Skip to toolbar
2 June 2020

WMWNEWSTURKEY

2020 / 01 / 07 JUNE / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE '' EVERYTHING SHOULD BE AS IN YOUR DREAMS ''

Otellerin Korona Sertifikası için Uygulayabileceği Yöntemler / By Zeynep Yeğiner

2020 / 01 / 07 MAY / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE …Everything should be as in your dreams / TRAVEL EXCLUSIVE WMWNEWSTURKEY’S / TRAVEL EXCLUSIVE / MOST BEAUTIFUL AND LUXURIES HOTELS ,RESTAURANTS,BARS,IN THE WORLD…

Otellerin Korona Sertifikası için Uygulayabileceği Yöntemler
2020 yılının başında dünyaya yayılmaya başlayan ve Mart ayı itibarıyla ülkemizde de etkisi görülen koronavirüse karşı günlük hayatta sıkı önlemler alınıyor. Özellikle turizm sektörünün güçlü oyuncusu konaklama tesisleri de konukların ve otel çalışanlarının güvenliği için birtakım tedbirler uyguluyor.

Koronavirüs önlemi alan otellerin listesini görmek için tıklayınız.

Tüm bu uygulamaların sayesinde en kısa sürede turizm sektörünün kontrollü bir şekilde canlanması beklenirken bu öngörüyü destekleyici bir haber Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan geldi. Ersoy’un yaptığı açıklamada Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir komisyon tarafından turizm oyuncuları için bir sertifikasyon geleceğini duyurdu.


Uluslararası geçerliliği olması planlanan bu sertifikasyon sisteminde otellerin belirli hijyen ve güvenlik tedbirlerini almaları gerekiyor. Önce iç turizmde hareketlendirme yaratacak bu sistem sayesinde 2020 yazı içinde dış turizmin de açılması hedefleniyor.

Peki Bu Sertifikasyon İçin Hangi Kriterlere Bakılıyor?

oteller için korona sertifikasıMayıs ayının sonuna kadar tesislere verilmesi planlanan korona sertifikası için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu kriterler arasında öne çıkanlar ise şu şekilde:

  • Tesislerin genel sterilizasyonu,
  • Temizlikte kullanılan malzemelerin güvenliği,
  • Mekanların mesafe standartlarına uygunluğu,
  • Tesis içindeki gerekli termal kontrol sistemlerinin bulunması,
  • Otel bünyesinde standartlara uygun sağlık ekipmanlarının ve görevlilerinin hazır olması,
  • Otel çalışanlarının pandemi ve bağışıklık eğitimi almış olması.

koronavirüs döneminde otelcilikGerekli kriterleri karşılayan otellere verilecek “güvenle gidilir” sertifikası sayesinde misafirler, hangi otellerin güvenilir ve korona önlemi aldığını görerek rahatça seyahat planlarını yapabilecekler.

Bu sertifika sayesinde yerli ve yabancı turistlerin bu tesislerde güvenli bir şekilde konaklayabilmesi hedefleniyor. Belirli periyotlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tesis bazında bir denetim uygulanarak bu sürecin güvenli bir şekilde sürdürülmesi sağlanacak.

Korona sertifikası kriterlerine uyup bu sertifikayı edinmenizi kolaylaştırmak için sizlere otelinizde hangi tedbirleri uygulayabileceğinize birlikte bakalım:

1 – Misafirlerin Kaydını Tutun

misafirlerin bilgilerini kayıt altına almaOtele giriş yapacak misafirlerin bilgilerin kayıt esnasında bir kayıt formunda toplayabilirsiniz. Bu formda isim, soy isim, pasaport bilgileri, son 14 gün içinde herhangi bir korona şüphesi taşıyan kişiyle temasta bulunup bulunmadıkları ve vücut ısısı bilgilerini tutabilirsiniz. Ayrıca dijital çözümlere yönelerek mobil uygulamalar üzerinden konuklarınızın otele giriş işlemlerini yapabilir, uygulama üzerinden tanımlayacağınız kod ile oda kapılarının açılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kişisel teması minimum düzeye indirerek ekstra güvenlik önlemi almış olursunuz.

2 – Kat ve Oda Temizliği Kurallarında Değişikliğe Gidin

korona döneminde otel odası temizliğiOdalar ve diğer kapalı alanlar temizlik sırasında ve temizlik sonrasında en az 1 saat süreyle camlar açılarak havalandırılmalı. Temizlikte ise güçlü dezenfektanların kullanılması gerekiyor. Temizliği yapan görevliler mutlaka eldiven kullanmalılar. Bu eldivenleri her oda temizliği bitiminde değiştirip başka bir odayı temizlemeye başladıklarında yeni eldiven kullanmaları gerekiyor. Ayrıca dezenfektan kullanarak kapı kolları, musluk başlıkları, ıslak alanlar, klima ve televizyon kumandaları, telefon ve ahizesi, tüm yüzeyler ve yatak başları özenle temizlenmeli. Su ve deterjanla temizlik yapıldıktan sonra mutlaka 1’e 100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile tekrar elden geçirilmelidir.
korona döneminde kat temizliğiAyrıca nevresim ve çarşaf değiştirme işlemlerinde otel görevlileri toz ve partiküllerin yayılmasını engellemek için çırpma ve silkeleme işleminden kesinlikle kaçınmalı. Onun yerine kullanılmış çarşaf ve nevresimleri yavaşça katlayarak kirli sepetine almalıdır. Misafirlerin kullandığı havlu, bornoz, çarşaf, nevresim gibi tekstil ürünlerinin çamaşır makinesinde 60 – 90 derecede yıkanması temizlik anlamında gerekli önlemler arasında yer alıyor.
Misafirler odadan çıkış yaptıktan sonra bir sonraki misafire oda verilmeden en az 24, en fazla 72 saat boş bırakılması yine bu sertifikasyon için gerekli görülen kriterlerden biri.

3 – Ortak Alanlarda Sosyal Mesafe Düzenlemesine Gidin

korona döneminde otelde alınacak önlemlerMevcut durumda otellerin bünyesinde bulunan spa ve spor salonları misafirlerin kullanımına kapalı durumda yer alıyor. Oyun parkları ve çocuk kulüplerinde pelüş oyuncaklar ve top havuzu gibi temizlenmesi zor alanların kullanımı bu süre içinde kaldırılabilir.

Genel alanlarda misafirlerin görebileceği bilgilendirme metinleri, anti-bakteriyel jel istasyonlarının yer alması genel temizliğin sürdürülmesini sağlıyor. Açık ve kapalı alanların periyodik olarak ozon ve ULV makineleri ile dezenfekte edilmesi yine bu sertifikasyon için gerekli kriterler arasında yer alıyor.

4 – Otel Restoranlarında Korona Önlemleri Alın

korona döneminde otel restoranlarıOtelin en kalabalık alanlarından olan restoranlarda ise masalar arasındaki mesafe en az 1 metre olacak şekilde yeniden düzenlenebilir. Günlük yemeklerde ise misafirlerin bağışıklık ve direncini artıracak besinler tercih edilebilir. Restoran çalışanlarının el temizliğine ekstra dikkat etmeleri gerekiyor.

Açık büfe uygulamasına sahip otellerde ise yemek servisinin otel çalışanları tarafından yapılması sağlanabilir. Farklı bir yöntem olarak misafirlerinizin restorana gelmeden önce rezervasyon yapmasını talep edebilirsiniz. Böylece restoranınızdaki kişi sayısını önceden belirleyerek sosyal mesafe kuralını kolayca uygulayabilirsiniz.

5 – Otel Çalışanlarına Pandemi Eğitimi Verin

korona döneminde otel çalışanlarıOtelinizde görev yapan her çalışana koronavirüsün ne olduğu, nasıl yayıldığı ve koronavirüsten korunma yolları hakkında bilgilendirici bir eğitimi verilmeli. Ayrıca otel çalışanlarına mutlaka eldiven ve maske gibi koruyucu ekipmanlar ile temizlik malzemeleri temin edilmeli. Otel çalışanlarının ateşlerinin düzenli bir şekilde ölçülmesi ve herhangi bir belirti göstermesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor.
Bu süreçte sizlerle yukarıda bahsettiğimiz sertifika sistemi hakkında gelen tüm gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

2020 / 01 / 07 MAY / WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE …Everything should be as in your dreams / TRAVEL EXCLUSIVE WMWNEWSTURKEY’S / TRAVEL EXCLUSIVE / MOST BEAUTIFUL AND LUXURIES HOTELS ,RESTAURANTS,BARS,IN THE WORLD…

×

WMWNEWSTURKEY WEEKLY TRAVEL & LIFESTYLE MAGAZINE '' EVERYTHING SHOULD BE AS IN YOUR DREAMS ''