Mon. Mar 30th, 2020

WMWNEWSTURKEY

PREMIUM LIFESTYLE & TRAVEL MAGAZINE / EXECUTIVE EVENTS / APRIL / 2020 / 01 / 07 / A FRESH SEASONS,FRESH EXCITEMENT,THE SPECTACULAR NEW SEASON…

Alaçatı: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 11 Aktivite / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / By Janbolat KHANAT / Almaty / Neredekal.com / Travel PR

4 min read

Alaçatı: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 11 Aktivite / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / By Janbolat KHANAT / Almaty / Neredekal.com / Travel PR

Alaçatı: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 11 Şey
Rumlar zamanında bağcılık ve şarapçılık ile meşhur olan Alaçatı, şimdilerde gelişen turizmi, butik otelleri ve özellikle rüzgar sörfü ile tarihe adını yazdırıyor.
Ülkemizin son yıllarda en gözde tatil noktalarından biri olan Alaçatı, bu kadar popüler olmayı hak edecek güzelliklere fazlasıyla sahip. Tarihi yapıya sahip evleri ve butik otelleri, sevimli ve kaliteli mekanları, eğlence hayatı, birbirinden güzel koyları ve plajları ile Çeşme’nin gözbebeğidir Alaçatı. Alaçatı tatiliniz sırasında mutlaka gezmenizi önerdiğimiz yerler var. Sizin için hazırladığımızz Alaçatı’da gezilecek yerler listemize bir göz atın. Alaçatı otelleri için tıklayın…
1.Alaçatı Evleri
Alaçatı
Alaçatı’nın simgesi haline gelmiş, geleneksel mimariye sahip yapılar burada en çok göreceğiniz şeylerden biri. Hem merkezde hem de merkezin etrafındaki bölgelerde yer alan Alaçatı Evleri‘nin pek çoğu son yıllarda restore edilip turizme kazandırıldı.
2.Yel Değirmenleri
Alaçatı
Alaçatı’nın bir diğer simgesi de tarihi Alaçatı Yel Değirmenleri‘dir. Büyük kısmı restore edilip cafe ve restoran olarak hizmete giren yel değirmenlerini mutlaka gezin.
3.Alaçatı Meydanı
Alaçatı
Günün her saati hareketin devam ettiği ve Alaçatı’nın kalbi sayılacak yerdir Alaçatı Meydanı. Cafeler, restoranlar, dükkanlar burada yer alır. Alaçatı’yı keşfetmeye başlamak için ideal noktalardan biridir.
4.Hacı Memiş Ağa Camii
Alaçatı
Tarihi yerlere ilginiz varsa Alaçatı Hacı Memiş Ağa Camii gezmenizi önerdiğimiz yerlerden biri. Caminin yapım tarihi yaklaşık 200 yıl öncesine dayanıyor.
5.Kemalpaşa Caddesi
Alaçatı Kemalpaşa Caddesi
Ege ve dünya mutfaklarından seçkin lezzetler sunan birbirinden kaliteli restoranlar, butikler, hediyelik eşya satan dükkanlar ve el işi takıları satan tezgahlar yer alıyor Alaçatı‘nde. Özellikle akşam saatlerinde inanılmaz bir kalabalık oluyor caddede.
6.Alaçatı Köy Pazarı
Alaçatı
Her yıl düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’ne bir türlü yolunuz düşmemiş ya da uğrayamamışsanız Alaçatı Köy Pazarı‘na mutlaka uğrayın deriz. Köy pazarının tezgahlarında radika, ısırgan otu, kuzu kulağı, şevketi bostan, deniz börülcesi gibi taze otların yeşilleri ve diğer tüm renklerin albenisi ve tazeliği ile yerli pazarcının hoş sohbeti size adeta Alaçatı Ot Festivali‘nin festival havasını yaşatacak ve bu pazardan keyifle ayrılmanızı sağlayacaktır.
7.Port Alaçatı
Alaçatı
Deniz sevdalılarına hitap eden bir yaşam konsepti sunan Port Alaçatı gerçekten mimari güzelliği ile görülmeye değer yerlerden birisi. Marina ve çevresinde, çok özel balık restoranları, yöreye özel yemekler sunan lokanta ve cafeler var. Ege’nin zengin mutfak kültürü, bütün tazeliği ve güzel lezzetleri ile beğeninize sunulmakta…
8.Rüzgar Sörfü
Alaçatı
Alaçatı, su sporları için en ideal yerlerin ilk sıralarında yer alıyor. Özellikle rüzgar sörfünün yoğun bir şekilde yapılmasından dolayı Alaçatı’da birçok sörf okulu açılmıştır. Alaçatı sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda dünyada da önemli bir sörf merkezidir. Denizin sürekli rüzgarlı olmasından dolayı sörf meraklılarının ilgi odağı olmuştur ve popülerliği hala devam etmektedir. Aynı zamanda ilk kez sörf yapacak olanlar için de ideal bir noktadır. Çünkü Alaçatı’nın denizi her ne kadar rüzgarlı olsa da, deniz uzun bir mesafe boyunca derinleşmemektedir.
9.İzmir Kumru
Alaçatı
Alaçatı’ya gidip de kumru yemeden dönmek pek de makbul olmaz. Hem oldukça ekonomik bir yemek olması hem de özellikle gece acıkmalarında gerçekten son derece yerinde bir yemek olması ile tercih ediliyor. Karper peynirlisi en çok sevilenlerden.
10.Sakızlı Muhallebi
Alaçatı
Damla sakızının ülkemizdeki tek üretim yeri olan Alaçatı, sakız ve ürünlerinin de vatanı aynı zamanda. Sakızlı muhallebi denemeniz gereken lezzetler arasında. Bunun yanı sıra sakız reçeli, sakızlı kurabiye ve sakızdan yapılan çeşitli tatlılar da listenizde mutlaka olmalı.
11.Delikli Koy
Alaçatı
Çeşme’nin sevilen tatil beldelerinden Alaçatı’da yer alan Delikli Koy, masmavi denizi ve bölgenin diğer plajlarına oranla nispeten daha sakin oluşuyla ön plana çıkmaktadır.
Koy ismini yıllar içerisinde dalgaların aşındırmasıyla bünyesindeki kayada meydana gelen delik biçimindeki şekilden almaktadır. Bu kayanın ve turkuaz rengindeki denizin birleşiminden ortaya muhteşem bir manzara çıkmaktadır.

Alaçatı: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 11 Aktivite / TRAVEL EXCLUSIVE NEWS / By Janbolat KHANAT / Almaty / Neredekal.com / Travel PR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar