We're here to help you discover the traveler within.This passion-packed list of 2023's must-see destinations, places, and immeasurable experiences is backed by our experts in travel. www.wmwnewsturkey.com & www.wmwnewsworld.com

Sedat Karagöz ile ” İstanbul 7 Tepe 7 Haber ” By Sedat Karagöz İstanbul News Office / Janbolat Khanat Almaty Culture & Art News Office

1 0

Kurulduğundan bu yana dünya kenti olan İstanbul ne yazıkki hak ettiği değeri maalesef bulamadı.Dünyanın gözünün üzerimizde olduğu bu müstesna kentin kıymetini ne yazık ki bilemedik.Ancak dünya bu müstesna kenti bir gün olsun ihmal etmedi ve gündeminden yüzlerce yıl düşürmedi,düşürmeyede niyetleri yok.

Geçen hafta yaşadığımız üzücü hadise nedeni ile İstanbul’a fazla yer veremedim,ancak bu hafta sizlerle çok özel haberleri paylaşmak istiyorum.Başta İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve başkanı olmak üzere 39 ilçemizin başkanı şunu söylerler.İlçemizi birlikte yöneteceğiz.

Çok güzel.Nufusu 20 milyona dayanan bir kenti yönetmek bir ülkeyi yönetmekle eş değerdedir.Bu konuda başka İmamoğlu başkanımız olmak üzere hangi partiden olurlarsa olsunlar yanlarındayız.Çünkü bu şehir hepimizin şehri

Ancak lütfen ama lütfen artık bu şehre bu kadar acımasız davranmayalım.Köyümüzde nasıl yaşıyorsak öyle yaşamayalım.Kent kültürü denilen bir olgu vardır,kent kültürü denilen bir adap,terbiye vardır.İstanbul cadde ve sokakları tükürükten,sigara izmaritlerinden,çöpten geçilmez oldu.

LÜTFEN AMA LÜTFEN YERLERE TÜKÜRMEYELİM VE YERLERE SİGARA İZMARİTİ ATMAYALIM.KÜÇÜCÜK GİBİ GÖRÜNEN BU OLAY 20 MİLYONLUK BİR KENTTE ÇÖP YIĞINLARINA ULAŞIYOR….

LÜTFEN BİRAZ KALİTE,BİRAZ ADAP,CEP TELEFONLARI İLE AVAZ AVAZ KONUŞMAKTAN,ÖZEL HAYATINIZI ULU ORTA KONUŞMAKTAN,BACAKLARINIZI AÇIP METRODA,METROBÜSTE,TRAMVAYLARDA VE OTOBÜSLERDE ETRAFA RAHATSIZLIK VERMEKTEN ARTIK VAZGEÇELİM.YIL OLDU 2023.ARTIK BUNLARI KONUŞMAMIZ VE HATIRLATMAMIZ ÇOK ÜZÜCÜ KIYMETLİ İSTANBUL’LULAR.

İSTANBUL İÇİN MUHTEŞEM BİR HABER

Yeme içme sektör profosyonellerinin yakinen bildiğ MICHELIN YILDIZI artık İstanbul’da.Dünyaca ünlü Michelin lokanta değerlendirme listesine İstanbul’dan 54 işletmeyi aldı ve bunlardan dördüne yıldız verdi.. 

Dünya kenti diyerek gurur duyduğumuz bu kentte yeme içme sektörününde önemini artık kavrama zamanı geldi geçti.Başta kültür ve turizm bakanlığı olmak üzere tüm sektör temsilcileri artık bu konuyu gündeme taşımalı ve gerçekten söz sahibi ülkeler ve kentler listesine girmeliyiz.

Yüzlerce restaurant markamızın olduğu 20 milyonluk istanbul’sa sadece 4 marka yıldız alabildiyse eğer bunun üzerinde çok düşünülmeli ve çalışılmalıdır.Bana göre idare eder ancak yinede çok üzüntü vericidir.

Artık şiş kebap,lahmacun,türk lokumu tantanasından çıkmalıyız ve dünya ile yarışır hale gelmeliyiz.Bu konuda gerçekten dünya listelerinde olan şeflerimize çok iş düşmektedir ve elbetteki sonrası bakanlık ve lobi çalışmaları.

İLERLEYEN GÜNLERDE BU KONU HAKKINDA ÇOK FAZLA GÖRÜŞÜM OLACAKTIR.LÜTFEN TAKİP EDİN….

EVET BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ NE DİYOR,ŞEHRİMİZİ VE İLÇELERİMİZİ BİRLİKTE YÖNETELİM.O HALDE BU ŞEHİRDE YAŞAYAN NE KADAR AKİL İNSAN VARSA ONLARA DANIŞILMALI VE FİKİR ALINMALIDIR.BENİM HADDİME DEĞİL BAŞKANLARA AKIL VERMEK,ANCAK BENDE BİR VATANDAŞIM,36 YILLIK TURİZMCİ,GAZETECİYİM VE DOĞMA BÜYÜME İSTANBUL’LUYUM…..

ÖNCE ŞUNU BİLECEĞİZ VE TAM ANLAMI İLE İÇİMİZE SİNDİRECEĞİZ.İSTANBUL’UN BAŞTA NEW YORK OLMAK ÜZERE,NE LONDRA’DAN,NE ROMA’DAN,NE VİYANA’DAN NEDE PARİS’TEN EKSİĞİ VARDIR…

DÜNYADA İKİ KITA ARASINDA OLAN BAŞKA ŞEHİR YOK !….BU MUHTEŞEM BOĞAZ BAŞKA HİÇ BİR ÜLKEDE YOK !…

Bu şehrin tek eksiği şehir kültürümüzün olmayışı ve belediyelerin yıllardır beton atmaktan öteye gidememiş olmaları.Son yıllarda merhum Kadir Topbaş ile başlayan,Son başkan İmamoğlu ile devam eden bir kent kültürü oluşmaya başladı.Yapılan

işler,atılan adımlar ve temeller kayda değer,ancak lütfen ve lütfen önce bu şehri karmaşadan kurtaracak ve yeşil,yemyeşil bir kent haline getireceksiniz.

BU KONUDA ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİM VAR ?

Kesinlikle İstanbul merkezine giriş yasaklanacak ve ücrete tabi olacak.İsparklar hemen ve acilen yeniden düzenlenecek ve ana arterlerde olan isparklar kaldırılacak,yollar tıpkı Abdiipekçi caddesinde olduğu gibi yayaya büyük,araç trafiğine dar bir hale getirilecek ve sağlı,sollu araçlar şiddetle oralardan kaldırılacaktır….

Valikonağı caddesi,Rumeli caddesi,Halaskargazi caddesi kesinlikle isparklardan arınacak ve Maslak plazalara kadar aynı NEW YORK 5.cadde gibi dünya markaları ile donatılacak tek bir araç park edemeyecek ve bilinen tüm yeme içme markalarına destek olunac ve ayrıca modanın başkenti bu caddeler olacak….

İSTİKLAL CADDESİ KESİNLİKLE ARAÇ TRAFİĞİNE YENİDEN AÇILMALIDIR.NEDENİ,NİÇİNİ MALUMDUR.MERHUM VİTALİ HAKKO BEY BUNU DEFALARCA DİLE GETİRMİŞ,SONRASINDA VAKKO BİNASINI SATMIŞTI…

Bebek Cevdetpaşa caddesi kesinlikle şımarık jetseti arabalarından kurtarılacak ve o cadde başından sonuna kadar tıpkı Nispetiye caddesinde olduğu yol daraltılacak ve yayalar bir nefes alacaktır.

Bu nasıl bir çirkinliktir bu nasıl bir görgüsüzlüktür,kafelerin önüne milyon dolarlık arabalarını park edip birde vale terörüne sebep olmak…

AYNI TEKLİFİM EMİRGAN SÜTİŞ VE RUMELİHISARI KAFELERİ İÇİNDE GEÇERLİDİR.ARABAN YOKSA,KAFEYE YAYA GİRİYORSAN YÜZÜNE BAKAN YOK,ARABAN VARSA VALE ÜCRETİ 70 TL.BUYRUN EFENDİM.
 
YETER ARTIK BU GÖRGÜSÜZLÜK VE ŞIMARIKLIK ORTADAN KALKMALI….
 
ÖNERİLER DEVAM EDİYOR !
Çırağan caddesi girişinde bulunan FOUR SEASON OTEL’in tam karşışında bulunan çirkin duvarın Beşiktaş belediyesi yada
otel yönetimi tarafından grafiti yada mimarsinan öğrencilerine mutlaka verilmesi ve bir sanat duvarının gerçekleşmesi.

BU ARADA ÇIRAĞAN CADDESİ YENİLENMESİ İÇİN SAYIN İMAMOĞLU VE EKİBİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLER….

Beltur Burgerler hayırlı olsun.Çok güzel br düşünce…

Zeytinburnu Sahil düzenlemesi.Çok güzel ve muhteşem.

İBB Ataşehir bahçe market muhteşem.Mutlaka ziyaret edin.

VE BU SAHİL BANDI İÇİN BİR DAHAKİ YAZIMDA BÜYÜKŞEHİRE BİR ÖNERİM OLACAK….

  Taksimde meydana gelen patlamada vefat eden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.Terörün her türlüsünü lanetliyoruz!

  Sedat Karagöz ile ” İstanbul 7 Tepe 7 Haber ” By Sedat Karagöz İstanbul News Office / Janbolat Khanat Almaty Culture & Art News Office

  Sedat Karagöz ile ” İstanbul 7 Tepe 7 Haber ”

  14 KASIM PAZARTESİ 2022

  Çok kıymetli meslektaşlarım,turizmci duayen dostlar,sektörümüzün kıymetli çalışanları ve www.wmwnewsturkey.com ve    www.wmwnewsworld.com  üyeleri.

  Bugünkü hashdag’imiz #istanbulsenbirefsenesin

  Gittik,gördük,gezdik,yedik,içtik,vatandaşlarla sohbet ettik.Ne iktidar,ne muhalefet partisi gözetmeksizin herkesin hakkını verdik,vermeyede devam edeceğiz.Bu arada bilmenizi isteriz ki tavsiye ettiğimiz markalar ile zerre ilişkimiz yoktur,reklam peşinde değiliz,formatımız buna uygun değildir.Eleştirilerimizden lütfen hiç kimse rahatsız olmasın,kırılmasın.Tek bir amacımız var efsane bir İstanbul’u el birliği ile yeniden yaratmak.

  İSTANBUL’UN YÜKSELEN DEĞERLERİ,İLÇELER VE KIYMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARI ( 3 )

  FATİH BELEDİYESİ,İSTANBUL’UN EN HUZUR VEREN İLÇELERİNDEN BİRİ FATİH.

  Teşekkürler çok kıymetli belediye başkanımız Sayın M.ERGUN TURAN

  Öne çıkan övgüler.Kapalıçarşı restorasyonu,ve ödül alan Yedikule Hisarı Restorasyonu.

  Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Ekrem İmamoğlu’na buradan şükranlarımı sunuyorum.Zira 150 gün 150 projesini yakinen takip ediyorum.

  Bu canım İstanbul için her kim bir tuğla üstüne tuğla koyuyorsa,her kim bu canım şehir için birşeyler yapıyorsa,başımızın üstünde her zaman yeri olacaktır.Kaybettiğimiz Şehreminilere allahtan rahmet diler,saygı ile anarız,hayatta olanlara ise sağlık,sıhhat,afiyet ve uzun ömürler diliyoruz.

  Efsane yatırımlar,restorasyonlar,tadilatlar ve yenilikler hız kesmeden devam ediyor.

  Teşekkürler sayın Ekrem Başkan.

  Öncelikle bir efsane olan Rumelihisarüstü,Aşiyan arasındaki finüküleri bir deneyin.Aşık olacaksınız.Ve en büyük sürpriz Aşiyan çıkışında muhteşem bir boğaz sizi karşılıyor ve hemen önünüzde Küçüksu ve Anadolu Hisarı tekneleri.Vardıktan sonra Sabancı öğretmenevinde yada millisaraylar kafede mutlaka bir çay yada kahve molası.

  ve diğer efsaneler.Yerebatansarnıcı bir rüya.Son ayların sürpriz eseri mutlaka görün ŞEREFİYE SARNICI.Tadilatta olan karasurlarımız ve nice tarihi eserin günyüzüne çıkarılması.

  RUMELİHİSARI YENİDEN TARİHE EVSAHİPLİĞİ YAPMAK ÜZERE.VE ÇOK BÜYÜK BİR ATILIM DAHA.

  İstanbul’un 1.600 Yıllık Geçmişe Sahip “Kayıp” Sarayı Bukoleon Restore Ediliyor.Bukoleon Sarayı restore ediliyor. İstanbul’un 1.600 yıllık geçmişe sahip olan yapısı, uzun yıllardır kaderine terk edilmişti. Saray, açık hava müzesi olmaya hazırlanıyor.

  Bizans döneminden kalma saray, Marmara Denizi kıyısında, Hipodrom, Küçük Ayasofya gibi tarihi alanlara komşu bir konumda bulunuyor. Aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer alan saray sonunda ilgililer tarafından hatırlanmış durumda.

  İSTANBUL’UN GÖZE ÇARPAN İLÇELERİ.BU AYIN EN ETKİLİ İLÇESİ SANCAKTEPE BELEDİYESİ VE İLÇESİ OLDU.MUHTEŞEMSİNİZ SAYIN BAŞKAN,TEŞEKKÜRLER SAYIN AV.ŞEYMA DÖĞÜCÜ.ADETA YENİDEN BİR KENT YARATMIŞINIZ.VE VATANDAŞ SİZİ ANLATA ANLATA BİTİREMİYOR.

  HAFTANIN ÖNE ÇIKAN MARKALARI.MUTLAKA ZİYARET EDİN.

  Esenşehir Mahallesi Baraj Yolu Caddesi Ağaoğlu Eltes Güneşi Sitesi D2 Blok No:17, 34776 Ümraniye/İstanbul
  iSTANBUL’UN GÖRÜLMEYE DEĞER EN ETKİN AVM’Sİ,MUTLAKA ZİYARET EDİNİZ.

  İSTANBUL METROPOL AVM / Ataşehir Bulvarı Ataçarşı, Istanbul 

  İSTANBUL’DA NELER OLUYOR ? 

  Çok uzun yıllardır İstanbul’un üzerine kabus gibi çöken 3 dev binadan biri nihayet ehil ellerde hayat buluyor.Maslak’ta bulunan ilk adıyla Hattat’lara ait olan DIAMOND OF ISTANBUL adlı demir yığını nihayet muhteşem bir projeyle MASLAK’ta hayat bulacak.

  Yıllardır hangi medya grubunda olursam olayım yazmıştım.Bu demir yığınının üzerinde yer alan vinçler bir faciaya neden olmadan ne zaman kaldırılacak demiştim.Ve nihayet bir facia olmadan olay çözüldü.

  Türkiye’nin en büyük İnşaat şirketlerinden biri olan RAMS GLOBAL başkan yardımcısı ve ceo’su Sayın Faruk Bülbül Hattat’lardan o demir yığınını aldıklarını ve ” RAMS BEYOND ” adı ile muhteşem bir yapıya dönüştürüceklerini açıkladı.Yürekten kutluyoruz….

  Umarım yakın bir gelecekte Hacıosman’daki Uran ailesine ait metruk otel ve Zincirlikuyu’daki o meşhur gökdelenler de ehil ellerde yaşam bulur.

  İSTANBUL’UN TARİHİ VE DOĞAL DOKUSU BOZULMADAN GÜNÜMÜZE KADAR GELEN İLÇELER VE MARKA SEMTLER….

  İstanbul’umuzun el değmeden,yıkmadan,kırmadan,dökmeden modernleşen ilçesi SARIYER.Efsane olmuş onlarca semti ile sayfalar yetmez anlatmaya.

  Ben doğma büyüme Şişli’yim,ama hayatım boyunca en çok nereye gittim ve gidiyorum biliyormusunuz ? Sarıyer’e.Deniz kenarında bir çay kahve içmek bir ömre bedel.Rumelikavağı,Eminönü arasındaki her saat yapılan İBB şehirhatları tekneleri,ara ara sefer yapan İBB şehirhatları gemileri bir ömre bedel.

  Köfteci Yusuf’ta yapılan enfes bir kahvaltı,içli köfte ve diğer yiyecekler anlatmakla bitmez.Fiyatlar ise çok makul.Köfteci Yusuf’un bildik menüleri dışında kahvaltılarını ısrarla tavsiye ederim.

  Mutfakta sadece bayanların çalıştığını,müdürlerinden şefine,garsonlarına kadar ekibin muhteşem olduğunuda söylemem gerek.Müdür Habip Doğruel ve birlikte çalıştığı iş arkadaşları güler yüzleri,hızlı servisleri ile tüm müşterileri memnun ediyorlar,ve herkes mekandan mutlu,mesut ayrılıyor…

  Çok teşekkür ederiz sayın başkan,Sayın ŞÜKRÜ GENÇ bey.İyi ki varsınız.Sayın Başkana bir kaç önerimiz,tavsiyemiz olacak haddimiz olmadan…

  Deniz kenarına ,Martı heykelinin olduğu yere mutlaka bir SARIYER BB Kafe açılmalı.Zira bir kahvaltı tabağının 75.00 Tl.Olduğu,bir bardan çayın 7,5 Tl.olduğu SARIYER SPOR KAFETERYASI artık vatandaşı zorluyor.Evet vatandaş yemeğini alıp oraya gidebiliyor,ancak tam karşışında bulunan KÖFTECİ YUSUF’ta muhteşem bir kahvaltı ve sınırsız çay 56.00 Tl iken orada bir fincan çaya 15.00 Tl vermek biraz üzücü oluyor….

  SARIYER YAKIN BİR GELECEKTE,BİR BALAT,BİR KARAKÖY BİR KADIKÖY NEDEN OLMASIN ?

  Sayın ŞÜKRÜ GENÇ başkana bir öneri.

  Sarıyer’de aşık olduğum bir sokak.DURSUN FAKIH sokak.Neden restore edilip,halkla bütünleşerek,kimsenin hakkını yemeden,kafelere,yeme içme mekanlarına,kütüphanelere dönüşmez….

  Ve sezonluk balık satıcılarının dermeçatma yerleri,ve teknelerin önünde bulunan balık lokantaları.Lütfen elbirliği ile elden geçmeli ve daha şık ve daha ucuz hale getirilmelidir.Aksi halde işleri her geçen gün azalacaktır….

  Şimdilik bu kadar efendim,birkaç gün sonra görüşmek üzere,lütfen öneri,görüş,eleştiri ne varsa,isterseniz aşağıdaki kutudan,yada sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com dan yada skaragoz1@gmail.comdan olmadı WHATSAAP 05417329064 ten bana istediğiniz an yazabilirsiniz.Görüşmek üzere….

    ____________________________________________________________________

   Sedat Karagöz ile ” İstanbul 7 Tepe 7 Haber ” By Sedat Karagöz İstanbul News Office / Janbolat Khanat Almaty Culture & Art News Office

   Sedat Karagöz ile ” İstanbul 7 Tepe 7 Haber ”

   7 KASIM PAZARTESİ 2022

   Çok kıymetli meslektaşlarım,turizmci duayen dostlar,sektörümüzün kıymetli çalışanları ve www.wmwnewsturkey.com ve    www.wmwnewsworld.com  üyeleri.

   Bugünkü hashdag’imiz #istanbuldaneleroluyor

   İlerleyen günlerde İstanbul’umuz için kıymetli önerilerimiz,eleştirilerimiz,tavsiyelerimiz ve semt sakinlerinin görüşleri burada yer alacak.

   Bugün ara ara İstanbul’un güzelliklerinden bahsedeceğiz.Ara ara dedim zira İstanbul gerçekten tarihinde hiç görülmediği kadar vatandaş kirliliğine sahne oluyor.

   Nedir vatandaş kirliliği ? Efendim özellikle Suriye’lilerin İstanbul’a yerleşmesi ile,Turist sayısının milyonların üzerine çıkması sebebi ile İstanbul ve özellikle Şişli,Beyoğlu,Tarihi yarımdada sokak ve caddelerin pisliğini anlatmaya kelimeler yetmez.

   Belediyelerin emekçi görevlileri sabahın köründe temizliğe başlasalarda,İstanbul maalesef çöp ve özellikle sigara izmaritlerinden geçilmiyor.

   İstanbul’un 39 ilçesi vardır. Bunlardan 25’i Avrupa Yakası’nda; 14’ü ise Anadolu Yakası’nda bulunur.Ve biz medya grubumuz olarak başta ben tüm ilçelerimizi tek tek geziyor,inceliyor,en iyi yerlerde çay,kahve içip yemek yiyoruz.Bizlerin varlığından hiç kimse haberdar olmuyor.Dolayısı ilebire bir tüm gözlemlerimizi adaletli ve şeffaf yapmış oluyoruz.

   Zira Bu şehirde her türlü övgüyü hak eden belediyeler,belediye başkanları ve yeme içme mekanları var.Yazılarımızda her hafta bunlardan söz edecek ve sizlere yazacağız….

   __________________________________________________

   “MARİFET İLTİFATA TÂBİDİR, MÜŞTERİSİZ META ZÂYİDİR. İLTİFATSIZ MAL ZÂYİDİR.”

   Şişli ilçesi.Doğup büyüdüğüm,58 yıldır yaşadığım,aşık olduğum bir ilçe.Osmanbey’de doğdum büyüdüm.Ancak belli semtleri hariç uzun uzun analatamayacağım kadar eski günlerini aratır oldu.

   Özellikle Mecidiyeköy meydanı ve caddeleri içler acısı.Enson sayın başkan ne zaman oralarda gezdi bilemiyorum ancak ŞİŞLİ ne yazıkki Elmadağ Divan oteli önünden başlayarak Maslak semtine kadar Trafiği ile,üç sıra olmuş parkları ile,birkaç marketin adeta caddeye taşarak yapmış olduğu çevresel kirlilik ile,akşam üstü meydana dökülen işportacıları ile,kadınları sürekli durdurup adeta yol keserek ellerindeki güzellik merkezi kartlarını zorla vermeleri ile,ve bazılarını meydanda bulunan merkezlere çıkarmaları ile,sabah akşam otobüs duraklarında bekleyen vatandaşların çektiği çile ile adeta yaşanmaz bir ilçe olmak üzere.

   Bu arada Ekrem başkanın meydan düzenlemesi ile biraz nefes aldığımızı belirtmek isterim.Teşekkür ederiz bir kez daha.Ve sayın Muammer başkan en önemlisi Şişli’yi adeta sarıp sarmalamış olan afiş kirliliği.Gayrimüslüm mezarlıkların duvarlarına yapıştırılan binlerce afiş beni ziyadesiyle üzmektedir.Lütfen bir çözüm bulunuz.

   Lütfen eski adliyenin önünden Şişli Camii önüne kadar olan alanda sağlı,sollu araç ve masa çirkinliği anlatılamaz boyuta taşındı.Evet bir nebze Halaskargazi’yi toparladınız teşekkür ederiz ancak daha çok iş var.

   Bakın Nişantaşı nasıl oldu.Neden Divan Otelinin Önünden Cevahir Avm’ye kadar olan caddeyi New York 5.Cadde gibi yapmazsınız.Büyükşehir ile birlikte çok mümkün.Aynı standartta kafeler,ünlü mağazalar,araçların park edemeği enfes bir ticari cadde.Rahatlıkla yürünebilen tıpkı Abdiİpekçi caddesinde olduğu gibi tek gidiş,tek dönüş.Bakınız Nispetiye caddesi oldu.

   Şişli’de bulunan hastane önleri.Aman yarabbim.Okmeydanı,Cemil Taşçıoğlu,Şişli Etfal daha neler neler.Hastane önleri adeta bir pazar yeri.Ne ararsan var….

   Bugünkü hashdag’imiz #istanbuldaneleroluyor

   İstanbul’da neler oluyor ? İstanbul’da çılgınlık boyutunda hamburgerçi,kahve ve dunkin donuts dükkanları,dönerci ve aklımızın alamadığı kadar DİŞ KLİNİKLERİ açılıyor neden ?  

   Sayın İBB Başkanı İMAMOĞLU’na günün sorusu.HALİÇ TERSANESİNDE YILLARDIR ÇÜRÜMEYE TERK EDİLMİŞ OLAN SALTANAT KAYIKLARININ SON DURUMU NEDİR EFENDİM ? 

   Sayın Başkanım ,Sayın İETT Genel Müdürümüz ,Yeşilköy halkının sizlerden çok uzun zamandır çözülemeyen bir ricası var.81 YEŞİLKÖY / EMİNÖNÜ Otobüslerinin yeniden sefere konulması.Zira yaşlı,engelli olan,Marmararay’a yürüyemeyen vatandaşlar çok üzgün.LÜTFEN.LÜTFEN.LÜTFEN

   _________________________________________________________________________

   İSTANBUL’UN YÜKSELEN DEĞERLERİ,İLÇELER VE KIYMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARI ( 1 )

   ÜSKÜDAR BELEDİYESİ,İSTANBUL’UN EN HUZUR VEREN İLÇESİ ÜSKÜDAR.

   Teşekkürler çok kıymetli belediye başkanımız Sayın Hilmi Türkmen

   Gezdik,Gördük,Yedik,İçtik Ve Karar Verdik En İyisi Sizlersiniz.

   ÜSKÜDAR HÜNKAR LOKANTASI / LEZZETLERİ TARTŞILMAZ BİR MEKAN,MUTLAKA ÇAYINIDA İÇİNİZ.

   ÜSKÜDAR PİLAVCI ORHAN.AYIKLA PİRİNCİN TAŞINI.BUNDAN ÖNCE YEDİĞİNİZ PİLAVLARI UNUTACAKSINIZ….

   ÜSKÜDAR ÇİMEN PASTANESİ.MUHTEŞEM TATLILAR,MUHTEŞEM BİR KAHVALTI VE TARİFSİZ BİR BALKAN BÖREĞİ.MUTLAKA DENEMELİSİNİZ…

   İSTANBUL’UN YÜKSELEN DEĞERLERİ,İLÇELER VE KIYMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARI ( 2 )

   TUZLA BELEDİYESİ,İSTANBUL’UN EN HUZUR VEREN YAŞANASI İLÇESİ TUZLA.

   Teşekkürler çok kıymetli belediye başkanımız Sayın Dr.ŞADİ YAZICI

   Gezdik,Gördük,Yedik,İçtik Ve Karar Verdik En İyisi Sizlersiniz.

   Benden önce ziyaret eden büyük üstatlar,gurmeler zaten burası hakkında epeyce yazmışlardı.Efsanelerini anlatmaya bazen söz yetmez,yaşamak gerek.FAZLA SÖZE GEREK YOK.TUZLA MERAKLI KÖFTECİ GERÇEKTEN BİR EFSANE….

   TUZLA BALIKHANE.BALIK VAR,BALIK VAR DEĞİLMİ.BUYRUN BAŞKA BİR EFSANE BALIKÇIYA..

   11 KASIMDA GÖRÜŞMEK ÜZERE.GÖRÜŞ ,ÖNERİ,TAVSİYE AKLINIZDA NE VARSA LÜTFEN YAZI SONUNDAKİ FORMU DOLDURUP GÖNDERİNİZ…

   _______________________________________________________________________________

   Sedat Karagöz ile ” İstanbul 7 Tepe 7 Haber ”

   3 KASIM PERŞEMBE 2022

   Çok kıymetli meslektaşlarım,turizmci duayen dostlar,sektörümüzün kıymetli çalışanları ve www.wmwnewsturkey.com ve  www.wmwnewsworld.comüyeleri.

   Uzunca bir aradan sonra yazılarıma yeniden başladım.

   Malum yaklaşık 2 yıldır tedavi görüyordum.Yanımda olan tüm dostlarıma buradan bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

   ilk yazımda İstanbul’u yerden yere vurmayacağım,ancak diğer yazılarım bu kadar masum olmayacak maalesef.

   Efendim beni tanıyanlarınız bilir,eğriye eğri,doğruya doğru derim.Yaşamım boyunca hiç eğilip,kalkmadım,yüzlerce kez kaleme aldığım turizm yazılarımda da bu hep böyle oldu.

   Nafile dünya 40 yıldır ben yazıyorum,dünya değişiyor,İstanbul tam tersine rezil bir kent oluyor.

   Doğma büyüme bir İstanbul aşığı olarak elbette İstanbul için rezil başlığını atmak istemezdim ama artık çileden çıkıyor ve akıl sağlığımızı kaybediyoruz.

   Tahammülsüz bir toplum olduk.

   Otobüs şöförü yolcuyu dövüyor,yolcu otobüs söförüne demirle saldırıyor.Yolda yürürken bir omuz atma yada kaza ile bir çarpışma bıçaklamadan cinayete kadar gidiyor.

   1 liralık wc ücretinde adam öldürüyoruz.

   Canım İstanbul.Hangi güzelliğinden bahsetsem acaba.Bir dünya şehri İstanbul.

   Büyük şairin Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği gibi,

   Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!
   Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.
   Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
   Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.

   Gerçekten bir ömürsün sen İstanbul,Sadece bir semtini sevmek bile ömre değer.Büyük usta Mihrabat korusundan İstanbul’u yazarken böyle söylemişti.Şimdi herkesi Mihrabat korusuna davet ediyorum,bakın bakalım ömre değer İstanbul’dan geriye ne kaldı ?.

   Vapurunda bir simit yemek, bir çay içmek.Var mıdır dünya üzerinde böyle bir keyif.Elbette yoktur.

   Ne New York’ta,Ne Paris’te,Ne londra’da,Nede Roma’da.Mesleğim gereği Dünyayı geziyorum.Bu güne kadar el birliği ile mahvedilmiş başka bir kent inanın görmedim.Bunca güzelliği göz ardı etmemiz elbette mümkün değil,ama İstanbul’da kıyamet inanın çok yakında kopacak.Neden mi ?

   Malum her gün bir semtte binalar çöküyor,gözlerimizin önünde binalar çöküyor efendim,çöküyor…

   Artık küp doldu taştı,öyle böyle değil.İtirazı olana şunu öneriyorum.İki İstanbul var.Gündüzü ayrı,gecesi ayrı.Alın elinize dolu bir İstanbul Kart şöyle bir kenti gezin.

   Köprülerden geçin,dağlara taşlara bir bakınız efendim.Şimdi bu yazımdan sonra neyleyim ben canım İstanbul’da,boğazda,vapurda simit çay keyfini.Neyleyim ben beton dünyasında yaşamayı.Neyleyim ben yeşilin yerini alan gri İstanbul’u diyebilirsiniz….

   Biraz soluklanın ve büyük üstat Minur Nurettin Selçuk bestesi ile şöyle bir yıllar öncesine bir gidin efendim…..

   Aşağıda yazdıklarımı yıllarca İstanbul valilerimize yazdık.Benim gibi sayısız İstanbul aşığı kaleme yazdı.

   Büyük kalem Hıncal Uluç 40 yıldır boyunca bıkmadan usanmadan yazdı efendim ve bizde yazmaya devam ediyoruz.

   Sayın Valim,Sayın belediye başkanım sizlere böyle bir merhaba demek istemezdim ancak inanın gerçek tüm çıplaklığı ile ortada.Sizi pimi çekilmiş bir el bombası bekliyor.Öyle ki İstanbul artık çığırından çıkmıştır,İstanbul çıldırmıştır.İstanbul halkı gerçek anlamda travmatik bir durumdadır.

   Hoşgörü,sevgi,saygı maalesef bitmiştir…

   HAYAT PAHALILIĞI,EKONOMİ,TRAFİK,CADDELER,YOLLAR İŞGAL ALTINDA.İSPARK İPİN UCUNU KAÇIRDI,MAHALLE ARALARIDA İSPARK OLDU.İSTANBUL ŞANTİYE HALİNDE.HAFRİYAT KAMYONLARI,

   İŞ MAKINALARI,BETON MİXERLERİ,TIR KAMYONLARI ŞEHRİN HER YERİNDE TERÖR ESTİRİYOR..

   DEV KAMYONLAR GECE GÜNDÜZ ŞEHRİN GÖBEĞİNDE…

   Taksi terörü ayrı bir felaket.elinde tespih müşteri bekleyenler,saç sakal,kot pantolonu kir pas içinde şöförler,3 ayrı tarife ile,sarı,siyah ve mavi taksiler.

   Taksim,Elmadağ’dan Maslak istikametine kadar,Lütfen ama lütfen karşılıklı olarak bu caddeyi bir izlesin yöneticilerimiz.

   Beşiktaş yeni trafik düzeni ile eskisini aratıyor,Bebek Cevdet Paşa caddesi jetsetin lüks arabaları ile herkese kabus yaşatıyor.Etiler Nisbetiye caddesi yol daralması ile birlikte sayısız markanın kapanmasına neden oldu.

   Merhum Kadir başkan ne yaptı,İstanbul Emniyet müdürü ne yaptı artık bilemiyorum…

   Taşıtlar ispark ile birlikte iki hatta üç sıra olmuş halde,sorumsuzca sıralanıyor.Şişli belediyesi artık ipin ucunu iyiden iyiye kaçırmış durumda.Muammer başkan ne yapacak bilemiyorum,Sağolsunlar Sarıgül ve İnönü epeyce bir unu sermişlerdi.

   Sayın Muammer başkanı bir gazeteci olarak bir kez olsun sokak ve caddelerde görememiştim efendim.Aman yarabbim,Elmadağ’dan Mecidiyeköy meydanına kadar,Tüm mağaza,kafe ve restaurantlara dışarı masa atma izni verilmiş.Bu masa atma izni adeta ikinci bir dükkan açmaya kadar gitmişti.Caddelerde kafelerin brandalı dükkanlarından yürümek olanaksız hale gelmişti.Sağolsun İBB hepsini kaldırdı rahat bir nefes alındı.

   Peki marketlerin sokağa taşan tezgahlarına ne dersiniz.Buyrun her biri birer manav dükkanı açmış sokağa.Şişli camiinin karşı sırası başka bir felaket.Mecidiyeköy meydanı artık beni düzenleyin diye bağırıp duruyor dedik yıllarca.

   ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ EKREM BAŞKAN.

   Tek bir yeşil alan yok.Köprünün altı adeta Şişli emniyet müdürlüğünün otoparkı olmuştu.Başkan Sarıgül,Topbaş zamanı yapılan Ali Sami Yen TORUNLAR gökdelenlerini hiç sormayın.Sözüm ona Mecidiyeköy’e yeşil alanı ile hayat verecekti.

   Verdi verdi.50 / 100 ağaç kendine hayrı yok.Ne GS oteli bitti,nede yeşil bir hayat başladı…

   GS OTELİ REKLAM PANOSU OLARAK KULLANIYOR EFENDİM.

   BU ARADA SAKIN UNUTTUĞUMU SANMAYIN,YÜZLERCE KEZ YAZDIM.REINA VE SUADANIN ÖNÜNDEN

   BİR TEKNE İLE KİM NE ZAMAN GEÇTİ ACABA.BİNLERCE,YÜZBİNLERCE TEKNE İÇİNDE TURİSTLER BURADA NELER OLDU DİYE SORUYOR.

   YAHU ARKADAŞLAR HADİ REİNA EH BİRAZ KAPANDI,YAHU SUADA YANİ GS ADASINDAKİ BU MANZARA REZALETİ NE ZAMAN BİTECEK DEMİŞTİM AYLARCA,BU YAZ ADA TOPARLANDI,AMA İNANILIR GİBİ DEĞİL DEVASA BERGEN FİLMİ AFİŞLERİ İLE DONATILDI BU DEFA.GÜZELİM İSTANBUL BOĞAZININ TAM ORTASINDA BERGEN FİLMİ AFİŞLERİ.

   Taksim meydanı.Gündüz ayrı bir cehennem,gece ayrı.Allah rızası için bu beton aşkından ne zaman kurtulacağız.Taksim meydanını binlerce ağaç ile yeşillendirmek bu kadar mı zor.Zaten Roma meydanı gibi bir tek tarihi binadan,eserin yok.Bir tek Atatürk anıtın var.

   Taksim camii nispeten hayat verdi ancak,sol tarafta kalan hamburgerciler oradan kalkmadan,Klise gün yüzüne çıkmadan ve muhteşem bir şekilde ışıklandırmadan olmayacak.Klise vakfıda bu arada her yıl milyonlarca kira alıyor o dükkanlardan.

   Meydana 24 saat açık alkolsüz kafeler yapmak,hatta Beltur’un işleteceği kafelerin olması iyi olmaz mı.Hem kaliteli hemde ucuza insanlar alışveriş sonrası bir soluklansalar da,

   The Marmara’nın fahiş fiyatlarından kurtulmazlar mı ?…

   Gezi parkında elbette bir Beltur kafe var,ama yetersiz ve uygun değil.Gezi parkı hani dünya çapında bir park olacak çok ses getirecekti.

   TAKSİM MEYDANI GECE BAŞKA BİR DÜNYA.ONLARCA SEYYAR SATICI,UYUŞTURUCU SATICILARI,KADIN SATICILARI,SURİYELİLERİN KENDİLERİNE KURDUKLARI BİR DÜNYA.SURİYELİ TRAVESTİLER,GEYLER VE FAHİŞELER…BELLİ BAŞLI TÜM NARGİLE KAFELERDE.TIRNAK İÇİNDE BELİRTİYORUM,ÇOĞUNDA SURİYELİ,İRANLI KADINLARIN PAZARI OLUŞMUŞ DURUMDA…

   AKSARAY,YENİKAPI.BURASI TÜRKİYE DEĞİL.

   ÖZBEKİSTAN,KAZAKİSTAN,TACAKİSTAN,SOMALİ,SUDAN,NİJERYA VE BEYAZI İLE,SİYAHI İLE BAŞKA BİR DÜNYA.

   PAVYONLAR,GECE KLÜPLERİ,BARLAR İNSAN AVINDA…

   ANLATMAYA SAYFALAR YETMEZ GİDİLECEK GÖRÜLECEK YAŞANACAK….

   İstanbul taksileri ne zaman çağdaş bir hal alacak.

   Gece gündüz terör estiren,müşteri beğenmeyen,arabayı teslim edicem,karşının taksisi değilim,kısa mesafe alamam, deyip,biraz zorlarsan koltuğun altından haydarı çıkartacak olan taksi şöförlerine ne zaman dur denilecek.

   Bu şehirde yaşamanın her geçen gün kabus olduğu bir dönemde,bizler nereye gideceğiz.Hiç bitmeyen inşaat trafiği,yeni yeni yerleşim birimlerin oluşturulması,zaten patlama noktasına gelmiş trafiğin,günün her saatinde ve hemen hemen her yerde olması(sadece belli saatlerde ve köprü gibi belli yerlerde trafik olurdu),her geçen gün göçe adeta teşvik etmesi,istanbul’u artık yaşanmaz bir yer olmaya doğru sürüklüyor.

   Bu güzelim şehir,artık daha fazla kalabalığı kaldırmaz.

   Dilim varmıyor dahasını yazmaya.Dilim varmıyor canım İstanbul’umu bu kadar kötülemeye.Ama olmuyor.Yüzlerce gökdelenin arasında,yüzlerce sevimsiz avm nin içinde,çiçekten,böcekten yoksun yaşamak olmuyor.Görmezden gelelim diyeceğim oda olmuyor.

   Bu kent bizim.Burada doğduk,büyüdük bu yaşa geldik.Burada öleceğiz.

   BU KENT BİZİM…

   ARTIK SON SÖZÜM İSTANBUL’UN BELEDİYE BAŞKANI SAYIN EKREM İMAMOĞLU’NA.BAŞKANIM BU YAZDIKLARIMDAN BİRKAÇINI HALLEDİN,İSTANBUL’LU HEYKELİNİZİ DİKER.AKSİ HALDE GELEN GİDENİ ARATIR.SİZE AYLARDIR ÖVGÜLER YAĞDIRIYORUZ.ŞİMDİ ARTIK İSTANBUL’LUYU MUTLU ETME ZAMANI.MUHTEŞEM İŞLER YAPIYORSUNUZ,150 GÜN 150 PROJE İNANILMAZ İŞLER.METROLAR,PARKLAR,KREŞLER,YURTLAR,FİNÜKÜLER İNANILMAZ BAŞARI.YETER Mİ ? ELBETTE YETMEZ BAŞKANIM YETMEZ…

   Bir sonraki yazım Ataköy sahili konutları,Zeytinburnu sahil konutları,istanbul,Ataşehir,Sancaktepe,Tuzla,İstanbul’da 2023 Turizmi nasıl olacak,İstanbul Michelin Yıldızı ve en iyiler,en kötüler.

   7 KASIM PAZARTESİ GÖRÜŞMEK ÜZERE

   About Post Author

   JANBOLAT KHANAT

   JANBOLAT KHANAT FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR Thank you very much for everything.Very nice to know you.If there is anything I can do please write for me... jk@wmwnewsturkey.com GSM+ 90 541 732 90 64 ( TURKEY ) ISTANBUL +7 702 230 42 17 KAZAKİSTAN jk@wmwnewsturkey.com
   Happy
   Happy
   100 %
   Sad
   Sad
   0 %
   Excited
   Excited
   0 %
   Sleepy
   Sleepy
   0 %
   Angry
   Angry
   0 %
   Surprise
   Surprise
   0 %

   Average Rating

   5 Star
   0%
   4 Star
   0%
   3 Star
   0%
   2 Star
   0%
   1 Star
   0%

   Leave a Reply