Sağlık Turizmindeki Başarılı Uygulamalar, Türkiye’ye Olan Talebi Arttırıyor / Turizm İşletme Yatırım / Janbolat Khanat / Almaty News

0 0

Sağlık Turizmindeki Başarılı Uygulamalar, Türkiye’ye Olan Talebi Arttırıyor / Turizm İşletme Yatırım / Janbolat Khanat / Almaty News

Türkiye; sağlık hizmetlerinde taşıdığı Avrupa standartları, yetişmiş sağlık personeli, modern klinik ve hastaneleri, hızlı operasyon becerisi, üst düzey hasta memnuniyeti, zengin termal su kaynakları, konforlu konaklama olanakları, ulaşım kolaylığı ve hizmet kalitesiyle, kısacası hem sağlık hem turizm alanında sahip olduğu başarıyla her sene çok sayıda sağlık turisti ağırlıyor.

Pandemi döneminde sekteye uğrayan sağlık turizmi faaliyetleri, pandemi şartlarının hafiflemesiyle tekrar ivme kazanırken, 2022’nin sağlık turizmi açısından oldukça başarılı bir yıl olacağı ifade ediliyor.

Tedavi olma veya sağlıkla ilgili “iyi olma” haline ulaşma amacıyla kişilerin bir yerden başka bir yere gitmesi kapsamında değerlendirilen sağlık turizmi; üç başlık altında toplanıyor: “Medikal Turizm”, “Termal Turizm ve SPA Wellness” ile “İleri Yaş ve Engelli Turizmi”. Bu kavramların detaylarına bakıldığında: Medikal turizm çerçevesinde ileri tedaviler (cerrahi müdahaleler, radyoterapi vb.), organ nakilleri, estetik cerrahi, göz, diş, diyaliz tedavileri vb. gerçekleştiriliyor.

Termal turizm; kaplıca tedavileri ve fizyoterapiler, hidroterapi ve egzersizler, klimaterapi gibi alanları kapsıyor. Yaşlı ve engelli turizmi ise yaşlı bakımı hizmetleri, engelliler için özel bakım ve gezi turları alanlarına yönelik faaliyetleri ifade ediyor.

Yüksek kalite ve düşük fiyatlar sağlık turizminde Türkiye’yi cazibe merkezi haline getiriyor

Avrupa, Balkanlar ve Orta Doğu ülkelerinin ağırlık gösterdiği sağlık turizmi pazarında Türkiye; en çok İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avustralya, Belçika, İtalya, İspanya, Avusturya, Yunanistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Rusya, Amerika, İran, Irak vb. ülkelerden ziyaretçi alıyor. Sağlık turizminde Türkiye’nin tercih edilmesinde Türkiye’de sağlık standartlarının Avrupa seviyesinde olması önemli bir etken… İşinde uzman sağlık personelinin varlığı, teşhis ve tedavide kalite, teknolojinin üst düzeyde kullanıldığı modern hastane ve klinikler, gerek transfer gerekse konaklama konularındakiüst düzey hizmet kalitesi de Türkiye’yi bu anlamda öne çıkarıyor. Son dönemde döviz kurlarında yaşanan hareketlilik de Türkiye’yi hem seyahat hem tedavi giderleri açısından bütçe dostu bir hale getiriyor. Bu noktada, hem tatil yapıp hem de bu süreçte tedavisini gerçekleştirmeyi arzu edenlerin ilk tercihi Türkiye oluyor.

Sağlık turizmi alanında sahip olduğu imkanlarla son yıllarda atılım yapan Türkiye, 4 saatlik uçuş mesafesindeki ülkelerde yaşayan 1 milyar kişinin oluşturduğu potansiyelden pay alma amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Sağlık turizminin sejour turizme göre 3 kat fazla gelir getiren bir alan olması ise, bu segmentin ülke ekonomisi açısından önemini ortaya koyuyor. USHAŞ (Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş) tarafından yapılan açıklamaya göre; sağlık turizminde Türkiye’nin 2023 hedefi 1,5 milyon sağlık turisti ve 10 milyar dolar gelir…

Türkiye, tedavi ve cerrahi operasyonlardaki başarısıyla öne çıkıyor…

Medikal, termal ve ileri yaş sağlık turizminde uluslararası çapta yükselen değer konumunda olan Türkiye’de medikal uygulamaların sayısı ve memnuniyet oranı her geçen yıl artan bir grafik çiziyor. Yurt dışından tedavi ve çeşitli operasyonlar için ülkemize gelen sağlık turistleri estetik cerrahiden kardiyolojiye, göz cerrahisinden diş tedavilerine, obezite cerrahisinden organ nakillerine, kanser tedavisinden check-up uygulamalarına, çocuk hastalıklarından dermatolojiye çok geniş bir alanda sağlık hizmeti alabiliyor.

Yer altı ve yer üstü zenginlikleri, sağlık turizminde farklı kapılar açıyor.

Medikal turizmin yanı sıra sahip olduğu jeotermal kaynaklar bakımından termal turizmde de dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Türkiye’de sular; astım, bronşit, alerjik üst solunum yolu rahatsızlıkları, nefes darlığı gibi birçok hastalıkta tedavi edici nitelikte olmasıyla öne çıkıyor. Mükemmel bir doğal zenginliğe sahip ülkemizde Wellness turizmi de sağlık turizmi kapsamında her sene daha fazla ilgi gören bir alan…

Pandemi öncesinde yükselen trend, pandemi sonrası daha büyük bir ivme kazandı…

Sağlık turizmine tedavi-seyahat-konaklama ekseninde bakıldığında, 2020’nin başlarından itibaren yaşanan pandemi sürecinin bu alanda ne kadar etkili olduğu görülebiliyor.
Pandemi öncesinde ağırlıkla talep gören estetik, saç ekimi, diş tedavileri vb. kısıtlama sürecindeki uçuş yasakları, ülkelere gidiş dönüşlerdeki zorluklar gibi etkenlerle sekteye uğradı. Belli bir dönem yalnız acil hastalıklar için özel izinlerle Türkiye’ye seyahat edilebildi ki, bu durum Türkiye’nin sağlık turizminde imajının güçlenmesine yardımcı oldu.

Sektör profesyonellerinin görüşleri ise, sağlık turizmi hareketliliğinde 2022’de büyük artış olduğu ve bunun devam edeceği yönünde… Ayrıca, pandemi öncesinde halihazırda büyük talep gören tedavilerin yanı sıra, kanser, obezite vb. önemli cerrahi operasyonlar konusunda Türkiye’deki hastane ve kliniklere gelen taleplerin de artmış olduğu belirtiliyor.

“Sağlık” ve “turizm” iki ayrı kavram olarak güçlendikçe, ülkenin sağlık turizmindeki potansiyeli de artıyor

Türkiye, sağlık alanındaki başarılı uygulamaları, yetişmiş sağlık personeli ve güncel teknolojilere adapte olmuş modern sağlık tesisleriyle; termal, wellness ve üçüncü yaş turizmine imkan sağlayan zengin ve şifalı jeotermal kaynakları, huzur veren doğası, üst düzey işletmeleriyle sağlık turizminin “sağlık” kısmında rüştünü ispatlamış durumda. “Turizm” kısmı ise Türkiye’nin en güçlü yanlarından biri… Coğrafi konumunun getirdiği avantajla 3-4 saatlik uçuş mesafesinde 1-1,5 milyar insanın ulaşabileceği mesafede olan ülkemize dönük çok sayıda uçuş ve bununla birlikte gelişmiş ulaşım alt yapısı seyahat alanında Türkiye’nin elini güçlendiren unsurlardan.

Bununla birlikte sağlık turistlerinin konforlu şekilde konaklayabileceği çok sayıda otel, ayrıca sağlık hizmeti için hangi şehre gidilmiş olunursa oluşun turizm zenginliklerinden yararlanabilme imkanı Türkiye’nin sağlık turizminde taşıdığı büyük potansiyeli ortaya koyuyor.

Yetki belgesi denetimi, tanıtım, pazarlama ve birlik olma…

Türkiye, sağlık turizminde ne kadar büyük potansiyel taşısa ve bu alanda yurt dışından ne kadar talep alsa da halen tamamlanması gereken bazı eksikler bulunuyor. Bu noktada sektör profesyonelleri açısından Sağlık Turizmi Yetki Belgesi olmayan “merdivenaltı” işletme ve acente faaliyetlerinin önüne geçilmesine vurgu yapılıyor.

Tanıtım, pazarlama ve markalaşma her alanda olduğu gibi sağlık turizminin geliştirilmesinde de rol oynuyor. Yurt dışı fuarlara katılım, yurt dışında daha fazla tanıtım gibi unsurlar bu doğrultuda öne çıkıyor. Sektörde bir fiyat politikası belirlenmesi, sağlık turizminin her alanına teşvik ve desteklerin verilmesi, sağlık turizmi yatırımlarının İstanbul dışına da taşınması, mevzuattaki eksikliklerin giderilmesi ve en nihayetinde sektörün rekabet ile değil birlik, beraberlik ile büyüyeceği bilinciyle ilerlenmesinin önemi sektör temsilcileri tarafından altı çizilen noktalar arasında yer alıyor.

Dr.Mesut İnan ile Uluslararası Sağlık Turizmcileri İşverenler Sendikası (USTİS) Denetim Kurulu Başkanı ve GACELA GM & Kurucu Ortağı Hamdi Ceylan’ın katkılarıyla…

[everest_form id=”4530″]

About Post Author

JANBOLAT KHANAT

JANBOLAT KHANAT FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR Thank you very much for everything.Very nice to know you.If there is anything I can do please write for me... jk@wmwnewsturkey.com GSM+ 90 541 732 90 64 ( TURKEY ) ISTANBUL +7 702 230 42 17 KAZAKİSTAN jk@wmwnewsturkey.com
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply