Mon. Aug 19th, 2019

WMWNEWSTURKEY

The Most Popular Travel Experiences In The World / AUGUST 2019 / 19 / 25

Başak Cankeş’in THE TRUTH – GERÇEK isimli performansı 24 Ocak’ta Zorlu PSM’de! By Tony Bar / New York

4 min read

Moda ve sanat gibi iki farklı disiplinin kesişme noktasında dikkat çeken işlere imza atan Başak Cankeş, 24 Ocak’ta Zorlu PSM’de izleyiciyle buluşacak benzersiz bir prodüksiyona hazırlanıyor.

Büyük prodüksiyonlu THE TRUTH şovu kapsamında inovatif moda, performans sanatı ve el sanatlarını harmanlayan Cankeş,

bizzat kendi tasarladığı senaryonun metaforik öğeleri sayesinde yeni dünya düzeninin toplumsal

farkındalıklarımızı hızla değiştirmesine öz-eleştirel bir gönderme yapıyor.

Bugüne kadarki koleksiyon sunumlarını belli hikayeler çerçevesinde sanatsal şovlara dönüştüren tasarımcı, 24 Ocak’ta gerçekleşecek THE TRUTH ile moda kavramının birçok farklı bileşeni nasıl birer kuklaya dönüştürdüğüne dikkat çekerken,

moda şovlarının arka planında sarf edilen emeğin de altını çiziyor. Toplamda 150 kişilik bir ekiple gerçekleştirilecek şovun kadrosunda gerçek makyaj artistleri, saç tasarımcıları, terziler, modelistler, atölye çalışanları ve 15 profesyonel tiyatrocunun yanı sıra, 40 kişilik bir gönüllü ekibi de yer alıyor.

Modanın dayattığı beden, cinsiyet, ırk ve yaş gibi kalıplaşmış normlara kafa tutan bu şovun senaryosu ve sanat yönetmenliğini de yine Başak Cankeş üstleniyor.

Koleksiyonlarını bir sanat pratiğine çeviren ve sezonsuz tasarımlar yapan Başak Cankeş farklı disiplinlerden sanatçılarla yaptığı iş birliklerine bu kez yenilerini ekliyor ve Fırat Neziroğlu’nun yanı sıra, deri sanatçıları Afshin Zardin, Cihan Kaymaz, Murat Ateş’le çalışıyor.

THE TRUTH için geleneksel deri oyma sanatıyla üretilen yorgan, tablo ve 3000 metrelik deri ipten örülen bir elbiseye bu sanatçılarla birlikte imza atıyor.

Şovun tamamı boyunca karşınıza çıkan, gerçek ve sahte olan arasındaki tekinsiz ilişkiyi irdeleyen özgün desenlerin yer aldığı tasarımlarda süet ve derilere ağırlık veriyor.

THE TRUTH isimli şovda bulunan tüm kostüm tasarımlarının deri sponsoru Sepiciler Deri olurken,

JAB ve SAYDAM Tekstil ise kumaş sponsorluğunu üstleniyor.

Performans sırasında saç tasarımını yetenekli Makas ekibi, makyajları ise M.A.C.’in profesyonel makyaj artistleri gerçekleştiriyor.

Gülüm Erzincan sanatsal makyaja yön veriyor ve plastik makyajlar ise Hüseyin Akgül imzasını taşıyor.

THE TRUTH şovunun koreografisi Başak Cankeş ve aynı zamanda performans sanatçısı olan koreograf Ekin Bernay’a ait.

Tüm koleksiyonun styling’ini ise Mert Yemenicioğlu üstleniyor.

Kendini bir tasarımcı ya da bir sanatçıdan ziyade, daha çok bir hikaye anlatıcısı olarak konumlandıran Başak Cankeş,

bu görkemli performansın gerçeğe dönüşmesi için kendisine destek veren ART Galerim Bebek, Tabanlıoğlu Mimarlık, Ekin Ses, Demir Avukatlık Bürosu, B’Events, Cereyan Medya ve Sofa Hotel Istanbul Autograph Collection,

Nisantaschi Concept Store ve Arek Nişanyan’a teşekkür eder.

24 Ocak 2019, Perşembe günü saat 20:30’da Zorlu PSM’de gerçekleşecek THE TRUTH’un biletlerini biletix.com ve Zorlu PSM gişelerinden temin edebilirsiniz. 

Başak Cankeş hakkında: 
Giyilebilir sanat iddiasıyla yola çıkan Bashaques markasının kurucusu. İkincilikle mezun olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarım bölümündeki eğitimi süresince Arzu Kaprol, Yıldırım Mayruk, Hey Tekstil gibi markalarla çalışma imkanı buldu.

Desen ve illüstrasyon yeteneğini, İngiltere’de Bora Aksu’nun yanında yaptığı staj döneminde geliştirip,

Aksu’nun da yönlendirmesiyle sanatsal tablolara ve giyilebilir sanata yöneldi. 2015’te sunduğu ilk koleksiyonu ‘An’ ile Uluslararası Akdeniz Moda Tasarımcısı Ödülü’nün sahibi oldu ve İngiltere’de düzenlenen uluslararası YOTA Moda Tasarım yarışmasını kazandı.

Galeries Lafayette ile başarılı bir işbirliğine imza atarak, tasarımlarını Paris’te sergileme fırsatı bulan Cankeş,

giyilebilir sanat koleksiyonlarının yanı sıra, sürrealizmi Türk minyatür sanatına uyarladığı geleneksel Türk Yorganları Projesi’ni, kendi yaptığı tablolarla birlikte Contemporary Istanbul’da sergiledi.

BASHAQUES’ hakkında: 
Başak Cankeş, Sonbahar/Kış 2016 sezonunda Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da sunduğu ilk giyilebilir sanat koleksiyonu ‘An’ ile Uluslararası Akdeniz Moda Tasarımcısı Ödülü’nün sahibi oldu ve aynı yıl İngiltere’de düzenlenen uluslararası YOTA Moda Tasarım Yarışması’nı kazandı.

Tasarımcı markasının adını verdiği markası Bashaques’ ile Alaçatı’da galeri-butik formatında mağazasıyla da yoluna devam ediyor. Bir yandan sanatsal çalışmalarını da sürdüren Cankeş,

üç yıldır Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı’na katılıyor. Cankeş’in son çalışmaları arasında İstanbul Oyuncak Müzesi’nin bulunduğu köşkün tamamında gerçekleşen tek perdelik sürükleyici bir tiyatro deneyimi Helikon’nun sahne ve kostüm tasarımları da bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar