yıllık bir geçişe sahip olan İnkaya Çınarı adını sınırları içerisinde ev sahipliği yapan İnkaya Köyü’nden alıyor.
Osmanlı’nın ve cumhuriyetin kuruluşuna şahitlik eden çınarın çapı 3 metre, yüksekliği 35 metredir. Asırlık çınar ülkemizin kayda geçmiş en yaşlı ağaçlarından biri. 13 ana kolu, 9,5 metrelik çevresi bulunan dev çınarın dallarının kalınlığı ise 3-4 metre olup neredeyse normal bir ağaç gövdesi gibidir.

7 – Uludağ

Bursa
Uludağ Kayak Merkezi ülkemizin önde gelen kayak merkezlerinden biri. Gerek kayak pistleri gerekse de konaklama imkanları ile Uludağ, kış sezonunda sadece yurt içinden değil yurt dışından da on binlerce sporcuyu ve tatilciyi ağırlar.

8 – Bursa Irgandı Köprüsü

Bursa
Irgandı Köprüsü, Bursa’nın Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini birbirine bağlar. Bu tarihi köprü, Gökdere üzerinde olup şehrin en önemli yapılardan sadece biri. Bazı tarihi kaynaklar Irgandı Köprüsü’nün 1442 yılında Irgandalı Ali’nin oğlu Türccar Muslihiddin tarafından yaptırıldığını not düşmüş. Günümüzde ise Irgandı Köprüsü, Bursalı zanaatçıların geleneksel el sanatlarını icra ettiği ve sergilediği bir yer.

9 – Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa
Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi olmasıyla biliniyor. Müze toplamda 17.000 metrelik bir alana yayılmış durumda. Bu yer önceden eski bir ipek fabrikası imiş. Fabrika Tofaş tarafından restore ediliyor ve 28 Haziran 2002’de müze olarak meraklılarına kapılarını açıyor. Açıldığı ilk günden bugüne müze hem genişliyor hem de yeni eklenen bölümlerle birlikte epey büyüyor.
Müzenin kurulmasınaysa, 2.600 yıl önce bir ustanın elinden çıkan ve Arkeoloji Müzesi’nde sergilen Anadolu’nun en eski arabası iham olmuş.

10 – Bursa Arap Şükrü Sokağı

Bursa
Lezzetin ve eğlencenin kol gezdiği bir sokak Bursa Arap Şükrü Sokağı. Gün içinde çok fazla hareketin olmadığı sokak, havanın kararmasıyla birlikte yavaş yavaş hareketlenmeye başlar ve ilerleyen saatlerde neredeyse sokakta yer bulmak imkansız hale gelir. Karşılıklı balık restoranlarının bulunduğu sokağın eğlenceleri kadar balıklarının, mezelerinin ve salatalarının da lezzeti dillere destandır.

11 – Bursa Hacivat Karagöz Anıtı ve Karagöz Müzesi

Bursa
Bursa’nın merkezi semtlerinden biri olan Çekirge’den Altıparmak’a doğru giderken yolun solunda Karagöz Sanat Evi ve Müzesi tam karşında yani yolun solunda ise Karagöz Hacivat Anıtı ve anıtın hemen arkasında da Karagöz’ün, Hacivat’ın ve Karagöz göle oyununun yaratıcısı, mutasavvıf Şeyh Küşterî’nin mezarları bulunur. Karagöz ve Hacivat’ı, gölge oyunu sanatını gelecek nesillere tanıtabilmek gibi bir misyon üstlenen sanat evinde, modern müze anlayışıyla oluşturulan Karagöz Müzesi‘nin de iki adet tanıtım galerisi bulunuyor.

12 – Bursa Yeşil Türbe

Bursa
Yeşil Bursa’nın yeşil simgelerinden biri olan Yeşil Türbe, Osmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından Hacı İvaz Paşa’ya 1421 yılında yaptırılmış. Osmanlı mimarisinde tüm duvarlarının çini ile kaplı olduğu tek türbe olarak kayda geçmiştir.
Türbenin inşası bittiğinde Mehmet Çelebi hayattaymış ancak türbenin yapımından sadece 40 gün sonra Mehmet Çelebi’nin vefat etmesi üzerine, naaşı Yeşil Türbe’ye defnedilmiş. Türbede Çelebi Sultan Mehmet’in yanı sıra oğulları Şehzade Mustafa, Mahmut ve Yusuf ile kızları Selçuk Hatun, Sitti Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatuna ait olmak üzere toplam 8 adet sanduka yer alır.

13 – Bursa Yeşil Cami

Bursa
Yeşil Türbe’nin tam karşında yer alan tarihi bir cami olan Yeşil Cami, Bursa’daki ilk dönem Osmanlı mimarisinin önemli örneklerinden biridir. Yeşil Cami’nin bu kadar ünlü olmasının nedeni ise cami içerisinde yer alan çini kaplamalardır.
Yeşil Cami, adını verdiği Yeşil semtinde olup Yeşil külliyesi yapılarındandır. Halen aktif olarak kullanılan caminin ‘Yeşil’ adını, bir zamanlar minarelerinde bulunan yeşil renk ağırlıklı süslemelerinden aldığı düşünülmektedir.

14 – Bursa Tophane

Bursa
Bursa Tophane, şehrin tam merkezinde bulunan tarihi ve turistlik yerden biridir. Bursa’daki tüm noktalar gibi Tophane’de şehirde görülmesi gereken yerlerden olup tarihi saat kulesi ve Osman Gazi ile oğlu Orhan Gazi’nin türbelerine ev sahipliği yapmaktadır.
Tepede yer alan konumuyla Tophane, Bursa’yı panoramik olarak görebileceğiniz, bahçesinde yemek yiyip keyifle kahve yudumlayabileceğiniz bir yer.

15 – Bursa Gölyazı

Bursa
Gölyazı, Bursa’nın İzmir yolu üzerinde olup şehrin batı yakasında yer alır. Gölyazı aynı zamanda Nilüfer ilçesine bağlı olan Ulubat Gölü’nün kıyısındaki şirin bir balıkçı köyüdür.
Antik dönemlerdeki adı Apolynt olan bu yer eskiden bir Rum köyüymüş. Sokaklarda gezinirken, koruma altına alınmış olan tarihi Rum evlerini göreceksiniz. Bakıldığında, köprü ile bağlanmış iki ada görünüme sahip bu yeri çok seveceğinize eminiz.

16 – Mudanya Mütareke Evi

Bursa
Bursa’nın bir ilçesi olan Mudanya’nın merkezinde bulunan ev, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin siyasi alanda kazandığı ilk başarısının göstergesi olan Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı evdir. Ziyarete açık olan evde en dikkat çekici objelerden biri; İsmet Paşa’nın savaştan sonra katıldığı bir antlaşmada şartlarının kabul edilmediğini görünce ‘Gerekirse savaşırız!’ diyerek yumruğunu vurarak ikiye böldüğü mermer masadır. Mütareke dönemine ait eşyaların korunduğu evde o döneme ait fotoğraflar ve belgeler de sergilenmektedir.
Mudanya Mütareke Evi bodrum ve çatı katı dışında 2 katlı olan bu ahşap evin 13 odası ve 2 büyük salonu bulunur. İlk katında; İsmet İnönü’nün çalışma odası, mütareke görüşmelerinin yapıldığı salon, üst katta; İsmet İnönü ve yaverlerinin yatak odaları yer alır.

17 – Tirilye / Zeytinbağı

bursa
Bursa’nın tarih kokan köşelerinden biri, Tirilye. Yeşil Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı olan bu eski Rum köyü ilçe merkezine 11 km mesafede konumlanıyor. Tirilye ahşap ve kerpiçten yapılmış tarihi evleri, tarihi Medikion Manastırı, -Dündar Evi, Trilye Fatih Cami ve Kemerli Kilise gibi görülmeye değer daha birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.
Trilye sokaklarını arşınlarken karşınıza çıkacak olan tarihi evlerin birçoğu genellikle üç katlı olup evler Bizans ve Rum mimarisini yansıtır.

18 – Cumalıkızık

Bursa
Cumalıkızık, Bursa’nın hiç bozulmamış tarihi dokusu ile öne çıkan yeri. Yıldırım ilçesine bağlı olan Cumalıkızık, şehir merkezine 11 kilometrelik uzaklıkta ve 20 dakikalık araç yolculuğu ile ziyaretçiler ulaşılabiliyor.
Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş ve halen yaşayan Bursa’nın beş Kızık köyünden biri hatta en ünlüsü.

19 – Bursa Suuçtu Şelalesi

Bursa
Doğallığı ile misafirlerine içtenlikle kucak açan Suuçtu Şelalesi, tarihi ve doğasıyla göz kamaştıran şehrin gizli kalmış bir cenneti adeta. Havada asılı kalan su tanecikleri, rengarenk kayaların gizemli dokusu, yeşilin neredeyse her tonu, kulağınız sağır edecek kadar gürül gürül akan şelalenin çağlama sesi…
Bursa’nın gizli kalmış cenneti Suuçtu Şelalesi, doğallığı ile misafirlerine içtenlikle kucak açıyor.
Bursa: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 19 Aktivite / Bursa Büyülüyor / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / By Janbolat Khanat / Astana / Travel Pr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar