LUXURY WELLNESS SPA IN DUBAI

PREMIUM ALL INCLUSIVE RESORT IN MALDIVES

TAKE A DAY TRIP AROUND THE WORLD

Travel magazine е единственото луксозно издание, което представя и препоръчва само най-добрите хотели, дестинации и туристически агенции.

FIND OUT MORE

Fly Anytime, Anywhere

4 Top Reasons to Elope

FEATURED EXCLUSIVE TURKISH NEWS, HEADLINES OF THE WEEK,

BEST IN TRAVEL 2024

TRENDING DESTINATIONS

LUXURY TRAVEL GOLD LIST AWARDS 2024

TRAVEL,We bring you the latest luxury travel news from around the globe, from the hottest hotel openings and bucket-list experiences to destination guides and must-visit wellness retreats.FOOD & DRINK,Our Food & Drink section brings you the latest news from the world of fine dining, reviews of rare spirits and exclusive cocktail recipes from the world’s best bars.STYLE,Our comprehensive guide to high-end style shares the very latest in luxury men and women’s fashion, Haute horology and fine jewelry, as well as carefully selected gift guides for every holiday.DESIGN & CULTURE,With everything from the latest exhibitions, unmissable auctions and interior inspiration, Elite Traveler is your one-stop source for all things design and culture.CARS,JETS & YACHTS,Join us as we delve into the extravagant world of luxury transportation. Discover the latest private jets, pioneering yacht builds, boundary-pushing car releases and everything in between.

Which Guidebook is Right For Me?

CALLING ALL POLAR EXPLORERS!

The Heart of New York City

FOLLOW OUR STORIES

We Set Out For The Best İn The World And Have Been Offering You A Journey Beyond Dreams For Exactly 16 Years.

Very Special Culture And Art News On The Headline / 16. Notre-Dame De Sion Edebiyat Ödülü Sakar Adlı Romanıyla Yazar Alexandre Seurat’ya Verildi / Düzenleme By Sedat Karagöz / Travel Travel & Lifestyle Exclusive / Nesim Razon / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Offic

Today : 48
0 0

WMWNEWSTURKEY NEW BANNER JUNE 2024 2

Very Special Culture And Art News On The Headline / 16. Notre-Dame De Sion Edebiyat Ödülü Sakar Adlı Romanıyla Yazar Alexandre Seurat’ya Verildi / Düzenleme By Sedat Karagöz / Travel Travel & Lifestyle Exclusive / Nesim Razon / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Offic

11168014342705555443

7179036110684687385 1

LUXURY TRAVEL NEW S

LE MERIDIEN BANNER 1

Very Special Culture And Art News On The Headline / 16. Notre-Dame De Sion Edebiyat Ödülü Sakar Adlı Romanıyla Yazar Alexandre Seurat’ya Verildi / Düzenleme By Sedat Karagöz / Travel Travel & Lifestyle Exclusive / Nesim Razon / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

16. Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü Sakar adlı romanıyla yazar Alexandre Seurat’ya verildi.

NDSEdebiyatOdulu 6

2024 Çeviri Ödülü’nü de Nesrin Demiryontan kazandı

2024 Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü 4 Haziran Salı akşamı Fransız Sarayı’nda düzenlenen gecede sahiplerini buldu.
Törene Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Sayın Isabelle Dumont, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, Kültür Etkinlikleri ve İşbirliği Müsteşarı Sylvie Lemasson, Fransız Dili İşbirliği Ataşesi Vincent Brousse, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi Müdürü Alexandre Abellan, Türk Müdür Başyardımcısı Tuna Saïkali, NDS’liler Derneği Başkanı lale Murtezaoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

NDSEdebiyatOdulu 3

2008’den bu yana düzenlenen Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü her yıl dönüşümlü olarak frankofon ve Türk yazarlara verilmektedir. 2024 NDS Edebiyat Ödülü Fransızca yazılmış ve Türkçeye çevrilmiş bir esere verildi.

NDS’liler Derneği işbirliği ile düzenlenen Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülünü bu sene, Metis Kitap’tan yayınlanan Sakar adlı romanıyla Fransız Yazar Alexandre Seurat kazandı.

sakar kapak

NDS Edebiyat Ödülü, çevirinin önemini vurgulamak üzere, ödül alan kitabın çevirmenini de ödüllendirmektedir. 2024 NDS Çevriri Ödülünü « Sakar » adlı romanı Türkçeye kazandıran Nesrin Demiryontan aldı.

NDS Edebiyat Ödülü’nün jürisi (Jüri Başkanı Liz Behmoaras), Yazgülü Aldoğan, Tomris Alpay, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Tara Civelekoğlu ve Zeynep Seza Yılmaz’dan oluşuyor.

Ödül Töreninde konuşan Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Sayın Isabelle Dumont, şöyle konuştu: « Türkiye’de bir kurum hâline gelen bu ödül, yalnızca edebî mükemmelliği değil; aynı zamanda iki ülke arasında gönülleri ve akılları birleştiren kültürel köprüyü de simgelemektedir.

Ayrıca çağdaş Türk ve Fransız edebiyatını birleştiren bağların canlılık ve derinliğini yansıtan bu 16. ödül töreninin açılışını yapmaktan mutluluk duyuyorum.

Ayrıca Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü, iki kültürümüz arasında verimli bir diyaloğun geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Jüri üyelerine özveri ve seçim yetenekleri için ve tabii ki organizatörlere sıkı çalışma ve tutkuları için teşekkür ederim. »

Jüri Başkanı Liz Behmoaras bu sene ödül alan eser hakkında şunları söyledi::
« Uzun incelemeler sonucunda çoğunluk olarak bu yılın ödül sahibinin “SAKAR” adlı eseriyle Alexandre Seurat’ın olmasına karar verdik.

Kabul edilemezliğin en kabul edilemez noktasını kaleme alan SAKAR, sert, yürek burkan ve can acıtan bir yapıttır. Ama ne yazık ki hala evrensel ve güncel bir gerçekliği yansıtmaktadır.

Sonuçta eser bize toplum olarak üzerinde düşünmemiz gereken pek çok unsur sunuyor. Özellikle de insanların yaşadığı zorlukları ve çaresizlikleri anlamak, onlara destek olmak ve toplumsal farkındalık yaratmak için edebiyatın gücünü kullanmanın büyük önemini hatırlatıyor.»

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi Müdürü Alexandre Abellan ve Türk Müdür Başyardımcısı Tuna Saikali teşekkür konuşmalarında şunlardan bahsetti: « Tarafsızlık kaygısıyla geçen kapalı oturumlarda eserleri okuma, analiz etme, eleştirme ve karşılaştırma çalışmasını ve bu görevi kabul eden Jüri Başkanı Sayın Liz BEHMOARAS’a ve tüm jüri üyelerine kuşkusuz şükranlarımızı sunarız.

Liseliler Goncourt Ödülü’nde olduğu gibi, her yıl Aralık ayında okullarında düzenlenen bir törenle öğrenci jürimiz de, 2014 yılından beri NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü veriyor. Bu eğitici ve edebî projenin canlılığı ve devamlılığı için çalışan edebiyat öğretmenlerini de selamlıyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz.»

Ödülünü Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Sayın Isabelle Dumont ve Jüri Başkanı Liz Behmoaras’tan alan Alexandre Seurat ise şöyle konuştu : « Eş zamanlı olarak yazar ve çevirmeni ödüllendirerek ve böylelikle kültürler arasındaki dolaşıma ve bir dilden diğerine çalışmaya vurgu yaparak, bugün Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü Jürisi bu köprü görevini üstleniyor. Onlara içtenlikle teşekkür ediyorum! Aldığım bu ödül, doğru kelimeleri bulma yeteneğim konusunda bana güven veriyor: Bu güven çok değerli bir edinim ve bu nedenle bu akşam bana verdiğiniz onur için size tüm kalbimle teşekkür ederim.»

Alexandre Seurat
1979 yılında Paris’te doğdu. Ecole Normale Supérieure ve Sorbonne Üniversitesinde edebiyat öğrenimi gördü. 2015 yılında ilk romanı Sakar’ı yayımladı, ardından üç roman daha yazdı: L’administrateur provisoire (2016; Kayyum), Un funambule (2018; İp Cambazı) ve Petit frère (2019; Küçük Kardeş). Romanların dördü de aile ilişkilerinin muğlaklığı ve söylenmeden kalan sözlerin ağırlığı üzerine kuruludur. Seurat hâlen Angers Üniversitesinde modern edebiyat dersleri veriyor.

Sakar
Sekiz yaşındaki bir çocuğun ailesi tarafından öldürülmesiyle ilgili güncel bir haberden ilham alan Sakar, onun ölümünün çaresiz tanıklarının, aile üyelerinin, öğretmenlerinin, doktorların, sosyal hizmetlerin, polisin monologlarını kurguyla yeniden oluşturuyor…
Nesrin Demiryontan,
Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu.
Yayın kurulunda yer aldığı Sosyalist Feminist Kaktüs ve Pazartesi dergilerinde yazıları ve çevirileri yayımlandı.
Didier Anzieu, Freud’un Otoanalizi ve Psikanalizin Keşfi’yle İstanbul Psikanaliz Derneği Psikanaliz Yazıları 2004 Çeviri Ödülü’nü aldı.
Metis Yayınları için İngilizce ve Fransızcadan on altı kitap çevirdi.

NDS Edebiyat Ödülünün Tarihçesi

2008’den bu yana NDS Edebiyat Ödülü kazanan yazarlar : Gürsel Korat, Sylvie Germain, Yalçın Tosun, Mathias Énard, Murat Gülsoy, Atiq Rahimi, Şebnem İşigüzel, Maylis de Kerangal, Bahar Aslan, Jean-Paul Didierlaurent, Ömer F. Oyal, Madjidi, İnan Çetin ve Zeynep Kaçar.

2023 NDS Edebiyat Ödülü’nü Yalnız adlı romanıyla Zeynep Kaçar kazandı.
Mansiyon ise Hande Ortaç’ın Daha İyi misin ? adlı kitabına verildi.

2022 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Türkçeye çevirisi Mehmet Emin Özcan tarafından yapılan Ceza Kanunu, 353. Madde adlı romanıyla Fransız yazar Tanguy Viel kazandı.

2021 NDS Edebiyat Ödülü’nü Vadi adlı romanıyla Inan Çetin kazandı.
Mansiyon ise Kaan Kara’nın Pele’nin Öldüğü Yaz adlı kitabına verildi.

2020 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Türkçeye çevirisi Barış Tut tarafından yapılan Marx ve Oyuncak Bebek adlı romanıyla Maryam Madjdi aldı.

2019 NDS Edebiyat Ödülü’nü Zaman Lekeleri adlı romanıyla Ömer F. Oyal kazandı.
Mansiyon ise Mevsim Yenice’nin Tekme Tokatlı Şehir Rehberi adlı öykü kitabına verildi.

2018 NDS Edebiyat Ödülü’nü Türkçeye çevirisi Aysel Bora tarafından yapılan 6.27 Treni adlı romanıyla Jean-Paul Didierlaurent kazandı.

2017 NDS Edebiyat Ödülü’nü Moskova Defteri adlı öykü kitabıyla Bahar Aslan kazandı.
Mansiyon ise Melisa Kesmez’in Bazen Bahar adlı romanına verildi.

2016 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Türkçeye çevirisi Duygu Dalgakıran tarafından yapılan Yaşayanı Onarmak adlı romanıyla Maylis de Kerangal aldı.

2015 NDS Edebiyat Ödülü’nü Venüs adlı romanıyla Şebnem İşigüzel kazandı.
Mansiyon ise Tuğba Doğan’ın Musa’nın Uykusu adlı romanına verildi.

2014 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Türkçeye çevirisi Ebru Erbaş tarafından yapılan Kahrolsun Dostoyevski adlı romanıyla Atiq Rahimi aldı.

2013 NDS Edebiyat Ödülü’nü Baba Oğul ve Kutsal Roman adlı kitabıyla Murat Gülsoy kazandı.

2012 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Aysel Bora’nın Türkçeye çevirdiği Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara adlı romanıyla Mathias Énard kazandı.
Mansiyon ise Jean-Louis Fournier’in Nereye Gidiyoruz Baba? adlı anlatı kitabına verildi.

2011 NDS Edebiyat Ödülü’nü Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler adlı kitabıyla Yalçın Tosun kazandı. Mansiyon ise Gaye Boralıoğlu’nün Aksak Ritim adlı romanına verildi.

2010 yılı NDS Edebiyat Ödülü’nü Türkçeye çevirisi Yıldız Ademoğlu Atlan tarafından yapılan Magnus adlı romanıyla Fransız yazar Sylvie Germain kazandı.

2009 NDS Edebiyat Ödülü’nü Kalenderiye adlı romanıyla Gürsel Korat kazandı.
Mansiyon ise Ayşegül Çelik’in Şehper Dehlizdeki Kuş adlı öykü kitabına verildi.

mireille.sadege

Very Special Culture And Art News On The Headline / 16. Notre-Dame De Sion Edebiyat Ödülü Sakar Adlı Romanıyla Yazar Alexandre Seurat’ya Verildi / Düzenleme By Sedat Karagöz / Travel Travel & Lifestyle Exclusive / Nesim Razon / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Offic

7179036110684687385 1

LUXURY TRAVEL NEW S

LE MERIDIEN BANNER 1

4029112469d65985e1b56df5026f4bc0?s=400&d=identicon&r=g

About Post Author

SEDAT KARAGOZ

JANBOLAT KHANAT SEDAT KARAGOZ FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR Thank you very much for everything.Very nice to know you.If there is anything I can do please write for me... jk@wmwnewsturkey.com GSM+ 90 541 732 90 64 ( TURKEY ) ISTANBUL +7 702 230 42 17 KAZAKİSTAN jk@wmwnewsturkey.com
administrator
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply