Mon. Mar 30th, 2020

WMWNEWSTURKEY

PREMIUM LIFESTYLE & TRAVEL MAGAZINE / EXECUTIVE EVENTS / APRIL / 2020 / 01 / 07 / A FRESH SEASONS,FRESH EXCITEMENT,THE SPECTACULAR NEW SEASON…

Bodrum: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 16 Aktivite / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / By Tony Bar / New York / Neredekal.com / Travel PR

4 min read
Bodrum: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 16 Aktivite / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / Tony Bar
Bodrum: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 16 Şey
Türkiye’nin tatil ve turizmde öne çıkan yerlerinden biri Bodrum. Her köşesi birbirinden eşsiz güzelliklerle dolu Bodrum Yarımadası, gezilecek ve keşfedilecek pek çok tarihi, doğal ve turistik güzelliklerle dolu.
Şarkılara bile konu olan Bodrum’da tatil her daim bir başka keyifli. Genellikle yaz aylarında tercih ediliyor olsa da Bodrum, dört mevsim boyunca bambaşka güzellikler sunmakta tatilcilere. Bodrum’da gezmenizi önerdiğimiz yerleri aşağıdaki listemizde bulabilirsiniz.
Doğal güzellikleri, muhteşem plajları, tarihi dokusu, enfes lezzetlerle büyüleyen mutfağına kadar dolu dolu bir tatil geçirebileceğiniz ilçede asla unutamayacağınız anılar biriktirebilirsiniz. Size düşen Bodrum otelleri içerisinden bütçenize en uygun tesisi seçmek…

1 – Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi
Bodrum’un simge yapılarından biri olan Bodrum Kalesi bölgede en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan sadece biri. 1400’lü yılların başında inşa edilen Bodrum Kalesi tatiliniz sırasında mutlaka gezmeniz gereken yerlerden.

2 – Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
Kendi türünde dünyanın en önemli ve büyük müzelerinden biridir ve Bodrum Kalesi içinde yer alır. 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışması’nda “Özel Övgü” ödülünü alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi‘ni mutlaka gezin.

3 – Mindos Kapısı

Mindos Kapısı
Adını, günümüzde Gümüşlük olarak bildiğimiz Myndos’tan alan Mindos Kapısı, Büyük İskender’in şehri kuşatmak için kullandığı ilk yerdir.

4 – Antik Tiyatro

Antik Tiyatro
Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biri olan Bodrum Antik Tiyatro tipik bir klasik antik çağ yapısıdır. Günümüzde de Bodrum’daki birçok festival ve konsere ev sahipliği yapan tiyatro 13.000 kişi kapasitelidir.

5 – Bodrum Halikarnas Mozolesi

Bodrum Mozolesi
Bir kral mezarı olan ve dünyanın antik dünyanın bilinen 7 harikasından biri olan Bodrum Halikarnas Mozolesi, Yunan ve Mısır mimarisini birleştiren eşsiz bir yapıdır. Açık hava müzesi şeklinde düzenlenmiştir mozole alanı ve ziyarete açıktır.

6 – Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti
Bodrum Merkez’e 4 km uzaklıkta bulunan Pedasa Antik Kenti, yarımadada gezebileceğiniz bir diğer tarihi bölge. Legel şehirleri arasındaki en iyi korunmuş yerleşim alanlarından biri olan kent görülmeye değer.

7 – Zeki Müren Müzesi

Zeki Müren Müzesi
Zeki Müren’in Bodrum’daki evinin müzeye dönüştürülmesi ile ziyarete açılan Zeki Müren Sanat Müzesi‘nde sanatçıya ait kişisel eşyalar, fotoğraflar, ödüller bulunmaktadır.

8 – Cennet Koyu

Bodrum cennet koyu
Bodrum Cennet Koyu, tıpkı adı gibi Bodrum’un adeta cennetten bir köşesi. Tertemiz, berrak bir deniz, yemyeşil bir doğa ve sadece huzurun kol gezdiği bir koy. Cennet Koyu, Göltürkbükü ile Torba arasında bulunmakta olup aslında Ilıca Bükü’nün uzandığı bölgenin ismidir.

9 – Günübirlik Mavi Turlar

Günübirlik Mavi Turlar
Bodrum’da özellikle yaz sezonunda günübirlik gezi tekneleri her gün sabahtan akşama kadar misafirlerini Bodrum’un eşsiz maviliklerinde gezdirmekte. Günübirlik mavi turlara katılarak Oraklar ve Karaada arasında gezerek muazzam güzelliklere sahip yerleri keşfedebilirsiniz.

10 – Sandima Köyü

Sandima köyü
Bodrum-Yalıkavak’ın tepesinde ilçeden birkaç kilometre uzaklıkta yer alan bir yer Sandima Köyü. Aslında terk edilmiş bir Türkmen köyü burası. 1960’lı yıllardan sonra burada yaşayan Türkmenlerin Yalıkavak’a göç ettikleri söyleniyor. Sandima Köyü‘n içerisinde harabeye dönmüş evler aşağıdan bakıldığında muhteşem bir fotoğraf karesi oluşturuyor. Bugün köyde bir çoban bir de ressam ve heykeltıraş İsmail Erkoca ile eşi Nurten Erkoca’nın yaşadığı biliniyor.

11 – Bodrum Barlar Sokağı

Bodrum barlar sokağı
Eğlencenin hiç bitmediği bir yer alan Bodrum Barlar Sokağı‘nda;sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam ediyor. Sizler de Moonlight’ta kumsalın üzerinde kaleye karşı keyif yapıp, Körfez Bar’da hiç durmadan dans edebilirsiniz.

12 – Gümbet Barlar Sokağı

gümbet barlar sokağı
Tıpkı Bodrum Barlar Sokağı gibi Gümbet Barlar Sokağı‘nda da eğlence asla bitmiyor. Sokaklarda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenenleri görüp de onlara katılmamak içten bile değil.

13 – Bodrum Yel Değirmenleri

yeldeğirmenleri
Bodrum Yel Değirmenleri‘nin tarihi antik dönemlere kadar inmektedir. Günümüzde halen ayakta olan bu değirmenleri özellikle Ortaçağ döneminde yoğun olarak kullanılmıştır.
Sırtınızı yel değirmenlerine verdiğiniz zaman sol tarafı Gümbet, sağ tarafı Bodrum Merkez olan yel değirmenlerinin bulunduğu bölgenin etrafında birçok otel de bulunmaktadır.

14 – Orak Adası

Orak adası
Bodrum Orak Adası, Kargıcık Bükü’nün tam karşısında boylu boyunca uzanıyor. Mavi tur teknelerinin ve dalış teknelerinin uğrak yerleri arasındadır. Adanın yamaçları zeytinliktir ve adada yerleşim yoktur. Orak Adası ya da halkın kullanımı olan Oraklar, Bodrum’a 16 kilometre uzaklıkta olup teknelerle yaklaşık iki saatte geliniyor.

15 – Iassos

İassos
Bodrum Yarımadası’nın kuzeyinde, Güllük Körfezi’nin en uç noktasında bulunuyor Iassos. Iassos‘da, yöreye özgü zeytinlerden sıkılan zeytinyağlarının eşsiz lezzeti, zengin bir tarih, dinlemeye doyamayacağınız mitolojik hikayeler, akıllara durgunluk veren lacivert bir deniz var.

16 – Bodrum Kissebükü Koyu

kissebükü
Bodrum’da hala bakir kalmayı başarabilmiş büklerden biri olan Bodrum Kissebükü Koyu, ziyaretiniz esnasında sizi alıp başka yerlere götürecek
Bodrum: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 16 Aktivite / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / Tony Bar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar