YUSUF OZCAN : MASTER IN ART DIRECTION FOR FASHION DESIGN & HAUTE COUTERE…By Tony Bar

        By Tony Bar / New York / Istanbul / Doha

A Master of Haute Couture, elegance, class and perfection.

Yusuf Ozcan bir Haute Couture, zarafet, sınıf ve mükemmellik ustası.Meslek hayatunda 30 yılı geride bırakan kumaşın,makasın,iğnenin,tasarımın büyük ustası sınırları aşmaya hazırlanıyor…

The journey of fashion begins in America…

WMWNEWSTURKEY NEW YORK MODA EDİTÖRÜ TONY BAR,30 YIL TASARIM YAPMIŞ,YÜZLERCE ÜNLÜYÜ GİYDİRMİŞ OLAN,ANCAK HEP GİZLİ KALMAYI TERCİH ETMİŞ BU BÜYÜK USTAYI ” ARTIK GÜN YÜZÜNE ÇIKMA ZAMANINIZ GELDİ,DÜNYA MODA ARENASI SİZİ BEKLİYOR ” DİYEREK İSTANBUL’DA ZİYARET ETTİ…

Yusuf Ozcan draws his inspiration from a wide variety of sources; from architecture, an exhibition, a work of art or even an auction for antique lace, the possibilities are endless. He also masters the design process to perfection, every step of the way. It is this expertise and know-how, from workshop to runway that set him apart from all others.

Yusuf  Özcan ilhamını çok çeşitli kaynaklardan alıyor; mimari, bir sergi, bir sanat eseri ya da antika dantel için bir açık arttırma. Olanaklar sonsuzdur. Aynı zamanda tasarım sürecini mükemmel bir şekilde, her adımda ustalaştırıyor. Bu uzmanlık ve bilgi birikimidir, atölyeden piste diğerlerinden ayrıdır.

Yusuf Ozcan is one of the most successful haute couture designers in the world. His couture art reflects creativity, femininity, glamour, detail richness and craftsmanship at its highest level. At every haute couture show, he unveils sophisticated, elegant and refined looks fit for a princess.

Yusuf Özcan, dünyanın en başarılı haute couture tasarımcılarından biridir. Onun couture sanatı yaratıcılığı, kadınlık, sihir, detay zenginliği ve işçiliği en üst düzeyde yansıtır. Her haute couture şovunda, bir prenses için sofistike, zarif ve zarif görünümleri ortaya çıkarır.

Yusuf Ozcan In 1988 started presenting his collections in Istanbul,however this Spring,summer 2018 couture season marked a very special milestone, as he was included on the calendar as an invited member rather than an invited guest.

Yusuf Özcan 1988 yılında koleksiyonlarını İstanbul’da sunmaya başladı, ancak bu ilkbahar, yaz 2018 couture sezonunda davetli üye olarak takvime dahil edildiği için çok özel bir dönüm noktası oldu onun için…

VE AMERİKA’YA DAVET EDİLDİ…..AND INVITED TO AMERICA…

Building an international brand as a İstanbul designer is no easy feat, yet it is something that Yusuf Ozcan has succeeded with…

Uluslararası bir markayı İstanbullu bir tasarımcı olarak inşa etmek kolay değil, ama Yusuf Özcan’ın mucizesi işte bu.
VE YUSUF ÖZCAN İLE YAPILAN RÖPORTAJ….AND INTERVIEW WITH YUSUF OZCAN…

Tony Bar / Can you tell us about how your interest in fashion began, and what inspired you to become a fashion designer?

My interest began when my mother, who had owned her own atelier in Adana, requested my assistance in helping her manage the demand of her increasing clientele, during the time I was studying civil design at university. My interaction with those clients, from drawing to tailoring their dresses, inspired me to become a full-time fashion designer.

Tony Bar / Modaya olan ilginin nasıl başladığını ve moda tasarımcısı olman için sana ilham verdiğini söyleyebilir misin?

Benim ilgi alanım Adana’da kendi atölyesine sahip olan annem, üniversitede tasarım okurken gittikçe artan müşterilerinin talebini yönetmesine yardımcı olma konusunda yardım istediğimde başladı. Bu müşterilerle olan etkileşimlerim, çizimden kıyafetlerini uyarlamaya, tam zamanlı bir moda tasarımcısı olmam için bana ilham verdi.

Tony Bar / Many years ago, you left Adana for İstanbul to pursue internships at prestigious fashion houses. Was your goal to become a local fashion designer in Beirut or to start an international career?

My goal had always been to pursue a fashion design career that would ultimately gain international acclaim and recognition.

Amacım her zaman uluslararası beğeni ve takdir kazanacak bir moda tasarım kariyeri peşinde olmaktı.

Tony Bar / Do you enjoy the freedom of running your own brand?

I enjoy the freedom so much, especially that I have decided to grow my brand slowly, rather than quickly. That decision has allowed me to expand organically while remaining the sole shareholder of Yusuf Ozcan…

Tony Bar / Kendi markanızı çalıştırma özgürlüğünün tadını çıkarır mısınız?

Özgürlüğüm çok hoşuna gidiyor, özellikle markamı hızlıca değil, yavaş yavaş büyütmeye karar verdim. Bu karar, Yusuf Ozcan tek hissedarı kalırken organik olarak genişlememi sağladı.

Tony Bar / One unique aspect of your atelier is that you produce all garments in it and do not use outside workshops or factories. Why is this important to you?

I have always been committed to authenticity, both in my profession and in my relationships. When clients buy my brand, I want them to know that they indeed are wearing ‘YUSUF OZCAN,’ and not the product of a mass production factory…

Tony Bar / Atölyenizin eşsiz bir yönü de tüm giysilerinizi üretmeniz ve dışarıdaki atölye veya fabrikaları kullanmamanız. Bu senin için neden önemli?

Hem mesleğimde hem de ilişkilerimde daima özgünlüğe bağlı kaldım. Müşterilerim markamı satın aldığında, onların gerçekten de bir seri üretim fabrikasının ürünü değil, “YUSUF OZCAN” nı giydiğini bilmelerini istiyorum.

Tony Bar / How involved do you get in the design process, beyond the sketching and concepts?

I’m involved in every facet of the process actually, including the embroidery design and creation, the core tailoring, and the quality control.

Tony Bar / Taslak ve kavramların ötesinde tasarım sürecine nasıl dahil oluyorsunuz?

Nakış tasarım ve yaratımı, temel terzilik ve kalite kontrolü dahil olmak üzere sürecin her yönüyle ilgileniyorum.

Tony Bar / You must have felt an immense amount of pride when this Haute Couture season marked the first time that he was included on the calendar as an invited member. Can you tell us about how much this meant to you?

Of course! This had been my dream, since I designed my first collection. To be affirmed by the most revered fashion industry organisation in the world as a true Haute Couture designer is the highest professional accolade I could ever receive.

Tony Bar / Bu Haute Couture sezonunun davetli bir üye olarak takvime ilk defa eklendiğinde çok gurur duymuş olmalısınız. Bunun size ne ifade ettiğini anlatır mısınız ?

Tabii ki! İlk koleksiyonumu tasarladığımdan beri bu benim hayalimdi. Gerçek bir Haute Couture tasarımcısı olarak dünyanın en saygın moda endüstrisi örgütü tarafından onaylanabilmek için şimdiye kadar alabildiğim en yüksek profesyonel ödül.

Tony Bar / ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM….BAŞARILAR…

Bende öncelikle size Bay Tony ve Türkiye’nin ilk ve tek ingilizce yayın yapan moda,turizm,aktüel exclusıve haber portalı wmwnewsturkey New York ve İstanbul ekibine çok teşekkür ediyorum.Diğer bir teşekkürüm ise Grubun Türkiye Temsilcisi Sedat Karagöz beye….

Turn your dream of a perfect pattern into reality
Hayal gücünüzü gerçeğe dönüştürün….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *