Mon. Mar 30th, 2020

WMWNEWSTURKEY

PREMIUM LIFESTYLE & TRAVEL MAGAZINE / EXECUTIVE EVENTS / APRIL / 2020 / 01 / 07 / A FRESH SEASONS,FRESH EXCITEMENT,THE SPECTACULAR NEW SEASON…

Antalya: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 13 Aktivite / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / By Jannifer Bar / New York / Neredekal.com / Travel Pr

6 min read
Antalya: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 13 Aktivite / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / Jannifer Bar
Akdeniz’in tatil ve turizm başkenti Antalya; doğal güzellikleri, denizi, tarihi dokusu, lüks tatil otelleri ile tüm yıl dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Bizler de sizler için bu sayfada Antalya gezilecek yerler içeriği hazırlayarak bir rehber oluşturmayı amaçladık.
Antalya, Akdeniz’in dünya çapında üne kavuşmuş bir tatil bölgesi. Sadece Antalya Merkez değil Antalya’nın tüm ilçeleri bu haklı gurura eşlik ediyor. Muhteşem coğrafyası ve sahip olduğu ılıman iklimi ile Antalya gezilecek yerler listenizi hazırlarken mutlaka bu maddeleri de eklemeyi unutmayın. Antalya otelleri için tıklayın…
1 – Kaleiçi
kaleiçi otelleri
Antalya’nın en çok turist çeken yeridir Muratpaşa ilçesinde yer alan kara ve deniz surları ile kuşatılmış olan Kaleiçi. Deniz manzaralı sokakları, sıra sıra dizilmiş kafeleri, şık restoranları, cumbalı tarihi evleri, hediyelik eşya dükkanları ve birbirinden renkli mağazaları ile dikkat çeker. Tarihi dokusunu kaybetmeyen Kaleiçi, Antalya’nın merkezi noktalarından biridir.
Yıl boyunca yerli ve yabancı binlerce turistin tercih ettiği tatil noktaları arasındadır.
2 – Hadrian Kapısı
hadiran kapısı
Üçkapılar olarak da adlandırılan Hadrian Kapısı, Antalya’nın görkemli yapıtlarından biridir. Kenti çevreleyen Hadrian Kapısı, 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus tarafından inşa edilmiştir. Yapının kitabesi Latince yazılmıştır ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Antalya’daki en iyi korunmuş yapılar arasındaki Hadrian Kapısı, Pamfilya’nın en güzel kapısı olarak nitelendirilmektedir.
Antalya gezinizde Hadrian Kapısı’nı gezmeyi sakın unutmayın. Kapının oyma ve kabartma süslemeleri gerçekten görülmeye değer.
3 – Antalya Tarihi Saat Kulesi
antalya saat kulesi
Antalya’nın şehir merkezinde bulunan Antalya Tarihi Saat Kulesi, Kale Kapısı mevkiindedir. Saat kulesi 1901 senesinde Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit için inşa edilmiştir.
Bazı kaynaklar ise saat kulesinin kim tarafından ve ne zaman yapıldığının kesinlik kazanmadığını belirtmektedir. Antalya Tarihi Saat Kulesi, kare gövdelidir ve gövdenin altında bir, üzerinde üç sıra silme vardır.
4 – Yivli Minare
yivli minare
Antalya’nın simgesi olan ve şehrin ilk İslam yapılarından biri olan Yivli Minare, Yivli Cami ve külliyesinin en etkileyici parçalarından biridir. 13. yüzyılla tarihlendirilen Yivli Minare, Selçuklu döneminden günümüze gelmeyi başarmıştır. Yivli Cami, ilk yapıldığı dönemlerde Bizans kilisesiydi. Daha sonra Alaeddin Keykubat tarafından minare eklenerek camiye çevrilmiştir.
Minarenin yivlerinden dolayı, camiye Yivli adı verilmiştir. Yivli Minare, şehrin hemen hemen her noktasından görüldüğü için çekilen tüm fotoğraflarda kendini göstermektedir.
5 – Düden Şelalesi
düden şelalesi
Düden Şelalesi, Antalya’ya 10 km mesafededir. Kaynağı Kepez Hidroelektrik santralidir ve Düdenbaşı bölgesinde yüzeye çıkar. Akdeniz’e ulaşma çabasındaki akarsulardan sadece bir tanesidir.
6 – Kurşunlu Şelalesi
kurşunlu şelalesi
Antalya merkez ilçesi sınırlarında yer alan Kurşunlu Şelalesi‘ne Antalya Isparta yolunun 24. kilometresinden içeri 7 km’lik bir yolculukla ulaşılıyor. 2 km’lik bir kanyonun içerisinde yer alan Kurşunlu Şelalesi 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmıştır.
7 – Manavgat Şelalesi
manavgat şelalesi
Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan ve adını buradan alan Manavgat Şelalesi oldukça ün yapmış bir doğal güzelliktir. Manavgat Çayı’nın üzerinde bulunur ve Antalya ile arasında 80 kilometre vardır. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen görüntüsüyle gözleri doldurur.
Manavgat Irmağı’nı besleyen en büyük kaynak olan Dumanlı Kaynağı, Oymapınar Barajı yapılınca baraj gölünün içinde yer almak zorunda kalmıştır.
8 – Aspendos Antik Kenti
aspendos antik kenti
İki küçük tepenin üzerine konumlanan Aspendos Antik Kenti, döneminde ticaret ve liman kenti özelliğini taşımaktaydı. Bir Pamfilya şehri olmakla birlikte, gül ağacından yapılmış süs eşyaları, şarap ve at ticareti yapılmaktaydı. Bir dönem, dünyada at yetiştirmekle ün yapmış bir kent özelliğini elinde tutmuştur. Burada bulunan eserler; Aşağı Kent yapıları ve Yukarı Kent Yapıları olarak ikiye ayrılmaktadır.
Aşağı kent yapılarında; tiyatro, hamamlar, su kemerleri, tapınaklar, stadyum ve nekropoller bulunurken; yukarı kent yapılarında ise agora, eksedra, bazilika toplantı yapısı ve nymphaeum bulunmaktadır.
9 – Perge Antik Kenti
perge antik kenti
Antalya-Serik’te antik bir kent olan Perge Antik Kent, Helenistik Dönemi’nden kalan ve günümüze kadar gelen önemli bir kalıntıdır. Su Kenti kimliğini almasında; antik kentteki büyük hamamlar ve çeşmeler etkili olmuştur.
Sıcak Pamphylia ovasındaki Perge’nin aşağısında kuleler, kapılar, bastionlar ve sur duvarları hala varlığını korumaktadır. Bu kalıntılarla askeri mimari yapıları hakkında bir bilgi aktarmışlardır. Ayrıca bu antik kent UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilmektedir.
10 – Köprülü Kanyon
köprülü kanyon
Rafting yapmak için en uygun yerlerden olan Köprülü Kanyon, Antalya’da bulunmaktadır. Isparta’ya kadar uzanan kanyonun rafting yapılan bölgesinde iki tane tarihi köprü yer alır ve ismini bu köprülerin şekillerinden almıştır. Küçük olan köprü asıl usta tarafından yapılmışken; büyük kemerli köprü ise kalfası tarafından yapılmıştır. Günde en fazla yedi bin kişinin rafting yapmasını sağlayan Köprülü Kanyon’un suyu, içme suyu olarak kullanılabilecek kadar temizdir.
11 – Tahtalı Dağı
tahtalı dağı
Tahtalı Dağı, Akdeniz Bölgesi’nde denize paralel uzanan Toros Dağları’nın bir bölümü olan Batı Toroslarda, Bey Dağları grubunun içinde, Teke Yarımadası’nda yer alır. Antalya il sınırlarında, Kemer’in güneybatısı, Tekirova’nın batısında kalır. Antalya’nın popüler ilçesi Kemer’in gezilecek yerler listesinde yer alan ve Beydağları Milli Parkı içerisindedir Tahtalı Dağı.
Kemer sahil şeridinde bulunan Tahtalı Dağı sahip olduğu 2365 metre yükseklikle bölgenin denize yakın en yüksek noktası konumundadır. Dağda; kapalı ve açık restoran, düğün salonu, toplantı salonları, Shakespeare Mountain Bistro, yamaç paraşütü (paragliding) güneşlenme ve dürbün donanımlı seyir terasları ve muhteşem zirve panoraması vardır.
12 – Likya Yolu
likya yolu
Muğla iline bağlı Fethiye’de bulunan Likya Yolu 3 bin yıllık bir ticari geçmişe sahiptir ve dünyanın en uzun yürüyüş yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Bazı yerleri denize yakınken bazı tarafları da 1800 metre yükseklikte olup, doğayla hem mücadele edilecek hem de yürümenize değecek bir yerdir. Fethiye’den Antalya’ya uzanan bu ilginç yolda yürüyüş yapmak için her ülkeden insanlar gelmektedir.
Doğayla iç içe yürüyüş yapmak isteyenler için en doğru yer olan Likya Yolu’nda dostlarınızla ve ailenizle güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Yorulduğunuzda yol üzerindeki konaklama yerlerinde dinlenebilir daha sonra tekrar yürüyüşünüze devam edebilirsiniz.
13 – Saklıkent Kayak Merkezi
saklıkent kayak merkezi
Saklıkent, bir yandan Mavi Bayraklı plajlarıyla diğer taraftan kayak merkeziyle harika bir tatil sunarak unutulmaz günlere ev sahipliği yapıyor. Saklıkent Kayak Merkezi‘nde konaklama tesisleri de bulunmaktadır. Saklıkent Kayak Merkezi’nin sezon aralığı 70-80 gün arası değişiyor. Bu muhteşem coğrafyada unutulmaz bir tatil için Saklıkent Kayak Merkezi’nde kış tatilinizi geçirebilirsiniz. Rahat ve hızlı bir ulaşım için Antalya Havalimanı’nı tercih etmenizi öneririz. Kayak merkezi Antalya Havalimanı’na 65 kilometre uzaklıktadır.
Antalya: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 13 Aktivite / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / Jannifer Bar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar