İŞ DEĞİŞTİRİKEN DOĞRU YÖNE HAMLE YAPIN !…By Tony Bar

İş değiştirirken doğru yöne hamle yapın

Kariyerinde yeni atılımlar yapmak isteyenlerin pek çok nedeni olabilir. İş çevrelerinden memnuniyetsiz olabilirler, değerli olmadıklarını ve takdir görmediklerini düşünebilirler. Bazıları özel hayatlarındaki kimi gelişmeler nedeniyle farklı yönlere gitmek istiyor olabilir. Sizi motive eden değişiklik her neyse, tavsiyelerimizle birlikte ilk adımınızı o yöne doğru atın.

İlk ve en önemli şey: Değişime hazır mısınız?

Değişimin ilk adımı, değişime gerçekten hazır olup olmadığınızı bilmektir. Kendinize şu soruyu sorun; “İş yerinde kendimi değersiz hissediyor muyum? Sorumluluklarımdan sıkılıyor muyum? Bu şirkette yükselme şansım var mı? İşimin güvencesi açısından endişeleniyor muyum?” Maaşım, ortaya koyduğum iş miktarına uygun ölçütlerde mi? İşim nedeniyle özel hayatımda zorluklar yaşıyor muyum?” Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, yeni bir pozisyona geçmeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını açıkça ortaya koyacaktır.

Nasıl bir değişikliğe ihtiyacınız olduğunu anlayın

Kariyerinizde yeni bir adım atmanın zamanı diye düşünüyorsanız, seçeneklerinizi düşünün. Mevcut işinizdeki olası değişiklikler veya farklı bir departmana transfer imkanı için yöneticinizle görüşebilirsiniz. Şirketler, farklı pozisyonlar için çalışanlarını kurslara ya da özel eğitimlere gönderebiliyor. Ancak kendinizi başka bir şirkette iş aramak zorunda hissediyorsanız, ilk olarak aynı sektörde benzer bir pozisyon mu, yoksa her şeyiyle yeni bir şey mi istiyorsunuz, ona karar vermelisiniz. Bunu bilmek, iş arama sürecinizi oldukça kolaylaştırır.

Harekete geçin

İş aramak uzun ve zor bir süreç olabilir; ancak kariyerinizde değişiklik yapmaya hazırsanız, süreci kolaylaştırmak adına yapabileceğiniz pek çok şey var. Güvendiğiniz iş arkadaşlarınıza ve profesyonel bağlantılarınıza iş aradığınızı ve değişiklik yapmak istediğinizi belirtin. Çoğu zaman bu bağlantılar, yeni pozisyonunuz için sizin anahtarınızdır. Online ve yazılı basındaki iş ilanlarını takip edin. LinkedIn ve Xing gibi profesyonel sosyal medya sitelerinde profil oluşturun ve profillerinizi güncelleyin. Bu, alanınızdaki ve sektördeki yeni gelişmelerden haberdar olmanızı sağlamak açısından harika bir yöntemdir. Bu yöntem ayrıca işe alım danışmanlarıyla bir araya gelmek açısından da oldukça iyidir; çünkü işe alım danışmanları açık olan pozisyonları çok daha iyi bilir ve şirketlerdeki insan kaynakları yöneticilerini şahsen tanırlar. Ayrıca danışmanlar CV’nizin güncel olduğundan emin olur, size iş mülakatları ayarlar ve sözleşmeniz için gerekli görüşmeleri yaparlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *